Nevermore


77518681wl8 - Nevermore

90`ların başlarında Seattle`da grunge akımı hızla yayılırken metalin de pabucu bir nevi dama atılıyordu. Bu sıralarda vokalist Warrel Dane, gitarist Jeff Loomis ve bas gitarist Kim Sheppard yeni kurdukları gruplarında geleneksel metal soundunu yaratıcı bir vizyonda sürdürmeyi seçtiler ve böylece Nevermore 1991 yılında kurulmuş oldu.

1992 yılında bir demo çıkaran grup için esas çalışmalar 1994 yılında, baterist Van Williams gruba katıldığında başladı. Ve kısa sürede prodüktör Neil Kernon`un dikkatini çekmeyi başarıp çıkış albümleri için anlaştılar. Century Media Records etiketiyle 1995 yılında çıkan kendi isimlerini verdikleri ilk albümleri, şirketin sağladığı olanaklar (Avrupa`da Blind Guardian, Amerika`da Death ile turneler vs.) ile birleşince Nevermore henüz ilk albümle adını duyurmayı başardı. Bu çıkışı iyi değerlendirmek isteyen grup bir sene sonra önce "In Memory" EP`sini, ardından da ikinci albümleri olan "The Politics Of Ecstasy"yi hazırladı. Bu albümle beraber grup, kusursuz tekniğiyle ve politik/felsefi lirikleriyle erişilemez bir tarza sahip olduğunu da kanutlamış oldu. Bu arada albüm sonrası gitarist Pat O`Brien Cannnibal Corpse`a geçip grubu terketti ve yeni gitarist olarak Forbidden grubunun üyesi Tim Calvert kadroya eklendi. Bu değişikle beraber Nevermore, 1999 yılında başyapıtları olan "Dreaming Neon Black" albümünü çıkardı. Artık resmen zirveye oturan grup aynı sene Iced Earth, Mercyful Fate, Arch Enemy gibi gruplarla Amerika`yı, Avrupa`yı, Avustralya`yı köşe bucak gezdi. Onlarca konser verip hayranlarının sayısını daha da arttırdı.

Grubun dinmek bilmeyen yoğun temposuna dayanamayan Tim Calvert 2000 yılında kadrodan ayrıldıktan sonra Nevermore dört kişi olarak yoluna devam etme kararı aldı ve dördüncü albüm olan "Dead Heart In A Dead World" piyasaya çıktı. 2000 senesi, grup için sadece kadro değil prodüksiyon olarak ta değişiklik getirmişti. Yeni prodüktörleri Andy Sheap (Machine Head, Testament) oldu ve grup çok geçmeden doğru kararı verdiklerini açıkladı.

Nevermore`un çıkardığı son albüm olan "Enemies of Reality" (2003) ise grubu hala zirvede tutmaya yardım etti. Yine Century Media Records etiketiyle çıkan albüm sonrası grup pek çok festivale, turneye katıldı ve albümü adeta duymayan, bilmeyen kalmadı. Bu arada gruba son iki senedir turnelerde eşlik eden Steve Smyth 2004 yılında kadroya resmen dahil oldu. Nevermore tekrar 5 kişiye yükseldi..