2lvxw13 - Popülerim ama popülist değilim

Zuhal Olcay, yaklaşık 2 yıllık bir sürecin eseri olan 'Aşk'ın Halleri' isimli yeni albümüyle dinleyicisi ile buluşuyor. Aşkın bu albümde yer bulan hallerini, onun duru sesinden dinlerken merak edilen soruları da soruyoruz.

Sahnedeki duruşuyla asalet ve zarafetin simgesi olarak algıladığımız Zuhal Olcay, yaptığı işlerin popülistlikten uzak olmalarına rağmen popüler olmayı başarmasıyla da ayrıca saygıyı hak ediyor. Bülent Ortaçgil, Gürol Ağırbaş, Baki Duyarlar gibi ustaların ve Bülent Ortaçgil'in kardeşi matematik profesörü Ercüment Ortaçgil gibi sürpriz bir ismin katkısıyla ortaya çıkan yeni albümü 'Aşk'ın Halleri' vesilesiyle bir araya geldiğimiz Olcay'la, aşka ve hayata dair bir sohbet...

'Aşk'ın Halleri'nin oluşum sürecinden bahseder misiniz öncelikle?
Yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın ürünü. İlk 1 yıla yakın süre aralıklı olarak toplanarak şarkılarımızı eledik, seçtik. Stüdyoya girdikten sonra bile birkaç şarkımız için kararsız kalmıştık.

Albümdeki şarkılar su gibi akan bir hikayenin 10 parçası gibi...
Her anlatılan hikayenin kahramanı farklı; 'Aşk Bana Zor Geliyor' diyen kadınla, 'Şermin'deki Şermin karakterleri elbette aynı değil. Aşkın çeşitli hallerine yönelik 10 şarkı var ama aşkın halleri sadece bunlardan ibaret değil. Albümün ismini Bülent Ortaçgil uygun gördü, biz de çok beğendik. Belki bir sonraki albüme 'Aşkın Diğer Halleri', 'Aşkın En Beklenmeyen', 'Hiç Akla Gelmeyen Halleri' isimlerini veririz! Aslında 'İnsanlık Halleri' diye bir albüm yapmak istiyorum bir dahaki sefere.

AŞK KETUM YAŞANMAZ

Albümdeki şarkılardan yola çıkarak aşka dair hallerden bahsedelim mi? Albümün açılış şarkısı 'Derinde' sözleri itibarıyla kapalı, ketum bir aşkı anlatıyor. Aşk böyle bir şey midir sizce?

Bu kişiden kişiye değişir tabii ama aşk, duygu patlamalarının yoğun olduğu bir hal. Bunun ketumca yaşanabileceğine imkan vermiyorum. En sakin, içine kapanık insanların bile nasıl çılgına döndüklerini biliyoruz. 'Derinde' bir önsöz gibi. Her şeyin bu kadar hızlı yaşayıp tükendiği günümüzde belki kendini çok fazla ifade edemeyişin şarkısı, içte kalan şeylerin şarkısı; özün, sözün ve gücün... Biraz daha içe dönük bir şarkı, bir sonraki albümün habercisi bir şarkı ki az önce bulduğum 'İnsanlık Halleri' ismini sevdim!

İnsanın ne yapacağını şaşırması ya da elinin ayağına dolaşması hep ilk aşk hissini çağrıştırıyor. İlk aşka dair hatırladıklarınız neler?
Herkesin bir ilkokul aşkı vardır. Benim de ilkokul birinci sınıfta çok aşık olduğum bir çocuk vardı, zaten bütün okul da ona aşıktı.

Bülent Ortaçgil'in sözleriyle 'Aşkın En Mavi Zamanı'... Sizin için aşkın en 'mavi zamanı' hangi dönemine denk geliyor?
Aşktan salya sümük yerlerde süründüğün dönem belli ki. Bir şekilde aşkına karşılık bulamamış bir insanın serzenişini dile getiriş şarkısı. Benim o şarkıyı okurken neler düşündüğüm daha başka bir konu. Ama aşkın bitmeye yüz tutmuş halindeki yakarışlar ve sırılsıklam aşık bir insanın çektiği acının şarkısı o.

BEN YAŞAMAMA BAKARIM

Kimi için de hayatın en verimli zamanı bu dönem aslında?
Özellikle sanatçılar için acı çekmek üretimi en çok pompalayan şey. Sanatın en verimli döşeği acılardan, kaygılardan, çelişkilerden, öfkelerden beslenir. 'Aman hayat ne güzel' diye baktığınızda bir şey üretmek için zemin bulamazsınız. Ortaçgil'in bir lafı vardır; 'böyle anlarda yaşamama bakarım' diye... Ama özel hayatınızda her şey iyi gidiyorsa da onu yaşamanızda fayda var, üretim biraz bekleyebilir!

'Yine Aşk Var'da aşk sancısının yeniden başladığını anlatırken 'Veda Vakti'nde hüzünlü bir durum söz konusu... Aşkın inişli-çıkışlı delilik hali için ne söylemeli?
'Yine Aşk Var'; bir şeyler bittiği zaman yenilerinin başladığına dair umut verici bir şarkı bence. Üzülüp yıpransak da yeni aşklara kapılar hep açık. 'Gitme Vakti'nde insanlar 'günün bir vaktinde seni bir şey sandım' sözlerine çok takıyor. Ama burada bir ilan-ı aşk var, bitse de yaşanmış şeylere bir teşekkür, övgü var. Ama her türlü safhadan sonra bir gün gitme vaktinin geldiği ve bunun olağan, doğal bir şekilde yaşanması gerektiği de... Aslında şarkı kendini anlatır, şarkı sizden çıktıktan sonra artık o dinleyicinin şarkısı oluyor.

HERKES KADAR HÜZÜNLÜYÜM

Uzun zamandır popüler kültürün içindesiniz ama tam da içine oturmuş değilsiniz. Bu tercih edilmiş bir durum mu ve araya koyduğunuz mesafeli ya da soğuk tavır hissi de böyle mi oluştu?
Araf'ta gibiyim evet... Ama soğukluk demeyelim buna. Soğukluk lafı benim çok gücüme gidiyor. Kabul etmek istemiyorum. Sinema yapıyorum, tiyatro yapıyorum belli bir kitlem var. Soğuk denmesine içerliyorum doğrusu madem bu kadar soğuğum o zaman neden benim yaptıklarım dinleniyor, izleniyor? Bu acımasız bir yaklaşım bunu kabul etmiyorum. Bütün bunlara rağmen bunun tahlilini ben yapamam. Sonuçta ne yaparsanız yapın popüler kültürün içindesiniz, o mecraya hizmet ediyorsunuz. Ürünlerinizi insanların beğenisine sunuyorsunuz. Popüler olmakta yanlışlık yok, popülist olmak karşısında olduğum bir şey. Ben hiç popülist tavır içinde bir şey üretmedim, üretmeyi de reddediyorum. Seçimim bu yönde değil. Ama popüler olmak bir suç değil. Yaptığınız işleri sunarsınız ve insanlar da onu izlerler, seyredeler, alkışlarlar. Bunu yapıyorlarsa ne mutlu bana. Çünkü ben istediğim, inandığım şeylerden ödün vermeden üretmeye çalışıyorum ve bunu başardığımı düşünüyorum. Alıcısı da, dinleyicisi de, seyircisi de varsa ne mutlu bana. Popülist olmadan popüler olmayı başardığım için de insanların bana soğuk demesine izin vermiyorum. Sizin aracılığınızla derdimi anlatacak bir yer bulmuş oldum!

Zuhal Olcay ismine 'hüzün' kavramı çok yakışıyor ama...
Benim ağzımdan kimse 'ben soğuk ve uzak bir kadınım' lafını duyamayacak. Ama insanların neler düşündüğüne de ipotek koyamam; bana sorduğunuz için söylüyorum ki ben böyle bir şey kabul etmiyorum. Ama herkes kadar hüzünlüyüm, herkes kadar hüznü seviyorum. Özellikle hüznü sevmek için üçle beş arası saati kurup 'dur şimdi bir saat hüzünleneyim' demiyorum. Ama ülkemizde olup bitenlere baksanıza, bunlara kim kayıtsız kalabilir. Bunlara üzüldüm diye hüzünlü bir kadın mı olacağım, hayır. Sanatla uğraşan bir insan olarak duygusal tepkilerim daha belirgin olabilir. Öyle olduğu için duygulanıp duygulandırabiliyor; öyle roller oynayıp öyle şarkılar söylüyorum... Hüznün kötü bir yanı yok; aşk gibi hem zevk, hem acı verir.

TİYATROYA DEVAM


Son olarak 'Güz Sancısı' isimli filmde konuk oyuncu olarak yer aldınız...
Konuk oyuncu olarak rol aldım değil, konuk olarak göründüm diyelim! Tomris benim çok sevdiğim sanatçı dostum. 'Salkım Hanım'ın Taneleri'nde Nefise rolünü oynamıştım; Tomris 'bu filmde Nefise karakterinin kısa bir süreliğine görünmesini çok arzu ediyorum' dedi; ben de yer aldım. O filme bir gönderme yapılmış oldu.

Oyun Atölyesi'ne sizin de emeğiniz var, özlüyor musunuz orayı?
Tiyatro yapmaya devam ediyorum, edeceğim de. Kendi adıma bir tiyatro kurmayı düşünmüyorum çünkü bu zahmetli bir süreç. Ama yeni bir oyunum olacak seneye inşallah göreceksiniz...