Heavy Metal'in 7 Mühürü Onlarda

Günümüzde sürüyle "Metal" adı altında, onun ruhundan yoksun, ya sadece para için ya da onun kuralları olmadan müzik yapan gruplar var.Bu kadar karmaşanın yaratıldığı bu ortamda bizler de kendimize şu soruyu soruyoruz "Gerçek Heavy Metal'i kim yapıyor peki ?"

İşte bu sorunuza yanıtı ya eski baba gruplarda bulursunuz ya da onlardan bir sonraki jenerasyondan olan çok az grupta..Primal Fear...
Onların "Seven Seals" adlı albümünün de kritiğini yaparken bunları söylemeye ihitiyaç duydum çünkü ortada büyük bir karışıklık var..Ve cevabını onlar veriyorlar..

Albüm genel anlamda Power - Heavy metal arasında gidip geliyor.Sağlam bir sound, iyi bir kayıt ve grup yetenekli elemanlara sahip olunca dinlemekten başka bir şey kalmıyor bize de..Grup ayrıca Alman çıkışlı ve dahası eski "Gamma Ray" in vokalini barındırıyor bünyesinde "Ralf Scheepers"..Albüm de boş parça yok desek yeridir.

Albüme biraz bakalım..Açılış parçası "Demons And Angels" ile grup kendini belli ediyor..Ama benim dikkatimi çeken şey aslında vokalin kalitesi Ralf bu işi iyi yapıyor..Gerçek bir Heavy vokali..Düzenli çift kroslar parçada devam ederken, parçada tarama gitar riffleri de kullanılmış..
İkinci parça "Rollercoster" Heavy tadını size verecek..Yer yer Ralf' in çığlıkları cidden iyi bir hava yaratmış..Çoşturucu..Konu olarak "çılgınlık" seçilmiş...

Sonrasında albüme adını veren "Seven Seals" geliyor..Fikrimce albümün en iyi parçası.Parçanın başında bir dogu ezgisi kullanılmış.Oldukça iyi bir tat vermiş.Tadı hoşunuza gidecek bir de solo var.Ani duruşlar ve ani girişleriyle parça süper diyebilirim..

"Son günde gökyüzü çökecek
Ve hepimiz boğulacağız
Eğer yedi mühür bozulursa
Son gün keder içinde geçecek
Yarın olmayacak
Eğer yedi mühür bozulursa"


"Evil Spell" in introsunda kullanılan klavyeler parçaya boyut degiştirtmiş.Parçanın başında bekletiniz başka oluyor ama parça başlayınca ışık hızında coşmaya başlıyorsunuz.Solosu da çok iyi..Ve aynen parçanın da dediği gibi "Cehenneme mahkum olacaksınız" !!!

Daha cehennemde çoşarken albümün bence en iyi 3. parçası geliyor."The Immortal Ones" ile heavy metalin ölümsüz yanını yakalıyorsunuz. Parçada Ralf çığlıklar atarak parçayı süper bir konuma getirmiş..Sololarıyla da göz dolduruyor bu parça. Riffleri de klasik heavy riffleri..

"Bizler , Bizler
Ölümsüzleriz
Bizler cehenneme gidip geri geldik"

"Diabolus" parçası albümde ki en iyi 2. parça bence.Kullanılan efektler çok iyi olmuş.Bass gitarlar da dikkat çekici.Parça orta hızda ama geçişlerdeki davul atakları çok hızlı ve çok iyi.Ayrıca en en dikkat çeken nokta 4:13 teki vokalin şu sözleri mırıldanması...Çok etkileyici

"Beni zincirlerimden kurtarın, kimim ben?
Ben kendi hatalarında yaşayan bir köleyim
Ben bir yalanı yaşayan günahkarım
Ben en derin vadideyim
Kimim ben? - Yardım edin !!"


Grup bu parçayla hızlarını iyice düşürüyor ve sizi size bırakıyor kısacası.Elektro gitarın kendi akustiginde sizi aldatıyor çünkü çığlıklarla irkilip hemen headbang yapmaya başlıyorsunuz..Bazı noktalarda parça bana "Iron Maiden" tadı verdi..Yalnız yanlış anlaşılmasın taklitten falan bahsetmiyorum aksine çok iyi olmuş.Çoğu yerde klasik heavy riffleri var.Gitar uyumları ayrı bir dikkat çekiyor.

Ardından tam anlamıyla patlayan "Carniwar" özellikle nakaratlarında kendini gösteriyor.Vokal gene coşuyor ve çığlıklarıyla sizi öldürüyor.Davulları da oldukça aksak ve karışık..Orjinal bir yapısı var.

"Birçok ruh ışıgını kaybetti
Birçok kahraman öldü
Bu bir savaş öncüsü olmayan"

Artık albümün sonlarına yaklaşırken, beklenen hafif tempolu parça yok..Hatta daha da hızlanıyor.Armonisi çok güzel olan parça, melodiden ödün vermiyor.Bu grubun ödün vermeyeceği şey "kalite"..Bundan eminim.Bu parçada da biz varız diyor çünkü..

Son parçamız "In memory" albümün en yavaş parçası..Artık son parçada da yapmış yapacağını Primal Fear. İyi bir parça, sonlara doğru kemanlar hüznü tattırıyor bize...

Sonuç olarakta, Primal Fear bu işi hakkıyla yapan gruplardan..Günümüzde hala gerçek "heavy metal" yapan gruplar var onları bulmakta zorlanıyorsanız, Primal Fear doğru adreslerden biri..