Efsanevi Davulcu Scott Travis ile Röportaj

- Bateri çalmaya seni ne ikna etti?

Scott: ‘Gerçekten bilmiyorum. Sanırım davul setini gördüğümde şöyle düşündüm ’Hey tüm krom ve diğer parçalarıyla mükemmel bir enstrüman gibi görünüyor’ dedim. İnsanlar açıkça belirli biri bedeni yoksa neden ayrıntılı bir enstrüman çalıyorlar bilmiyorum. Bateri sadece ilgilerini çekiyor.

- İlk baterini hatırlıyor musun?

Scott: İlk kullandığım bateriyi yılbaşı işin almıştım. İsimsiz ve dört parça mavi kıvılcım şekilleri olan bas ve davul setiydi.

- Bateri dünyasında en başta sözü geçen kimdir?

Scott: Açıkca Ringo gibi insanlar. Çünkü Ringo Beatles’de çaldı. Deep Purple’dan Ian Paice, John Bonham tabiî ki Van Halen, Tommy Aldridge, Neil Peart gibi tüm kutsal kişileri herkes anar.

- Davulcular arasında gerçekten seçkin olan kim ve kim şanslı?

Scott: Şanslı olanı bilmiyorum. Fakat bazıları gerçekten bu işte iyiler. Gerçekten enerji dolu ve büyük bir enerjiyle çalan genç davulcular var. Sanırım bu dikkatinizi çekiyor. Bu insanlar daha yeni uyandıklarında oldukça gerçek bir tutkuyla davul çalıyorlar ve bunu her gece yapıyorlar. Birçok insan sadece bu işi yapmak için çalıyorlar. Bir kısmı da sadece yükselmek için sahnede çalıyorlar. Ben bateriyi kendim öğrendiğimden baterinin gerçek tarihini öğrenemedim. Sadece sahneye çıkar ve çalarım.

- Biliyorum Travis Barker modern davulculardan biriydi. Travis’in birçok davul malzemesi ve gerçek teknik alt yapısı vardı. Travis’in bu çalışı kendine mi özgü yoksa sadece özel kişilere ithafı gibi düşünüyor musun? Veya gerçekten bu düşüncede mi?

Scott: Kendinin mi veya bir tür ithafımı bilmiyorum. Sadece şunu söylüyorum. Evet, bu adamların her gece enerji dolu performans sergilemeleri muhtemelen davul deneyimi veya eğitim hâkimiyeti ile sağlıyorlar.

- Bu başlık süresince davul dünyasında ki birçok kıvraklık sahnesine gideceğiz. Davul – Metre anlaşmazlığı hakkında ne düşünüyorsun? Bir davulcu sadece hıza, kurnazlığa veya özel bir bir numaraya sahip olabilir mi? Hız davulcuya ne yapar?

Scott: Ne yazık ki bu beni rekabetçiliğe sokar. Davulcular çok rekabetçi olduklarında davul çalmak ‘Kim en hızlı? veya Kim en güçlü?’ gibi bir tür spor haline dönüşüyor. Ben böyle olması gerektiğini düşünmüyorum. Özellikle davulcular bu şekilde çalarken insanlar çok eğlenirler. Bir gün biri bana en sevdiğin Judas Priest parçasını hangisidir? diye sordu. Elbette hızlı olanı severim ve şunu dedim ‘Gerçekte en sevdiğim parçalardan birini kaydetmedim. Bu parçayı daima ‘Metal Gods’ ile çalarız. Bu parça basit davullarla ölüdür ve ağır ve uyumlu çalmayı seviyorum. ‘Painkiller’ı da çalmayı seviyorum. Bu iki parça iki farklı şekilde çalınabilir. Biri daha mükemmele yöneliktir diğeri ise birçok ikili bas’ı ile daha tekniktir. Diğer soruya cevabım ise gerçekten bilmiyorum. Sorunları düşünmüyorum. Bu tür şeylerin saçmalık olduğunu düşünüyorum. Sadece çalmalı, iyi vakit geçirmelisin ve kopmalısın. Bir saatte 1000 mil çalmak zorundaysan. Bu uygundur ve sadece Charlie Watts olmak istiyorsan bu uygundur. İki davulcuyu karşılaştırırsak karşılaştırılan kişilerden biri hala annesini tavan arasında ışık hızında davul çalan Charlie Watts ile bir diğer davulcuyu karşılaştırmak diğerini aşağılar mı?

- Kariyerinde söylediğin favori yalanın var mı?

Scott: Hayli, belli ki ‘Painkiller’ sunumu kariyerimde unutulmaz bir noktadır.‘Scrafied’,‘ Second Head’ de güzel ve tatlı bir şekilde Racer X uyumuydu. Bu parçaların uyumlu olduğunu düşünüyorum. Çünkü davul sunumu gerçekten kışkırtıcıdır. Davul gerçekten kafa karıştırıcı değil ve parçanın başlamasından sonra tamamen bağlam dışıdır. Bunlar parçaların kışkırtıcı planlarıdır.‘Scrafied’ i yaptığımızda insanlar PIT (Vurmalı Çalgılar Teknolojisi Enstitüsü)’ne gittiler ve PIT’ den Paul Gilbert bu parça ile ilgilendi. Davulcular oraya gittiklerinde şunu dediler ‘Evet, ilk yapacağımız alıştırma niteliğindeki Scarified ‘dır. Öyle ki, size bu düşüncem küçük bir inanç gibi gelecek ama bu parça Dünya’ ya nasıl yaygınlaşacak bilmiyorum. Fakat kesinlikle bu parça ve Painkiller özelliğinde unutulmaz parçalardan biri.

- Gerçek favori eşyalarını (pedal, davul vBulletin) kullandın mı? Utanmaksızın özgür hissederek yaptığın bir şey var mı?

Scott: Hayır, gerçekten değil. Yıllardır aynı eşyaları kullanıyorum fakat özel büyük ziller veya birkaç şey hariç. Özellikle büyük ziller; Paiste marka zilleri şimdi kullanıyorum.7 yaşımdan beri davul çalıyorum ama dikkate değer olmayan RİDE zillerim var. Çocukken onlarla uyumak veya başka şeyler yapmak isterdim. Başka bir şey gerçekten önemi değil.
5setuppt2la5 - Efsanevi Davulcu Scott Travis ile Röportaj

- Birlikte çalmayı isteyeceğin özel biri var mı?

Scott: Paul Gilbert’ i özellikle söylemek istiyorum. Sadece gitar için değil kendi içinde özel bir insan. Paul harikadır ve sadece korkunç bir gitar ustası değildir. Onunla aynı müziği inler ve büyürüz. Biliyorsun UFO. Van HALEN ve RUSH gibi tüm bu grupların parçalarını benim gibi öğrendi. 1986 veya 1987’ e geldiğimizde duraksadık ve Paul her şeyi bilmek istiyor. Bir parçayı çalmaya başlayarak onu şaşırtmazsınız ve şöyle diyecek ‘Evet, sanırım bunu nasıl çalınacağını biliyorum’ ve çalmaya başlayacak. Çaldığınız parça tüm halinde değilse Paul her şeyin küçük parçalarını bilir. Paul gitar çalışıyla insanları mahveder.

- Çift bas tekniğin diğerlerinden daha iyi. Donanımda gözüken ne tür pedallar kullanıyorsun? Sence ne kadar gerginlikteler?

Scott: Tama Iron Cobra pedallar yıllardır birçok farklı seçenekte geliyorlar. Dizaynlar değişiyor ve şimdiki kullandığım tasarım bir veya iki yıllık. Eski Iron Cobra pedallarım var ve hala onları seviyorum. Mükemmel pedallar. Onlarda gerginlik sert değil. Gerçekte gevşek olduklarından muhtemelen böyle kullanılıyorlar. Yeni bir pedalı mutlaka deneyerek alırım

- Davul satın alırken neye dikkat edersin? İskelet şekli, kat sayısı, neden yapıldığı gibi?

Scott: Renk (gülmeler).Bu yeni bir marka satın alırken gerçek bir sorundur. Kullandığım Tama Art Star Custon kiti ve Amerika turunda patladı. Esasında kataloğuna baktım ve dedim ki ‘Ah, bu güzel bir renk’’. Ben gerçekten teknik bir adam değilim. Davul’ un kaç katı veya iskeletinin nasıl olduğunu araştırmıyorum. Alacağınız davul eğer Tama gibi iyi bir şirketin imalatı ise daima güzel bir davul dizilerinden bulabilirsiniz. Gerçekten zor beğenir biri değilim.

- 20 yıldır Heavy Metal müziğini nerede görüyorsun veya daha kesin nerede?

Scott: Hayli, Heavy Metal 60’lardan beri Hard Rock’ ın etrafındaydı ve bugün Jamiroquai veya Black Crowes gibi gruplar hala etrafında. Bu gruplar 60’ların bir çeşitleri gibiler. Teknik 80’lerin Jason Beckers, Marty Friedman, Paul Gilbert, Tony McAlpines ve diğer tüm kişilerle parçalanabilirdi. Bu kişiler veya onlara katılan diğer gruplar temelden geldiler. Marty Friedman Megadeath’ deydi. Fakat şimdi değil. Vinny Moore Alice Moore ileydi. Onlar sadece radyoda çaldıkları gibi değillerdi ama aynı zamanda inanılmaz kişilerdi. Her konu hakkında şarkı yaptılar. Dünyadaki en kötü gruplardan bir kaçıydılar ve sürekli aynı şeyleri yapıyorlardı. Onların başka bir tarza veya büyük bir devrim yapacaklarını düşünmüyorum. Daima suyunu çekmiş şarkılar yapıyorlardı.

- Heavy Metal bir geçiş altınaydı. Yeni çıkan Nu Metal daha az karışık ve erişilebilirlerdi. ‘Painkiller’ ı Slipknot’a vermeyi bir gelişme gibi görüyor musun?

Scott: Bunu gelişme gibi görebilirsen, bilmiyorum. Slipknot’un bir radyosu var mı ? veya büyük bir inancı takip edebiliyorlar mı? Çok başarılılar fakat radyoda güzel çalamıyorlar ve çaldıkları 5 yıldan bu yana hala sert görünüyor. Sert diyelim.

- Sadece kuramsal. Her iki grubundaki hayran kitlesini korumak zorunda değilsin. Judas Priest veya Racer X birinden hangisini seçerdin?

Scott: Racer X’ de işimi yaparken mutluyum. Paul ve Bruce’a (gruptayken) daima bir grupta duymak isteyeceğimiz sözler yazmayı denerdik ve müzik dinlerken elbiselerimizi bile yırtardık. Biz kesinlikle oturmuyoruz veya radyo hitlerini yazmayı düşünmüyoruz. Öncelikle bir Rock grubu olmak istiyoruz. Judas Priest, Judas Priest’dir. Judas kendi kuralları içine kilitlenen bir Heavy Metal grubu. Judas gerçekten kendi etrafında dönen ve zırvalıklarla dolu bir albüm yapabilirdi. Tabiî ki kariyerlerinin ortasında 180° dönmek gibi bir seçim yapmak seçim değildir.

- Judas Priest gibi birçok değişime uğramış bir Heavy Metal grubunun hayranlarının üzerinde 20 yıl öncekinde ki gibi aynı etkiyi koruması hakkında ne düşünüyorsun?

Scott: Belli ki hayran kitleleri 20 yıl önceki kadar çok değil. Bu 80’lerdeki birçok Heavy Metal grubu için iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Demek istediğim Judas Priest’e bir övgüdür ve onların yakınında bile olmak şaşırtıcı bir cesaret ister. Onlara katılmadan önce uzun bir kariyerleri vardı. 1991’de gruba katılmak için yeterince şanslıydım ve ilk kayıtlarından bugüne kadar hala birçok ayırıcı özelliği olan bir grup olması şaşırtıcıdır.

- Biri büyük bir Heavy Metal canavarı diğeri küçük kulüp şovları yapan grup da çalıyorsun. Hangi yaşam şeklini seçersin?

Scott: Güzel, yalan söylemek istemiyorum. Büyük yerlerde çalmayı seviyorum. İçten ve küçük yerlerde çalmayı sevmem. Büyük yerlerde çalmayı daima eğlenceli olduğunu düşünüyorum. İçten ve daha küçük yerlerde çalmayı seviyorum demek bir tür saçmalıktır. Herkes Judas Priest gibi büyük bir grup olmak istiyor. Judas’ da çalmayı seviyorum. Çünkü sahne, ışıklar ve ses çok büyük. Racer X ise asla bu kadar büyük olamadı. Büyük olsalardı kesinlikle harikulade olacaktı. Fakat o zamanlarda en büyük yerde çalmak ve bir Rock yıldızı olmak istiyordum.