Özge ÖZKAN Röportajı

ozgecopy - Özge ÖZKAN Röportajı


Ülkemizin en iyi gruplarından birinin vokali, yepyeni albümü ile tek başınada müthiş işler ortaya koyan ve bunlara yenilerini ekleyen Özge ÖZKAN! İçten cevapları ve keyifli sohbeti ile sorulamızı yanıtlayan sanatçı hakkında merak ettikleriniz varsa;


• Güven: Merhaba Özge, nasılsın?

Çok iyiyim, teşekkür ederim. Bir süreliğine Estonya’da yaşıyorum. Burası bembeyaz ve çok soğuk! Uzun zamandır özlediğim bir şeydi bu.

• Güven: Geçtiğimiz günlerde ilk solo çalışman olan In Your Heart piyasaya sürüldü. Tepkiler nasıl E.P hakkında?

Çok olumlu tepkiler aldım. Aslında hiçbir beklentim yoktu ama beğenildiğine sevindim. Müzisyen olarak üretimlerimi paylaştım ve sonuç beni mutlu etti.

• Güven: Albüm CTF Records tarafından piyasaya sürüldü. Albüm kayıt süreci nasıl ilerledi?

Uzun süredir şarkı yapıyorum ama albüm söz konusu olunca biraz daha ince eleyip sık dokuyorsunuz. İlk fikir ortaya çıktıktan sonra birbirine yakışır şarkıları seçtik ve düzenlemeleri üzerine çalışmaya başladık. Arın bu konuda bana çok yardımcı oldu çünkü enstrumanlar, soundlar ve kayıt hakkında çok bilgili ve çok yetenekli. Aklımdakileri somut hale getiren o oldu. Kayıt oldukça kısa sürdü çünkü “In Your Heart” 5 şarkıdan oluşuyor. Bu bize bazı şeyler üzerinde daha hassas davranabileceğimiz bir zaman kazandırdı ve akustik enstrumanlar kullanmak için cesaret verdi.

• Güven: Bu zaman kadar birçok konserde ve şehirde sahne aldın. En hoşuna giden konser hangisiydi?

Grup olarak seyircisi ve atmosferi bakımından en sevdiğimiz konser Zeytinli Rock Fest. ama ben daha küçük yerlerde yaptığımız konserleri de seviyorum. İnsanlara daha yakın oluyorsunuz. Hatta bir keresinde böyle bir konserde biri uzanıp beni öpmüştü işte onu hiç unutmuyorum

34054960 - Özge ÖZKAN Röportajı


• Güven: Catafalque olarak değil de Özge ÖZKAN olarak konser verecek misin?

Elbette. Performans grubum bunun için var.

• Güven: Piano öğretmenliği okuduğunu duydum, peki hiç mesleğini yapmak istedin mi?

Piano eğitimi aldım. Piano öğretmenliği okumadım. Ama çocuklarla çalışmayı çok sevdim. Bu yüzden birkaç yıl 6-12 yaş arası çocuklarla çalıştım.

• Güven: Bundan sonra ki projelerin nelerdir?

Mezun olup Türkiye’ye dönünce iş hayatım daha da yoğunlaşacak ama bununla birlikte master öğrencisi olarak okul hayatım, solo projem ve Catafalque da devam edecek.

• Güven: Bir sitede %100 isimli bir yazını okudum. Çok güzel bir yazıydı ve sonuna kadar hak verdim sana. O yazıda Estonya’dan bahsetmiştin. Sence Türk insanı ile bir Estonya’lı yı karşılaştırdığında ortaya ne gibi sonuçlar çıkıyor?

Özellikle karakter olarak onlardan çok farklıyız. Şiddete ve öfkeye sarılmadan başkaldıran başka bir ülke daha görmedim. Bunun hakkında daha fazla bilgi edinmek için mutlaka izlemeniz gereken film; “Singing Revolution”. Ama sorarsanız duygusallar mı? Kesinlikle değiller. Daha doğrusu, bizden belki de daha hassaslar ama çok soru sormayan, fazla konuşmayan, dokunarak iletişim kurmayan, sabretmeyi bilen, duygularını belli etmeyen bir ülke burası. Kuzey ülkelerinin tüm özellikleri burada da görülüyor ama aynı zamanda gizli bir içtenlikleri de var. Görülmeye değer. Çok medeni bir yer burası.

Güven: Bu şekilde yazı yazmaya devam edecekmisin?

Devam etmek istiyorum. Bunları anlatmak hem yazı yazmayı çok sevdiğim için beni mutlu ediyor hem de anlattığım şeylerin okuyucuya yararlı olacağını düşünerek cesaret alıyorum. O yüzden anlatacak özel bir konum olduğu sürece yazacağım.

• Güven: Albümde konuk olarak Soul Sacrifice ve Murder King gibi gruplardan tanıdığımız Özgür ÖZKAN bir şarkıda sana eşlik etmiş ve gördüğüm kadarıyla tepkiler çok iyi… Sen bu konuda ne düşünüyorsun, nerden aklınıza geldi düet yapmak…

71799080 - Özge ÖZKAN Röportajı

My Cold One şarkısını sevgilim Arın Baykurt’a yazdım diğer şarkılarımdan farklı olarak. Soru cevap ilişkisi daha düet fikri ortada yokken vardı. Sözleri farklı biçimlerde söylemeyi düşünmüştüm ama bir erkeğin varlığı parçayı çok daha gerçekçi kıldı ve daha renkli bir hale getirdi.

• Güven: Özgür ile daha önce Metehan askerdeyken Catafalque’ta beraberdiniz ve şimdide düet, ileride birlikte bir projeniz olacak mı?

Özgür’ün clean sesini – sanırım böyle tabir etmeliyim - işte o zaman duymuştum ve çok hoşuma gitmişti. Diğer gruplarında kullanmıyor olması beni şaşırtmıştı. Onun o vokalini albümümde duyurmak istedim ve herkes çok beğendi. Beğenileceğini biliyordum, onun üzerine vokal tanımıyorum. Gelecekte daha çok şey yapabiliriz, neden olmasın.

• Güven: Bir süre önce bir belgesel projesi olduğunu duyduk. Bu konudan bahseder misin?

Bir süredir üzerinde çalıştığım bir projeydi bu. Kısa bir versiyonunu öğrenci projem olarak sundum. Paylaşacağım şekli ise daha uzun ve daha derin. Yurtdışında metalci olmakla Türkiye’de metalci olmak bence farklı şeyler. Eğer Türkiye’nin metal dinleyicisi ve müzisyenleri ile ilgili bir şey yapacaksam daha derin olmalı diye düşündüm dolayısıyla bu proje, Türkiye’nin metal müzik piyasasını tanıtmaktan ziyade, ne denli özgür ruhlu ve dışavurumcu olduğumuzu anlatıyor. Kişisel duruşuyla Art Diktator, sahnedeki dışavurumuyla Tanju Can, iş sahibi ve müzisyen kimliğiyle Alper Tabakçılar ve aile babası Umur Akaydın, hepimizin toplumdaki farklı yerini temsil ediyor ve ortak konu kendini ifade etmek. Bu projeyi hazırlarken çok keyif aldım umarım seyirci de keyif alır.

• Güven: Catafalque’ta durumlar nasıl? Yeni projeleriniz var mı?

Elbette. 3. Albüm! Ama bunun hakkında konuşmak için henüz erken. Yine de şunu diyebiliriz, bizden yine farklı bir şey dinleyeceksiniz, her zamanki gibi.

• Güven: Türkiye’de Gothic metal piyasası sana göre nasıl?

Türkiye’de henüz hiç bir türün iyi bir piyasası yok. Gothic Metal için de bu geçerli. Konserleriyle tanınma savaşı veren gruplarımız albüm yapamıyor. Biz çok şanslıyız tabi bunda bazı ilkelerimiz de bize yön verdi ama bu ülkede çok iyi gruplar var, güzel albümler yapabilirler. Gothic Metal dinleyen daha doğrusu bu türden hoşlanan ve imajını seven ciddi bir kitle var Türkiye’de. İsterdim ki onlar yabancı grupları takip ettikleri kadar yerli grupları da desteklesinler.


• Güven: Peki ülkede ki Metal müzik olarak piyasayı nasıl görüyorsun?

Grup sayısı artıyor, dinleyici de öyle. Bu iyi bir şey. Onun dışında yapılan müzik üzerine konuşmayı çok da doğru bulmuyorum. Türkiye’de iyi gruplar da var kötü gruplar da ve bunun ayrımına varabilmek için bu iki tarafın da varolması gerekiyor. Zaten küçücük bir kitleyiz. “O kötü müzik yapıyor, yapmasın”, “şu kötü çalıyor, çalmasın” diyerek ileri gidemeyiz.


• Güven: Myspace konusunda ne düşünüyorsun? Senin de iki adet hesabın var


Evet. Bir tanesi Catafalque ile ilgili olarak kişisel bir sayfa diğeri ise şarkı koyabilmek için müzisyen sayfası. Myspace bence çok etkili ve çok da kolay. Resmi sitelerden daha anlaşılır çünkü ortak bir kullanım şekli var herkes aşina olup rahatça gezebiliyor. Sadece müzisyen için değil dinleyici için de grupları keşfetmek adına çok kullanışlı.

• Güven: Dinlediğin gruplar hangileri? Kimlerden ilham alıyorsun?

79847720 - Özge ÖZKAN Röportajı

Sadece gruplardan değil, müzikten ve müzisyenler etkileniyorum. Belki o anda ilham almıyorum ama genel olarak dinlediklerim, sözlerimi ve müziğimi etkiliyor. Kısaca şöyle özetleyebilirim; Klasik müziği çok seviyorum. İsim vermek gerekirse Bach ve Eric Satie.. Rock, metal, celtic ve elektronik müzik dinlediğim diğer türler. The cure, Depeche mode ve Morrissey çok seviyorum. En sevdiğim metal grupları geçmişte Sepultura, My Dying Bride bugün Madder Mortem. Aziza Mustafa Zadeh ve Tori Amos dinleyerek piano öğrenmeye başladım, hala severek dinlerim, bende iz bırakan albümleri var. Kitap okurken müzik dinlemem, müzik dinlerken başka bir şey yapamam ama genel olarak evimde Frank Sinatra ve Noel şarkıları çalıyor olması hoşuma gider.

• Güven: Catafalque neden tarz değişimi yaşadı?

Çünkü Catafalque, yaptığı şeyi tekrarlamak isteyen bir grup değil.

• Güven: En çok hangi şehirde sahne almak istersin?

Avrupa! Şehir hiç önemli değil. Bu müziğin kalbi burada atıyor.