Vikinglere Kulak Verin ; Versus The World

amobdl3 - Vikinglere Kulak Verin

Versus The World albümünde Amon Amarth'ın eski albümlerinde olduğu gibi vikingler anlatılıyor.Kahramanlıklar, savaşlar ve inanışlar...Bütün parçalar bu doğrultuda.Ayrıca grup elemanlarının inanışları da bu yönde olduğu için böyle içten şarkı sözleri yazmışlar.Dahası vokal Johan Hegg de bu şekilde gayet içten bir şekilde vokalleri yapmış.

Albüm 50 dakika civarında.Albüm "Death In Fire" ile başlıyor ki zaten bu parçayı da artık duymayan kalmamıştır heralde.Böylesine muhteşem ve gaz bir parçayla albümü açmak yürek ister, çünkü dinleyenin de beklentisi yüksek oluyor albümün ilerisi için.Parçada düzenli çift kroslar, tarama gitarlar, çok hızlı tempo ve tapping üzerinden ritmler ile dolu.Parça o kadar gaz ve hızlı ki "ölüyü diriltir".Siz Death In Fire dediğine bakmayın.


"Bekleyiş yakında son bulacak
Her zaman karşı çık, asla boyun egme
Gün burada, tavrını koy
Onur, zafer için yaşa, ateşte ölümde"


İkinci parçamız "For The Stabwounds In Our Back" sakin bir intro ile çan sesleri arasında giriyor.Sonrasını tahmin edin.Orta hızda bir girişten sonra tarama gitarlar ile kopan davullar !!! Gerçekten inanılmaz.Özellikle krosların hızı öylesine dehşet ki "bunu yapan insan mı ?" diye soruyosunuz kendinize.

"Güvende oldugunu sanıyorsun,tamam, yalanını yaşa
Kaçacagın yol yok
Yaşayan tüm canlıların ölecegi gün
Tekrar yükselecegimiz gün..."


3.parça "Where The Silent Gods Stands Guard" ile grup biraz hızı kesiyor.Aslında kesmekten kastım, diğer parçalara göre yavaş ama hala sert ve öfkeli.Dahası hala sağlam.Parçanın gitar riffleri daha sade ve genelde kullanılan tarama riffleri tercih edilmemiş.Ama hala çift krossları duymak mümkün.

"Elimdeki kılıcımla ölecegim
Ve sonra yerim korunacak
Oden beni altın salondan çagırdıgında
Beni kapıda karşılayacak"


4.parça ayrıca albüme ismini veren parça.Versus The World...Parça orta hızda ve en güzeli de nakaratında "Versus The World" diye haykırmak.Parçanın ortalarında ritmlerde yapılan iki gitar olayı da oldukça hoş olmuş.

5.parça ve albümdeki en iyi 3 parçadan bir tanesi..Across The Rainbow Bridge....Böyle güzel sözler, böylesine iyi bir müzik içten bir vokalle birleşince bu parça çıkar ortaya.Yegane dinlenilmesi gereken bir parça.Johan baba burada çok içten söylemiş.Özellikle "Why cannot death just Set Me Free" derken bu üzüntüyü sizde hissedeceksiniz.Bir savaşçının onuru ve inancı için yaşaması bu olmalı.

"Ölümümün düşüncesi beni kendim olmama izin vermiyor
Yalnızca ölüm neden beni özgür kılmıyor?
Bir yaşam ya da refah yaşadım
Fakat eskisi gibi genç değilim
Yolun aşağısında hüzün bekliyor
Yalnızca ölüm neden beni özgür kılmıyor?"

6.parça "Down The Slopes Of Death" ile hızlı bir giriş yapılıyor.Aynı tip tarama gitarlar ile ulaşılan nokta dinleyeni kesinlikle tatmin ediyor.İyi bir albüm oldugu konusunda sizi şaşırtmıyor.Bu parçada da Johan gırtlagını son noktasına kadar zorluyor.

7.Parça "Thousand Years Of Opression" kalıp olarak bazı açılardan diğer parçalardan farklı.Özellikle sadece gitar ile hafif brutal vokal yapılması.Bence tek düzelikten kurtulunması açısından çok iyi olmuş. Melodi çok sağlam akılda kalıcı.

8.Parça "Bloodshed" ki bana göre en iyi ilk üç parçadan bir tanesi.Ve anladığım kadarıyla Amon Amarth süpriz yapmayı seviyor.Albüm sonlara dogru hala hiçbir taviz vermiyor hatta olayı abartıp al daha iyisi bile diyor.Gerçekten "Bloodshed" çok iyi bir parça.Defalarca dinleyeceğinize inanıyorum.
Filmin kareleri gibi şarkı sözü yazmak budur diyebilirim ayrıca.Parçada iki kardeşin birbirleriyle savaşması anlatılıyor.Başta bunu

"Bir zamanların onurlu adamının kanını paylaştılar
Fakat düşman oldular
Biri inanç için, bir diğeri gerçek için savaştı
Yok olma başladı"


kısmında tam anlamıyorsunuz ama ;

"İki kardeş sıcak savaşta karşı karşıya geliyor
İkiside bugün ölecek
Zafer yok, Yenilgi yok
Ölüm tek yolları"


kısmında bu muhteşem şarkı sözlerinin neyi anlattığını
anlıyorsunuz.Tabi şarkı sözlerinden bahsederken müzikte muhteşem.Gayet gaz, hızlı ve solosu da parçayı ve şarkı sözlerini tamamlayıcı nitelikte.

9. ve son parça "...And Soon The World Will Cease To Be" ile albüm kapanırken, size unutmayacağınız bir tat veriyor.Sık değişen davulları ve inanılmaz vahşi vokaller.

"Kardeş kardeşin kötülüğü olacak
Kimse kimsenin canını bağışlamayacak
Hepsi ölecek, geriye kimse kalmayacak
Bu insan ırkının kaderi"


Bu albüm Amon Amarth'ın Death Metal dinleyicilerine bir hediyesi.Müzikal ve sözsel olarak yaratıcı olmaları takdir edilecek bir durum.

İlk 4 favorim ise;


1-Death In Fire
2-Across The Rainbow Bridge
3-BloodShed
4-And Soon The World Will Cease To Be