Opeth / Damnation Albüm Kritiği

logoopeth - Opeth / Damnation

Opeth / Damnation
Metal denince akla hep böyle sert kavramlar gelir metal dinlemeyen bir insan için. Ama metalin içindeki türevler ve türevlerin anlamlarını bilseler eminim ki metale karşı düşünceleri biraz değişecektir bu insanların.
Senfonik metal sözcüğüyle aklımızda hemen yanıtını bulduğumuz bazı gruplar vardır. Bunlardan en önemlilerinden biri şüphesiz Opeth’tir. Grup müzik kariyerinde uzun yıllar tüketti ve bu kariyere çok sağlam albümler bıraktı(bırakmaya da devam ediyor). İşte grubun sağlam albümlerinden biri de ‘’Damnation’’. Açılış ‘’Windowpane’’ ile başlıyor. Bu süper sololara sahip ve içinde soft bir anlatımın sergilendiği şarkının ardından vokallerde bana Dream Theater’ı anımsatan ‘’In My Time Of Need’’ başlıyor. Ardından yine albümün bir başka şaheseri olan ‘’Death Whispered A Lullaby’’ geliyor.


’Closure’’ hafif başlayıp gitarların ön plana çıktığı bir şarkı. Aynı zamanda bu şarkıda Doğu ezgilerine rastlamak mümkün. Darbuka sesini duyarsanız hiç şaşırmayın. ‘’Hope Leaves’’ daha çok Soft Rock terimine uygun. Yine benim albümdeki favori şarkılarımdan biri. ‘’To Ride The Disease’’ beni gruba hayran kılmaya yönelten şarkılardan bir başkası. Ve albümün kapanış şarkısına geldik. Sırada ‘’Ending Credits’’ var. Kapanış bu enstrümantal şarkıyla son buluyor. Şarkıda Akustik gitarın ritmleri ve elektro gitarın soloları bir ahenk oluşturmuş resmen. Aralarda bu ahenge klavyede katılıyor. Yalnız kapak bu kadar sadeliği temsil eden şarkılara rağmen neden siyah çözemedim orasını. Bu son derece güzel albümü dinlemek, beğenmek bir yana; gruba hayran kalmamak bile içten değil. Her kafaya uyan bir albüm. Yeter ki insanın kafasında saman olmasın.