ICED EARTH : Framing Armageddon Album Krıgı

Hikayeyi bilmek, takip etmek bu albüm için şart.En azından bir kere hikaye akışına hakim olmak için sözlerle baştan sona dinlemek ve hikaye örgüsünü anlamak lazım.Eğer sırf tek tek ya da sözleri bilmeden dinlemeye başlarsınız albüm bir not düşer bu da çok büyük kayıp olur.

Hikayeyi bilmeyenler için ; ‘98’de Something Wicked This Way Comes albümünün sonunda bir üçleme vardı.Bu üç parçada insanlığın aslında başka bir dünyadan gelip burayı işgal ettiğini ve yeryüzünde yaşayan Set ırkını katlettiği anlatılıyordu.Bunun üzerine kurtulan çok az sayıda Set’li binlerce yıl boyunca insanlardan saklanıyor ve kehanete göre gelecek kurtarıcıyı bekliyordu.Bu kurtarıcı dünyanın gerçek sahiplerinin dünyayı geri almasını sağlayacaktı.Bu süreçte insanların arasına karışıp,onları bölüp,önemli olaylarda tarihin akışını değiştiren Set’ler kutarıcı [Set Abominae] ‘nin doğuşunu beklediler.Üçlemenin sonunda nihayet o gün gelir ve Set doğar.Şimdi çıkan Something Wicked Part I *Framing Armageddon* ve gelecek seneye çıkacak olan devamı Something Wicked Part II *Revelation Abomination* bu süreci baştan sona detaylarıyla anlatıyor.FA katliamdan Set A.’nin doğuşuna kadar olan kısmı anlatıyor.İkinci bölüm RA ise sonrasını anlatacak.Hikayenin güzelliği,bizim günümüz yaşadığımız dünyanın ve tarihin alternatif şekilde bu hikayeyle örtüşmesidir.Tarihte olan savaşlara,bölünmüşlüklere,insanlığın aradığı nerden geldik,amacımız nedir gibi sorulara hikayede cevaplar var.

Şarkı şarkı albümü inceleyelim. Hikaye ile birlikte :

Overture : Hikayeye çok güzel bir intro şarkısı.Çello çok etkileyici ve daha güzel bir alet düşünemezdim orası için.Klasik üçleme melodisi göz kırpıyor.Bu girişle bizi olağandışı şeylerin beklediğini hissediyoruz.

Something Wicked Part I : Klasik IE açılış parçalarından.Buradaki ilk cümledeki “I can see clearly now” orijinal üçlemenin açılış şarkısı Th Prophecy ile aynı ve hemen hemen aynı işlevi görmesine rağmen çok farklı ve şahane bir şarkı.Tim vokal olarak ilk burada zaten insanı dağıtıyor.İlk başta farklı bir sesle söylerken şarkıyı, 2:00daki ses tonu öyle güzel ve acıklıki.Şarkının nakaratı :

Faith in the prophecy
We'll take this tragedy, unite as one
Fate, show man no sympathy
Something Wicked feeds, thy will be done
Albümdeki ilk klasik konserlerde herkesin söyleyeceği nakarat “So heed my world” kıtası Ten Thousand Souls diye başlayan kıtalar o kadar yoğunki en azından bir tane daha kıta olsun istiyor.Davul outro sırasında tadı damağında kalıyor bu güzel açılışın.Çoğu şarkı albüm 68 dk.olmasına rağmen bu hissi uyandırdı : keşke az daha uzun olsaydı.Kesinlikle favorilerden


Invasion : Çok kısa bir hikaye anlatımına katkıda bulunmak için yazılmış bir şarkı.İnsanların dünyayı işgalini anlatıyor.

The Motivation Of Man : İnsanların ağızlarından yazılan ender şarkılardan.İnsanların sonsuz güç ve bilgi için dünyayı ele geçirmek istediklerini anlatıyor.Kendilerini diğer ırklar artık aşağıda göremeyecekler.Jon albümde defalarca yaptığı gibi Tim’ çok orijinal ve güzel bir melodik vokal hazırlamış.

Setian Massacre : Tim’in çığlığıyla başlayan şarkıda aynı vokal melodisi var.Sözleri çok güçlü ve genel katliamı anlatıyor.

All they've ever known is dead!
All they have ever loved is dead!
All they have ever dreamt is dead!

Ellerindeki tek umudun doğuda saklanan 1000 kurtulan kişinin,seçilmiş kişinin gelişinin beklemesi olduğu anlatılıyor ve ilk defa “Clouding” ten bahsediyor.Clouding ileride çok karşımıza çıkacak ama basitçe insanların hafızalarının silinip,geçmişi unutmaları ve nerden geldiklerini bilmemeleri olayıdır.
Invasion : Çok kısa bir hikaye anlatımına katkıda bulunmak için yazılmış bir şarkı.İnsanların dünyayı işgalini anlatıyor.

The Motivation Of Man : İnsanların ağızlarından yazılan ender şarkılardan.İnsanların sonsuz güç ve bilgi için dünyayı ele geçirmek istediklerini anlatıyor.Kendilerini diğer ırklar artık aşağıda göremeyecekler.Jon albümde defalarca yaptığı gibi Tim’ çok orijinal ve güzel bir melodik vokal hazırlamış.

Setian Massacre : Tim’in çığlığıyla başlayan şarkıda aynı vokal melodisi var.Sözleri çok güçlü ve genel katliamı anlatıyor.

All they've ever known is dead!
All they have ever loved is dead!
All they have ever dreamt is dead!

Ellerindeki tek umudun doğuda saklanan 1000 kurtulan kişinin,seçilmiş kişinin gelişinin beklemesi olduğu anlatılıyor ve ilk defa “Clouding” ten bahsediyor.Clouding ileride çok karşımıza çıkacak ama basitçe insanların hafızalarının silinip,geçmişi unutmaları ve nerden geldiklerini bilmemeleri olayıdır.

A Charge To Keep : Wacken’da çalındığında çok etkilemişti şarkı.Çok basit ama güzel bir ritm üzerine kurulu.Ve albümün balladı.Nakaratı çok güzel.burada Set ırkına o zorlu bekleyiş döneminde liderlik edecek kişinin düşünceleri anlatılıyor.Taşıması gereken yük için tanrıdan güç istiyor.

Reflections : Akustik bir geçiş şarkısı.Hikaye hakkında önemli bilgiler olan bu şarkıda az önceki kişinin 13 kişilik konseyde lider konumunda olduğunu anlıyoruz. Elder yani kıdemli yaşlılar meclisi eskiden kalan,bu konseyle devam diyor ve “watcher’s eye” onlara yol gösteriyor.Tüm gelecekleri bu konseyin atacağı hamlelere bağlı.Ta ki SA doğana kadar.

Ten Thousand Strong : Haziranda çıkan albümün müthiş single’ı.En klasik Ie şarkıları sertliğinde ve temposunda.Çok güzel nakaratı var.Ellerindeki şeylere insanların peşinde olduğundan ve çok dikkatli şekilde saklanmalarından ve güçlü bir şekilde beklemelerinden bahsediyor.Tabiat ana onların yanında ve şuan ki hali üzüntüyle karşılıyor.Tüm açlara ve çekilenlere rağmen gelecek için büyük hazırlıklar yapmak gerektiğini anlatan çok önemli bir şarkı.Ayrıca insanların hafızasını sildikleri ve nerden geldiklerini bilmediklerini burada bir kez daha anlatılıyor.Single çıktığından beri favorilerden.

Execution : Burada Set’lerden önemli birisi belki de konsey lideri infaz ediliyor.Klasik üçlemeye atıflar ve sondaki Tim in çığlığı müthiş.

Order Of The Rose : İnanılmaz bir vokal melodisine sahip.Tim’e her şarkıda ayrı hayran olunuyor.Order Of The Rose,Set ırkının kurduğu gizli bir düzen,tarikat.İnsanlığın geriye gidişine çalışıyor.Önemli pozisyonlara geçip,fırsatları değerlendiriyorlar.İnsanların dine olan ihtiyacını peygamberlerle din adamlarıyla giderip,Tanrı adına bölünmelerini sağlıyorlar.Çok önemli ve dinle bölünmeyi anlatan ilk şarkı.En sevdiklerimden.

The Clouding : Albümün en önemli şarkılarından.Hem bilgi açısından hem de insanlar ve Set ırkının gözünden hikayeyi anlatan tek şarkı.İlk yarısı akustik ve amacını bilmeyen insanın ağzından endişeleri dile getiriliyor.Yıllardır düşünürlerin cevabını aradığı sorular karşısında çözüm bulamıyor.Zamanla başka dillere ve ırklara bölünmeleri birbirilerinden uzaklaşmaları da dile getiriliyor.İkinci bölümden şarkı hızlanıyor ve Set’lerin ağzından insanlığın zaafları anlatılıyor.

Lies, the human core is lies
Fate, we sailed human fate
Pain, mankind will know pain
Death, they will know pain

Kısımları çok güzel kıtalar içinde.İnsanlar tabiat anaya uyum sağlayamıyor ve kafaları “clouding” durumunda.

Infiltrate And Assimilate : Set’lerin insanlar arasına katılıp,onları asimile etmeleri anlatılıyor.Tüm albümde ender Jon dışında başkasının katkısı olduğu şarkı.Yeni kültürler,faşist veya demokratik ülkeler yaratmasına katkıda bulunuyorlar.Bu şekilde insanlar habire çatışma içinde bulunuyor.İlk üçlemede geçen Domino Decree deyimi de burada karşımıza çıkıyor.Domino etkisi yapıp,insanları yok etmeleri onların planları.

Retribution Through The Ages : Binlerce yıl geçiyor ama planları aynen işliyor.Krallıklar ordular insanlar çoğalıyor.Altın için,toprak için savaşıyorlar aralarında.Set insanları kuklalar olarak görüyor,uzaktan kumanda ediyor,manipüle ediyor.SA’nın doğuşunu beklerken şarkının nakaratı tam konserlik.Tim ana kıtalarda gene çok iyi.

Something Wicked Part 2 : Süper bir darbuka solosu ile giriyor.Şarkının sonlarında başka enstrumanlar da giriyor.Jon etnik müzik aletlerini çok iyi kullanıyor ve Set atmosferini vermek için çok güzel ve orijinal bir şarkı bu tip bir albüm için.yoksa bize çok aşina bir durum.Konserlerde inşallah çalınır.

The Domino Decree : Yukarıda yazan domino efekti.İlk andan itibaren mükemmel müziği ile en etkileyici şarkılardan birisi.İşin ilginci Tim müziğe katkıda bulunmuş.Planlar istedikleri gibi devam ediyor.İmparatorluklar doğuyor ve yıkılıyor.İnsan tehlikesi gittikçe azalıyor ve istedikleri durum oluşmaya başlıyor.

Framing Armageddon : Albüme adını veren şarkı.Boşuna değil bunun seçilmesi.Hikayedeki en kritik şey olan 3 din yaratıp,insanları birbirilerine düşürmeleri anlatılıyor.Peygamber adları ve din adları çok güzel kullanılmış.İlk seferde aşık olunacak parçalardan.Tim sonunda inanılmaz güçlü söylüyor ve şarkı zirve yapıyor.


When Stars Collide (born is he) : Ve zaman geliyor.Set doğuyor !!! Çok güzel bir şarkı.

The Awakening : Outro enstrumental.Ve korolarla çok güzel.Sanırım 2.Cd de başlayacak.68 dakikalık yolculuğa süper bir virgül koyuyor.

Başta üç dört şarkı öne çıksa da gerçekte albüm cidden bir bütün ve her anı ayrı bir keyif veriyor.Aralıksız altı defa kendimi vererek dinleyebildiğim için şanslıyım ve o yüzden bu kadar kısa sürede bu kadar yorum yapma yetkisi görüyorum kendimde.yoksa çok özel dikkat verilmesi gereken bir yapıt bu.

Her zaman olduğu gibi kitapçık çok güzel. Jon çizgi roman sever biri olarak ileride bu hikayenin çizgi romanını çıkarmak istediğini her zaman söylüyor.İçerideki çizimler çok güzel ve yansıtıyor olayı.666 logosu çok hoş.Wacken sahnesinde yanda ışıklı olarak vardı.Çok çeşitli bir hikaye.

Hikaye ile ilgili birkaç aklımdaki düşünce ;

-Set ırkının tanrıları var ama dini insanlara sunarak sorun çıkarıyorlar.Doğayla dostlar.Dünya da onları seviyor.

-İnsanlar binlerce yıl evvel uzaydan gelip dünyayı işgal edebilecek teknolojiye sahip.Bir şekilde geri gidip ortaçağı falan yaşıyorlar.Clouding işlemi sırasında herhalde onları hafızalarından kaybediyorlar.Ayrıca geldikleri yer neresi ?

-Jon un hikaye yazarkenki başarısı,dünya tarihine örtüşmesi ile elde ediliyor.

Son düşünceler ;

Tim çok büyük bir vokalist.Bu albümde bir başka zirve yapmış.Ona hakaret edenler komik duruma düşüyorlar.İyi ki Jon la kimyaları uyuştu ve iyi ki IE’de.Çok güzel şeyler gördük ve göreceğiz de.Bu albüme Jon’dan sonra en büyük katkıyı o yapıyor.

Jon için ne desem boş olacak.98 de Wicked çıkışını da yaşamış ve aşık olmuştum.
Evvelinde ve sonrasında çok özel şarkılar yazdı Jon.Wicked’ın devamı hep akıllarda ve merakla ve biraz korkuyla beklendi.TEK başına bu hikayeyi oturtup enstrümanları çalıp sözleri vokal melodilerini,etnik diğer enstrümanları bulup bu şaheseri çıkarmak her babayiğidin harcı değildir.Jon bir YÖNETMEN titizliği ile grubun her şeyi ile ilgilendiği bu albümle de baştan sona ilgilendi.2 yılını adayıp sevenlerini bir kez daha mutlu etti.En büyük yeteneği olan şarkı yazma gücünü ve yeteneğini bir kademe daha yüceltti.Kayıtlarda tüm gitarları bass dahil kendisi çaldı.Çağımızda her albümün çok kısa ömürlü olduğu bu dönemde bu albüm çok uzun ömürlü olacak kesinlikle.Bu albüm 80lerde çıksa Mindcrime gibi efsane olurdu.Ne yazık ki günümüzde çok az kişiye ulaşacak.TTS çıktığında yazmıştım sadece aynı şeyi şaşkınlıkla söylüyorum ; ÇOK BÜYÜKSÜN JON !!!

Ben eski ve yaşlı bir IE severim.Bu albümü dinleyip bir buçuk gün sonra gelmiş geçmiş en iyi IE albümü diyorum.Benim önemim yok ama bunu dedirtebiliyorsa en son eseriyle Jon bu hassas devam albümünde gerçekten büyük bir şeyle karşı karşıya olduğumuzun farkında olalım.Bu yaşta yeni çıktığında bu kadar beni heyecanlandıran ,bir an evvel bir kere daha dinlemek için eve kavuşma heyecanını yaşatan çok az albüm var.Bunu bir kez daha yaşattığı teşekkürler Jon’a.