Steve Harris'den Bomba Açıklamalar


Q: Büyük olasılıkla fanlarınız bu albümü hoş karşılamayacak ve ilk dinlediklerinde beğenmeyecekler. Neden bu kadar karanlık?

Steve: Herkes, bunu farklı şekilde görüyor. Tüm hafta boyunca röportajlar yaptık, ve bazılarımız Japonya’ya tanıtım amacıyla gitti, herkes albüm ile ilgili farklı farklı düşüncelere sahip. Şu anda 3 İspanyol muhabir ile röportaj yapıyorum, ve hepiniz bunu karanlık bulduğunuzu söylediniz. Bundan önce sadece iki muhabir bunu söylemişti. Her neyse, açılış parçası ile albüm oldukça iyi devam ediyor. “DIFFERENT WORLD” insanların bir şey hakkında sahip oldukları farklı bakış açıları ile ilgili. Bence bu albüm, oldukça progressive yapısıyla, karanlıktan çok umut içeriyor. Kesinlikle destansı. Öncekilere göre oldukça uzun parçalarımız var, ama bana neden diye sormayın, çünkü böyle şeyleri genelde planlayarak yapmayız. Genelde çocukları ararım ve…
Q: Ve onlara bir sürü tamamlanmış parça olduğunu söylersin.

Steve: Şey, bir sonraki hafta onları ziyaret edeceğimi söylerim  Onlara bir araya gelmemiz ve yeni bir albüm üzerinde çalışmaya başlamamız gerektiğini söylerim. Sanırım pek çok şey, Andrea ile ilk buluşmamızda yazıldı. Bu oldukça ilham dolu ve kendiliğinden gelişen bir şey. Ardından Dave ve Janick ile buluştuk. Bruce, melodilerimin üzerine sözleri yazdı. Her neyse, tüm albümlerin adında böyle temel bir plan yok…
Q: Her ne kadar bence kasti gözükse de, şarkılardaki ya da bazı kısımlarındaki yinelemelere rağmen, bu kesinlikle progressive bir albüm. Bazı kısımlar bana “VIRTUAL XI” albümünden “ THE ANGEL AND THE GAMBLER” ı anımsattı. Parça oldukça hoştu ancak koro kısımları dehşetti. “A MATTER OF LIFE AND DEATH” teki parçaların daha uzun şarkı yapmış olmak uğruna, oldukça uzun yapılmış buldum. Sizce bir iki dakika daha kısa süren parçalar daha iyi olmaz mı?

Steve: Bunu söyleyen ilk kişisiniz. Bu, bakış açısından kaynaklanıyor. Bir şey yaptığımızda onun doğrusu olduğunu düşünürüz, şarkının kısa ya da uzun olduğunu değil. O albümde uzun parçalar olsun diye uzun parçalar yapmayız.
Q: MAIDEN parçalarının progressive doğru kaydığını düşünüyor musunuz? Neden daha extreme bir değişim değil?

STEVE: Hayır, çünkü bizler death metal ile yetişmedik. Bundan sonra bizi etkileyemez. Bizim müzikal etkileşimimiz 70’ler ve müziğimizde duyduğunuz şey budur. Death metal de orada var, ancak bu bize bestelerimizi yaparken bir şey ifade etmedi ve bu müziği dinleyerek büyümedik.
Q: Kastettiğim, değişiminizde izleyebileceğiniz tek yolun progressive olduğuydu.

STEVE: Ama biz bunu düşünmedik. Bir yere ya da bir diğerine yönelmeyi düşünmedik. İşte bu, albümün daha destansı parçalara sahip olmasının nedenidir, çünkü bunun üzerinde düşünmedik.
Q: Albümün önemli bir kısmı Adrian ile hazırlanmış. 5’i sanırım. Diyelim ki grubu yeniden terk etti, grubun soundunu nasıl etkileyecektir?

STEVE: Bir daha ayrılacağını sanmıyorum, çünkü bir kere yaptı ve geri dönme şansı verildi İkinci kez ayrılacağını sanmıyorum, ancak bunu bilemezsiniz. Bunu olası görmediğim için, bir problem olarak düşünmüyorum. Bu albümde, diğerlerine göre Adrian’ın etkisi daha büyük, bir dahaki sefere önce Janick’in evine gideceğim, ya da Dave’in. Böylece albümde onlarla daha fazla şarkı olacak. Biz 20 parça yapıp, bunlardan 10 tanesini seçerek albüme koyarak çalışmıyoruz. Yeterli olduğuna inandığımız sayıda şarkımız olunca yeni bir albüm çıkartıyoruz.
Q: Kayıtlar canlı yapılmış, yanılıyor muyum?

STEVE: İlk yaptığımız geri plan kayıtları gerçekten hızlı oluyordu. Bu şekilde oldukça canlı hissederek bir şeyleri değiştirebiliyorduk. Bir parçanın geri kayıtları için çalışıyor ve ona bir takım yeni şeyler ekliyor, mixliyor ve sonra diğer parçaya geçiyorduk. Bu gerçekten iyi bir çalışma yöntemi.
Q: Sanırım bazı parçalarda Bruce’un sesi bir miktar gizlenmiş, özellikle de “DİFFERENT WORLD” de. Bu, geçen yılki Ozzfest‘te uygun olmayan davranışları nedeniyle bir cezalandırma mı?

STEVE: Hayır, öyle değil. Bu şarkı ile alakalı. Bazen vokalin daha yüksek olması gerekirken bazen daha hafif olması gerekiyor. Eğer sesi fazla arttırırsanız ulaşmak istediğin tok ve büyük soundu kaybedersin. Bu nedenle, bazı parçalarda vokali biraz daha geride bulabilirsiniz. Ancak bu, kasten yapıldı.
Q: Melodileriniz, bazı yönleri ile geçmişi anımsatıyor. Özellikle mısraların sonunda notaları vurgulaması,.. geçmişte bu parçalar daha hızlı vokal tarzında idi, “HALLOWED BY THE NAME” gibi..

STEVE: Şey, bu şarkının ihtiyacına bağlı. Bir yönüyle de bana bağlı, Bruce’a değil. Çünkü bu albümün ve önceki albümün melodilerini ben hazırladım. Eğer birisini kınayacaksanız o kişi benim bir şeylerin kesin bir çizgide seslenmesi için uğraşıyorum ve kendi tarzım var. Kimileri bunu seviyor, kimileri sevmiyor, ancak ne yapabilirim? Bu benim tarzım. Çok fazla kurcalamıyorum. Eğer albümü dinler ve analiz ederseniz, diğer bir dinleyiciden farklı görüşleriniz olur.
Q: Derinlemesine analiz etmeksizin, genç Maiden fanlarının bu albümü kolay dinlenir bulacağını düşünüyor musunuz? Hazmetmesi biraz güç..

STEVE: Böyle düşünmüyorum. Eğer gençlerin ilgisini yakalamak isteseydim, vokallerin daha ön planda olduğu “Bullet For My Valentine” tarzında şeyler yazardım. Ancak bu tarz bir şey yapmadık.. Genç fanlar istiyoruz, çünkü bu, bir grubu geliştirir, ama biz diğer fanları da istiyoruz, biz tüm fanları istiyoruz, eski, yeni ve arasındaki.. İnsanların duymak istedikleri şeyler yapmadık, bunu asla yapmadık çünkü insanlar ne dinlemek istediklerini bilmiyorlar.
Q: Neden Maiden’in bu kadar uzun süredir devam ettiğini düşünüyorsun? Neden sen misin, diğer grup üyeleri mi ya da her şey mi?

STEVE: Asıl sebep daha önce de söylediğim gibi, ne istediysek onu yapıyoruz. Eğer gençler için yazmayı deneseydik.. Her şeyden önce, artık genç olmadığımız için bunu yapamayız. Eğer yapsaydık onları alt üst ederdik. İnsanların duymak istediği şeyleri yapamazsın. Ne yaptığımızı biliyoruz onlar da beğenip beğenmemeye karar veriyorlar. Beğenirlerse harika. Beğenmezlerse, zor. Bu bizim tavrımız ve bizi ilgi çekici kılan şey. Eğer bu şekilde olmasaydı, şöyle araştırmalar yapıyor olmalıydı; evet, bir sonraki albüm için ne tarz bir sound istersiniz? Hangi şarkıları yazmalıyız
Q: Ve hepsine birer dondurma vererek araştırmayı sonlandırmalısınız..

STEVE: İşte bu!
Q: Sanırım, Bruce ile ilgili bazı problemler var, Amerika konserinde ön saflarda oturan şişman fanlara duyduğu kızgınlık gibi.

STEVE: Amerika’ya ne zaman gitsek Bruce bu tarz şeylere hep söylenir, çünkü bu ülkede tamamen yanlış o kadar çok şey var ki..
Q: İnsanlar yan sıralarda neler oluyor görmüyorlar. Ve Bruce’un sinir krizlerinden birisini geçirdiğini düşünüyorlar. Belki de 20 yıl öncesine göre daha olgun olmasına rağmen namına uyduğu içindir.

STEVE: Ancak, Bruce Amerika’da olan her şeyden yakınır, çünkü bu yeni bir problem değil. Eğer Bruce bir şeylere dayanamıyorsa bunu söyler, ben de haklı olduğunu düşünüyorum. Sadece bunu farklı yollarla ifade ediyorum. Bruce MTV hakkında yakınırken haklı. The Osbournes’dan bahsetmiyorum. Zannettikleri kadar büyük bir şov değil. The Osbournes’u seviyorum, eğlenceli bir program. Sorun şu, MTV, reality show tarzı programlar içeriyor, müzik onların pek umurunda değil. Bruce’un şikayetçi olduğu şey işte bu. Biz MTV’yi ve tüm o saçmalıkları eleştirirken, eleştirdiğimizin The Osbournes olduğunu düşünüyorlar. Bu, onların ego problemi.
Q: Ama Sharon bunun kişisel olduğunu düşünüyor.

STEVE: Neden? Çünkü onun lanet olası California kadar egosu var.
Q: Bence bunun nedeni IRON MAIDEN’de söyleyenlerin, kekelemek ve ipe sapa gelmez sözler etmek yerine hala şarkı söyleyebiliyor olmaları olabilir mi?

STEVE: Hiçbir fikrim yok, bu şekilde davranmasının nedenini bilemiyorum. Saçma.. Bir daha böyle bir şey yapmayız. Lanet olası 1983’ten beri Amerika’da manşetlerdeyiz ve yeni jenerasyondan fanlara ulaşmak için Ozzfest’i yaptık. Başka türlü onlara erişmek güç ve bence bu etkili oldu. Ancak, sonuçta olanlara bak..
Q: Yani sürpriz değildi.


STEVE: Yo, bunun için hazırlıklıydık. Ozzy ile aramızda bir problem yok, bir gece sahneye çıkamayacak durumda iken Bruce sahneden ona acil şifa ve iyi dileklerini belirtecek şeyler söyledi. Belli ki karısı o sırada dinlemiyormuş

Q: Ozzy problem değil, karısı problem..

STEVE: Hayır, ben hiçbir şey söylemedim, çok fazla konuştum

Q: Albüme dönersek, benim için sürpriz olan 2 parça var.. “For The Greate Good of God” ve “The Reincarnation of Benjamin Breeg”. “Dance of Death”e daha benzer melodiler. Önceki albümden yarım kalan kayıtlar mı?

STEVE: Hayır, bu albümdeki her şey yeni. Sadece bir yerde daha önceki bir parçada kullandığım bir bass fikri var, ama bunun Dance of Death ile bir ilgisi yok.

Q: MAIDEN’in sonu ile ilgili basında pek çok söylenti var.

STEVE: Sonsuza kadar devam edemeyiz. Şu an güçlü hissediyoruz. Devam ediyor olmamızın tek sebebi bu günlerde daha iyi planlar yapıyor olmamızdır. Eğer eski günlerdeki gibi devam etseydik, kabul etmek gerekir ki çalmaya devam edemezdik.

Q: Beni yanıltma, Maiden’in son bulmasını istemiyorum!

STEVE: Tabii ki, ama bu tartışılacak bir şey.. Bazı şeyleri iyi planlamamız gerekiyor ki grubu daha uzun ömürlü kılalım.

Q: Sanıyorum bu albüm için turneye çıkacaksınız. Daha sonra Poversalve “Somewhere in Time”dan parçaları da içeren ve geçmişi de kapsayan başka bir tur. Ardından devamı ve son albüm ile emeklilik öncesi bir turne…

STEVE: Bunu henüz bilmiyoruz, yapmak istediğimiz çok fazla şey var. Başka bir stüdyo albümü yapmak istiyoruz, ve muhtemelen yapacağız. Yapmak istediklerimiz için daha hırslı olmalıyız.

Q: Bu esnada, çok fazla görünmekten de kaçınacaksınız, yıllarca her Avrupa festivalinde çalan SAXON’ da olduğu gibi.

STEVE: Kesinlikle haklısın. Portekiz’de – ki özellikle benim için, ikinci evim orada olduğundan- ya da Belçika’ da, Yunanistan’ da, Avustralya’ da ve de tüm diğer ülkelerde, çalamıyor olmanın yükünü taşıyacağız. Ama ne yapabiliriz ki? Herkesi memnun edemezsin…