Star’da başlayan “Rapstar”ın jüri üyesi Ceza, rock müziğin efsane ismi Lenny Kravitz’le düet yapacağını söyledi:

7291280gs1 - Ceza Lenny Kravitz’le düet yapacak


“Türkiye’de konser verdiği sırada Lenny Kravitz ile bir aradaydık. Muhabbet ettik, stüdyoya girdik. Sosyal sorumluluk projesi için onunla belki dünya çapında bir projemiz olacak.”

Lenny Kravitz’le düet yapacak

Star TV’nin “Rapstar” yarışmasında jüri üyeliği yapan Ceza, kendisi için “Rap müziği popüler yaptı” eleştirisinde bulunanlara “En underground benim” yanıtını verdi. Ceza ayrıca Lenny Kravitz ile düet yapacağını da müjdeledi: “Türkiye’de konser verdiği sırada Lenny Kravitz ile bir aradaydık. Onunla birlikte muhabbet edip, stüdyoya girdik. Bir sosyal sorumluluk projesinde bir araya geleceğiz. Bu proje dünya çapında yayınlanacak.”

“Rapstar”da yer almaya nasıl karar verdiniz?
- Eninde sonunda yapılacak bir yarışmaydı. İki seneden beri birçok kanaldan bu konuda teklif geliyordu bana... İşte şimdi ulusal bir kanalda rap yarışması düzenliyoruz. Star TV gibi büyük bir kanalda böyle bir yarışmanın olması çok güzel. Elimizden geldiği kadar rap’in tanınması için çaba göstereceğiz. En azından insanların kulağında rap’e bir aşinalık yaratıyoruz.

Nasıl tepkiler alıyorsunuz?
- Çok güzel geri dönüşleri oldu programın. Özellikle Anadolu’dan ve yaşı 40’ın üzerinde olan izleyicilerden mail’ler alıyoruz.

Yani bu yarışma rap müziği daha popüler yapacak...
- Sonuçta rap’in Türkiye’deki yerini bulmasını bu yarışma tek başına sağlamayacak ama bu önemli bir adım.

Rap müziği gençlere öğretme konusunda daha önce çalışmalarınız oldu mu?
- Avrupa’da workshop çalışmaları yaptım. Türkiye’de de böyle bir şey yapmak istedim ama finans desteği bulamadık. Sponsorlar zamanında yanlış yerlere destek verdiği için artık sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yiyor. Berlin’de gençler için workshop düzenledik. Şehrin kültür fonu yılda 50 projeye destek veriyordu ve bir tanesi benimkiydi. Orada Volkan T ile birlikte Alman, Türk, Arap gençlerine dersler verdik. İlk geldiklerinde elleri titriyordu ama sene sonunda hepsi rap star gibiydi.

Diğer jüri üyesi Fuat Ergin ile bir dönem kavgalıydınız. Ancak “Rapstar”dan önce barışmıştınız. Galiba barışmanız “Rapstar”la resmiyet kazandı.
- Evet, Ayben’in video klibinde bir araya gelmiştik. Orada küs olan birkaç rap’çi daha vardı ve hepimiz o video klipte gerçekten bir arada olduğumuzu göstermiştik. Bizim aramızdaki küslükler rekabetten ve duygusallıktan ileri gelen küslüklerdi. Amerika’daki rap kavgaları gibi milyon dolar kavgaları değil. Aramızdakiler şahsi problemlerdi. Hepsini kenara ittik sonuçta olgun insanlarız. İşin haricinde yaşanmış güzel anlar da var. Bir dönem sürtüşme oldu ama geçti.

Killa Hakan ile Bomba Plak isimli bir düet albüm piyasaya sürdünüz...
- Geçen sene workshop’a dolayısıyla sık sık Berlin’e gidip geliyordum. Berlin’de de Killa Hakan’da kalıyordum, birlikte zaman geçirdik hep. Zaten o da Türkçe rap’i Avrupa’da temsil eden en iyi isimlerden biri. Berlin ve İstanbul hattını birleşti bir düet albüm yaptık, umarım herkes beğenir.

Solo albüm ne zaman çıkaracaksınız?

- Hâlâ albüm üzerinde çalışıyoruz, haziran gibi piyasada olacak. Konserlerimiz de yakında başlayacak.