Teknik Death Metal

Teknik Death Metal
Müzikal kökeni: Death metal
Technical metal
Progressive rock
Progressive metal
Jazz fusion
Kültürel kökeni: ABD 1990'lar ın başı
Genelde kullanılan enstrümanlar: Vokal − Gitar − Bass − Bateri
Popülerliği: 1990'ların sonları-günümüz / düşük

Karışım türleri
Technical Progressive Death Metal, Jazz Metal, Brutal Technical Death Metal

Bölgesel sahneler
Florida / ABD − Brezilya − Japonya


Teknik death metal, death metalin daha hızlı, bolca tekniğin kullanıldığı normal düzeyde melodik öğeler barındıran death metalin en sert alt türlerinden biridir. Tech Death ya da progressive death metal olarak da bilinir. Komplex ritmler ve şarkı yapılarını içerir. Gruplar zaman geçtikçe ve çaldıkça death metal in daha tempolu, karmaşık ve zor çalma tekniklerini içeren taraflarını keşfettiler. Bu keşifler sonucunda Atheist, Cryptopsy gibi gruplar death metalin bir alt türü olan Technical Death Metal in temelini attılar.

Technical Death Metal; caz , progressive rock, klasik müzik yapılarını death metal ile etikleşime sokar ve ortaya beklenmedik, çalması zor ve teknik anlamda bilgi gerektiren yapıyı ortaya çıkartır. Şarkılar sert bir vokal ve onu tamamlayan sert gitar tonlarından oluşur.

Bu müzik türünün temelleri 80 lerin sonunda 90 ların başında Death, Morbid Angel, Suffocation, Monstrosity, Atheist , Cynic gibi grupların çıkardıkları albumler ile atılmıştır.

Bu tarzda günümüzde önemli bir yere sahip olan gruplar ise Nile,Necrophagist, Decapitated, Beneath The Massacre, Spawn of Possession, Psycroptic ve Anata.