BATTLELORE

qyuz5l - Battlelore

Battlelore Lappeenranta, Finlandiya lı gruptur . Tarzları ; gothic metal, power metal, folk metal, death metal tarzlarından öğeler içermektedir .

J. Vahvanen ve M. Kokkola, Battlelore’yi 1999 yılında kurdu . Aynı yıl ilk promo cd “Warrior’s Tale”yi kaydeden Battlelore, firmalara yolladığı bu cd ile başarısız oldu.. Fakat grup yılmadı ve kendilerine özgü tarzlarını güçlendirip daha fazla çalıştılar. 2000 yılında yeniden çalışmalara başlayan grup, şarkılarını tamamlayıp, yeni promo cd “Dark Fantasy”i kaydetti. Bir önceki promoya göre daha başarılı olan “Dark Fantasy”, Napalm Records’un dikkatini çekmeyi başarırken grubun hayalleri gerçek oluyordu .

2001 sonbaharında Music-Bros Studios’ta ilk albümü “…Where the Shadows Lie”ı kaydeden grup sadece hayran kazanmakla kalmadı, grubun tarzına sonuna kadar bağlı olan fanatik bir hayran kitlesi yarattı . Fakat hemen her grupta görüldüğü üzere ilk albümün hemen ardından T. Havo kişisel sebepler yüzünden gruptan ayrıldı. Battlelore, Havo’nun gidişiyle oluşan boşluğu doldurmakta gecikmedi ve oldukça yetenekli bir gitarist olan J. Rautio gruba katıldı .

İkinci albüm “Sword’s Song” 2003 baharında kaydedildi ve bu albüm Battlelore’nin müziğini yeni bir seviyeye getirdi. “Sword’s Song” Miitri Aaltonen prodüktörlüğünde yine Music-Bros Studios’ta kaydedildi.. Grubun ilk DVD’si “The Journey” ise 2004 yılının başında piyasaya çıktı.. DVD’de grubun Tavastia Club’deki canlı performansı yer alıyor..

Ağustos 2004’te grubun vokalisti Patrik Mennander, kariyerine müzisyen mi yoksa dövme sanatçısı olarak mı devam etmek istediğine karar vermek durumundaydı.. Ne yazık ki Patrik kariyerinde dövme sanatçısı olarak devam etmeye karar verince grup kendisine başka bir Uruk-Hai savaşçısı aramaya başladı.. Patrik’in grupla beraber sahneye çıktığı son şov, Almanya’da gerçekleştirilen Lord of The Rings festivaliydi .

Atlantis Lovelorn turnesini vokalist Tomi Mykkänen ve bas gitarist Timo Honkanen’in yardımlarıyla başarılı bir şekilde tamamlayan grup, üçüncü albümünün kayıtlarına başlamadan biran önce yeni vokalistini bulmalıydı. 2005 yılı başlarken grup yeni bir şokla daha sarsıldı; grubun kurucu üyelerinden Mika Kokkola kişisel sebepler yüzünden gruptan ayrılıyordu. Battlelore’un bir de bas gitariste ihtiyacı vardı artık.. Çok uzağa gitmediler zira denenmiş çok iyi müzisyenler zaten mevcuttu.. Tomi Mykkänen ve Timo Honkanen, Battlelore’a katılarak grubun orta-dünya yolculuğuna dahil oldular .

Grup Üyeleri

* Kaisa Jouhki - Vokal
* Tomi Mykkänen - Vokal
* Jussi Rautio - Ön gitar
* Jyri Vahvanen - Ritim gitar
* Maria - Klavye , Flüt
* Timo Honkanen - Bas
* Henri Vahvanen - Davul , Perküsyon


Önceki Üyeleri


  • Miika Kokkola - Bas
  • Patrik Mennander - Vokal
  • Tommi Havo - Vokal , Ön Gitar
  • Gorthaur - Davul

Konuk Müzisyenler


  • Erik Zacharias - Sintisayzır
  • Jyrki Myllärinen - Klasik Gitar

DİSKOGRAFİ

Stüdyo albümleri

* ...Where the Shadows Lie (2002)
* Sword's Song (2003)
* Third Age of the Sun (2005)
* Evernight (2007)
* The Last Alliance (2008)


Promo albümler

* Warriors Tale (1999)
* Dark Fantasy (2000)


DVD ler

* The Journey (2004)

Videolar

* "Journey to Undying Lands" (2002)
* "Storm of the Blades" (2005)
* "House of Heroes" (2007)
* "Third Immortal" (2008)