AGALLOCH


r9g5rr - Agalloch | Agalloch Biyografi

Ülke : Amerika
Genel Anlamdaki Türü : Doom
İçerik Olarak Alt Yapı Türü : Doom, Black, Melodic Death, Melodic Black,Rock, PROGRASSIVE


Grup asıl olarak 1991 de kurulmuştur. Her yerde 1995 olarak geçen kuruluş 91 yılına dayanmaktadır. Grubun yapmış olduğu karmaşık müzik insanı her ruh haline sokabilir. Soğuk gothic doom black death tarzlarından güzel bir entegre oluşturan grup mükemmel bir soundla albümlerine başlamışlardır.

Agalloch’un yaptığı müzik soğuk, karanlık, acı ve doğal estetiğin kombinasyonundan oluşur. Grup ise 1995 yılında, bir doom/death projesi olan Aeolachrymae’nin küllerinden meydana gelmiştir. Aslında bu küllerden üç grup doğmuştur; Susurrus Inanis, Nothing ve Agalloch.

Grubun ilk başlardaki müzikal amacı oldukça ihtişamlı ve epik dark metal yaratmaktır. Bu amacı ortaya koyanlar ise grubun iki beyni J. Haughm ve S. Breyer’dir. 1996 senesinin başlarında birkaç şarkı şekillenmeye başlamışken, yaz aylarına doğru gruba ikinci gitarist olarak L. Anderson katılır. Aynı senenin sonbaharında grup, ilk demo çalışması ‘From Which Of This Oak’ı piyasaya çıkarır ve kısa bir süre sonra bas gitarist J. William W. gruba dahil olur. 1998 başlarında Agalloch yeni bir demo kaydeder ama piyasaya çıkarmaz sadece firmalara yollar. Bu özel çalışma bir çok firmanın ilgisini çekse de grup, Ocak 1999’da The End Records ile sözleşme imzalar ve hemen ardından çıkış albümleri için stüdyoya girer.

İlk albüm “Pale Folklore” Haziran 1999’da piyasaya çıkar ve vahşi konsepti üzerine folklorik öğelerle süslenmiş albüm, metal çevrelerinden çok iyi tepkiler alır… 2000’in sonlarına doğru grup, ‘Of Stone, Wind and Pillor’ adlı, 1998-2001 arasında hiç yayınlanmamış şarkılarının ve Sol Invictus coverı olan ‘Kneel to The Crass’un da dahil olduğu bir MCD piyasaya sürer…

2001’i geride bırakıp 2002 senesine geçerken grup, dünyaya daha karanlık ve daha soğuk bir pencereden bakan 70 dakikalık, epik albüm ‘The Mantle’yi kaydeder… ‘The Mantle’; nihilist motiflerle süslenmiş; özlem, bunalımlar ve umutsuzluğun bir dışa vurumu olarak ortaya çıkmıştır.


Grup Elemanları

John Haughm - Vokal , gitar, davul
Don Anderson - Gitar
Jason William Walton - Bas gitar
Aesop Dekker - Davul


DİSKOGRAFİ

From Which of this Oak (1997)
Pale Folklore (1999)
Of Stone, Wind and Pillor (2001)
The Mantle (2002)
Tomorrow will Never Come (2003)
The Grey (2004)
Split 10" Picture Disc (2004)
Ashes Against the Grain (2006)
The White (2008)