Iron Maiden / Tuhaf Şeyler

**The Number Of The Beast albümünün kayitlari devam ederken grubun prodüktörü Martin Birch trafik kazasi geçirdi ve arabasindaki hasar tami tamina 666 pound çikti..


**The Trooper sarkisinin sonunda sonunda tersten kaydedilmis bir mesaj bulunuyor.Ama gruptakiler mesajin ne oldugunu söylemek istemiyor, bunu dinleyicilerin bulmasini istiyorlar. Ancak bir ipucu olarak bunun The Number Of The Beast albümünden sonra kendilerine saldiran fanatik dincilere verilmis bir yanit oldugunu söylüyorlar.


**Grubun ismi orta çagda kullanilan bir iskence aletinden geliyor

**Dickinson Tribe Of Gypsies ile birlikte Balls To Picasso albümünü kaydederken basina gelmeyen kalmadi. Herseyden önce kayit yaptiklari stüdyo hayaletliydi ve grup üyelerinden birinin onlari sürekli görüp durmasi herkesin sinirlerini bozdu. Sonra stüdyo saldiriya ugradi ve koruma görevlisi yaralandi. Daha sonra gelen polis memurunun yaka numarasi 666 ydi. Iki gün sonra bateri kayitlarinin tamamlanmasinin ardindan korkunç bir dolu firtinasi basladi ve tavan bateri setinin üstüne çöktü, ve yagmur tüm kanallari mahvetti. Bu arada hayaletleri görüp duran kisi (ki hala Bruce un solo çalismalarinda gitaristligini yapiyor) Roy Z bbir Bloody Mary hazirlarken az daha parmaginin tepesini uçuruyordu.Basçi Shey de albbbümün en son bas notasini çalar çalmaz bas gitarinin kirilmasina tanik oldu.


**Steve Harris travestileri sevmedigi için arabasinda Culture Club çalarken kasedi alip pencereden disari atmisti..


**Afraid To Shoot Strangers sarkisinin ortasindaki hizli kisim Maiden üyelerinin hepsinin sevdigi bir grubun müzigini andiriyor,ama bu grubun ismi açiklanmiyor,dinleyicilerin bulmasini istiyorlar.

Iron Maiden'i diger müzik gruplarin ayiran onlarca seyden biri de sadece müzik ile degil diger birçok sanat daliyla da ilgeliniyor olmalaridir. Bruce Dickinson 1993 te gruptan ayrildigini açikladiginda ayrilma nedeni olarak degisik seyler yapmak ve kendi sanatsal faaliyetlerine zaman ayirmak istemesini göstermisti. ( Bruce Dickinson hala romanlar yazip yayinlatiyor-Lord Iffy Boatrace adinda bir karakterin yer aldigi iki romani var.. Ve kitap yazmak disinda sahne ve radyo oyunlari da yaziyor..) Iron Maiden in birçok sarkisi kitaplardan filmlerden Tv dizilerinden tarihsel kisilerden ve klasik mitolojiden uyarlanmistir. Iste bulabildigim birkaç örnek:
*Phantom Of The Opera- Fransiz dedektif ve gerilim romanlari yazari Gaston Leroux'nun (1868-1927) The Phantom Of The Opera (Operadaki Hayalet) adli kitabbindan uyarlandi. Kitap ayni zamanda pek çok ünlü filme de konu olmustur bve bunlardan en ünlüsü 1925'te çekilen Lon Chaney'nin hayaleti oynadigi sessiz filmdir.

*Murders In The Rue Morgue-Ünlü Amerikali yazar,sair ve elestirmen Edgar Allan Poe'nun (1809-1849) ayni ismi tasiyan (Morque Sokagi Cinayetleri) öyküsünden uyarlandi. Bu ve baska birkaç öyküsüyle Poe ''dedktiflik'' denen alt yazin türünü yaratmistir.

*Genghis Khan-Asya'nin hemen hemen tümünü ve Dinyeper Nehri'ne dek Avrupayi fetheden ünlü mogol lideri Cengiz Han (1162-1227)

*The Prisoner- Patrick McGoohan'in oynadigi TV dizisi Mahkum dan uyarlama.(Bu dizi Türk Tv lerinde de oynamisti)

*Revelations-Sarkinin girisindeki ilk sekiz dörtlük ünlü yazar ve elestirmen G.K.Chesterton'in (1874-1936) bir siirinden alinti.

*Flight Of Icarus-Yunan mitolojisinde genç Icarus babasi Daedalus'un kustüyü ve balmumundan yaptigi kanatlarla Girit'ten kaçmaya çalisirken günse fazla yakin uçtugu için kanatlari çözülür ve denize düserek ölür.

*The Trooper-Ruslarin 1854-56 yillari arasinda Türk, Fransiz ve Ingilizlere karsi yaptigi ve her ülkenin ordularinin büyük kayiplar verdigi Kirim Savasi'ni konu alan bir sarki.

*The Rime Of The Ancient Mariner-William Wordsworth'le birlikte Romantik akimi baslatmis olan ünlü Ingiliz sairi ve denemecisi Samuel Taylor Coleridge'in (1798-1834) en taninmis siiri (Yasli Denizcinin Öyküsü). Tüm yasamini agir bbir afyon bagimlisi olarak geçiren Coleridge in bu siiri uyusturucunun etkisi altindayken yazdigi söylenmektedir.

*Alexander The Great-Makedonya Krali,Iskenderiye kentinin kurucusu ,Yunan kentlerinin ve Anadolu ile Misir'dan Hindistan'a dek Pers Imparatorlugunun fatihi Büyük Iskender (M.Ö.356-323) Babil kentinde Sitmaya tutularak ölmüstür.

*Live After Death- Albümün kapagindaki mezar tasinin üzerindeki dörtlük ünlü Amerikali Gothic yazari H.P.Lovecraft in (1890-1937) The Call Of Cthulhu (Cthulhu'nun Çagrisi) adli öyküsünden alinmistir. Ayni adi tasiyan enstrümental sarki Metallica'nin Ride The Lightning albümünde de bulunuyor.

*Run To The Hills-Amerikalilarin yaptigi kizilderili kiyimlarini konu alan bir sarki

*Children Of The Damned-Ayni adi tasiyan filmden uyarlama.Village of The Damned in devami olarak çekilen Anton M.Leader in yönettigi 1964 yapimi filmde degisik ülkelerden alti süper çocuk UNESCO tarafindan Londra'ya getirilir ve aslinda uzayli istilacilar olduklari anlasilir.

*Where Eagles Dare-Alistair Maclean'in romanindan uyarlanan 1969 yapimi bu savas macera filmini Brian G.Hutton yönetti ve basrolleri Richard Burton ile Clint Eastwood paylastilar.

*Quest For Fire-J.H. Rosry'nin romanindan uyarlanan filmi Jean-Jacques Anraud yönetti (1981)

*The Number Of The Beast- Bu efsane sarkinin konusu Don Taylor in yönetmenligini yaptigi Damien:Omen2 (1978) filminden alinmistir.

*The Fugitive- Bir zamanlarin ünlü TV dizisi ''Kaçak'' 1993'te beyaz perdeye aktarildi.Andrew Davis'in yönettigi filmin basrollerinde Harrison Ford ve Tommy Lee Jones vardi.Ayrica ünlü yönetmen John Ford da 1947 de The Fugitive adinda dinsiz bir toplumdan kaçan papazin öyküsünü anlatan bir film çekmistir.

*The Loneliness Of The Long Distance Runner- Alan Silitoe'nun öyküsünden uyarlanan 1962 yapimi bu filmi Tony Richardson yönetti. Filmin kahramani kosmaktan baska hiçbirseyi becerememekte ve hayatini sorgulamaktadir.

*To Tame A Land-Konusunu Frank Harbert'in yazdigi ünlü bilim kurgu romani Dune den alan bir sarki. Roman David Linch'in yönetmenliginde filme de alindi.(1984) ve oyunculardan biri de Sting di.

*Afraid To Shoot Strangers-Körfez savasi üzerine bir sarki

*Lord Of The Flies-Nobel ödüllü ünlü Ingiliz yazari William Golding'in romani Lord Of The Flies'a (Sineklerin Tanrisi) göndermede bulunan bir sarki

*Aces High- Savas üzerine yazilmis bu sarkida konserlerde baslamadan önce 2.Dünya Savasi Sirasinda Ingiltere basbakani olan Winston Churchill in askerlere yaptigi konusmadan bir kesit bulunuyor.

**Bir zamanlar Almanya'da yasayan Bruce Dickinson o siralarda büyük bir eskrimci olarak taniniyordu.


Alıntıdır