Başkent, baharı müzik festivaliyle karşılayacak

090324ankaramzikfestiva - Başkent, baharı müzik festivaliyle karşılayacak

Başkent, baharı müzik festivaliyle karşılayacak
Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından düzenlenen 26. Uluslararası Ankara Müzik Festivali 4-30 Nisan’da gerçekleştirilecek.


ANKARA - Festival, bu yıl ''orkestralar yılı'' olacak. Hacettepe Senfoni Orkestrası, Orkestra Akademik Başkent, Bilkent Senfoni Orkestrası, TSK Armoni Mızıka Orkestrası, 2008 Yılı Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası sahibi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Zagreb Filarmoni festival kapsamında toplam 8 konser verecek.

Hırvat HGM Jazz Orchestrası ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası da farklı konserler sunacak. Şefler Erol Erdinç, Halil Aşık, Naci Özgüç ve Ertuğ Korkmaz ile viyolonsel sanatçısı Benyamin Sönmez, piyanistler Hüseyin Sermet ve Emre Şen, keman sanatçısı Atilla Aldemir bu yıl festivale katılan Türk sanatçılarından bazıları.

Ayrıca, konserlerin perde arkasını ve provalarını merak edenler için Olcay Poyraz tarafından sahneye konulan ve müzikle tiyatroyu buluşturan ''Sizlerle Mozart'', Sapho'dan Leo Ferre şarkılarını içeren ''Şark Yolu'', modern müzik meraklıları için şef Kamran İnce ile keman sanatçısı Cihat Aşkın ve MİAM Yeni Müzik Topluluğu'nun yer alacağı etkinlikler de festivaldeki çeşitliliği yansıtacak.
Haberin devamı ↓reklam

Oda müziği konserlerinde ise Wiener Kammersymphonie ve nefesli sazlar ekolünün örneklerinden Prag Nefesli Sazlar Beşlisi, festival izleyicisiyle buluşacak. Arpta Zlobko Vajgl ve kemanda Miron Kolbl ikilisin olacağı konser, her iki çalgıyı da sevenler için ilginç enstrümantal birlikteliğin gecesi olacak.

Festivalin klasik gitar hayranlarına sürprizi ise dünyanın popüler ikililerinden Susana Prieto ve Alexis Muzurakis.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için de özel bir etkinlik gerçekleştirilecek. Doğaçlama ustaları flütist Christian Plauvier, piyanist Hakan Ali Toker ile Akyurt Çocuk Korosu ve genç yetenek Cem Anıl, hem çocukları hem de aileleri eğlendirecek.

Festivalin 7'den 77'ye herkese hitap edeceği, Sheketak (ritm/dans) ve Kataklo (akrobatik/dans) etkinliklerinin yapılacağı da bildirildi.