POSSESSED


2wcjzbo - Possessed | Possessed Biyografi

Possessed, gitarist Mike Torrao ve baterist Mike Sus tarafından San Fransisco Bay Area bölgesinde bir garaj grubu olarak kuruldu. 1983’te kurulan grup, bir çok kadro değişikliği yaşarken, aynı senenin sonunda doğru vokalist Barry Fisk intihar etti. Fisk’in intiharının ardından vokal/bas gitarist Jeff Becerra gruba dahil oldu ve Possessed kurulmuş oldu.

Jeff, daha önce Blizard adlı bir grupta çalıyordu.. Jeff ve iki Mike yanlarına gitarist Brian Montana’yı da alarak, bugün modern death metalin öncüsü diyebileceğimiz, kendi tarzlarını şekillendirmeye başladı.. Sürati, agresif riffleri, o güne kadar benzeri duyulmamış bateri partisyonları ve daha sonra Chuck Schuldiner’ın da kullandığı, distort vokal tarzıyla metal tarihinde bir ilkti.. Hatta “Scream Bloody Gore”da Chuck’ın vokallerine bakarsak Jeff Becerra’nın “Seven Churches”taki vokalinin hemen hemen aynısı olduğunu görebiliriz..

Yakın arkadaşları Exodus ile beraber Possessed San Fransisco metal sahnesinde fırtına gibi esiyordu (Grubun Mikeları, Exodus’un Rick Hunolt’u ve Gary Holt’u ile çok iyi arkadaşlardı).. 1984 yılında kaydedilen dört şarkılık demo bir şekilde Metal Blade’den Brian Slagel’in kulağına gitti. Brian Slagel duyduğu müzikten öylesine etkilenmişti ki grubun Metal Massacre 6’da çalmalarını istedi.. Possessed, “Swing Of The Axe” şarkısını yolladı ve bu şarkı daha sonra “Best Of Metal Massacre” albümünde de yer aldı.

Her ne kadar işler iyi gidiyor gibi görünse de gruptaki zayıf halka kopmak üzereydi.. Bu zayıf halka kuşkusuz Brian Montana’ydı.. Olay yaşandıktan sonra Torrao röportajlarda, Montana’nın yetenek açısından geride kalmasının yanı sıra grubun yaratmaya çalıştığı imajı da kötü etkilediğine karar verilerek gruptan kovulduğunu açıkladı. Montana’nın yerine inanılmaz yetenekli bir adam olan Larry Lalonde kadroya dahil edildi.

Tüm bunların ardından Possessed’in artık yeni bir gitaristi ve piyasada dolanan bir şarkısı vardı artık. Fakat ne Metal Blade ne de Torrid Records gruba bir anlaşma önermemişlerdi.. Derken Combat geldi.. 1985 yılında Combat Records ile anlaşma imzalayan Possessed , sık sık okulu kırıp, o ana kadar yapılmış en sert, en süratli, en şeytani albümü “Seven Churches”i kaydetti. Bu albüm death metal türünün standartlarını belirleyen albümdü.. 1985 senesinin Ekim ayında piyasaya çıkan albümde yer alan…. Randy Burns tarafından masteri yapılan albüm Prairie Sun Studios’ta kaydedildi. “Seven Churches”, Combat Records’un en çok satan albümü oldu.. 4 tane liseli çocuk için fena değildi..

Ertesi yılın büyük kısmını Amerika ve Avrupa’da turlayarak geçiren grup, tam bir sene sonra Ekim ayına ikinci albümü “Beyond The Gates”i piyasaya çıkardı. Carl Canedy’nin boktan prodüksiyonu yüzünden bazı şarkılardaki enerji yarı yarıya azalsa da Torrao’nun ve Becerra’nın, özellikle The Heretic, Beyond The Gates ve Np Will To Live , şarkılarında ortaya koyduğu müzikal dehası albümü kurtarıyordu.. LaLonde’nin de Phantasm, Seance ve Tribulation şarkılarında ikiliye yardımcı olduğunu da atlamayalım.. Albümün Avrupa’da oldukça iyi karşılanmasının ardından grup 1986 sonunda tekrar turneye çıktı..

1987 yılının başlarında Amerika’da da bir seri konser veren grup, 5 şarkılık “The Eyes Of Horror” EPsini çıkardı.. EP’nin prodüktörü bugün hepimizin yakından tanıdığı Joe Satriani’ydi.. Müzikal olarak Possessed’in çıktığı en üst noktaydı bu EP ama bu sefer EP’nin üstünde satanist sembolü yoktu.. Grup yavaş yavaş thrashe doğru kayarken, ilk iki albümdeki death tarzından ve satanist imajından sıyrılıyordu.

“The Eyes Of Horror”un piyasaya çıkışından kısa bir süre sonra, Jeff'in vurulup felç geçirmesinin ardından grup kendisini feshetti . Sus, LaLonde de gruptan ayrıldı. Fakat Torrao hala Possessed adı altında şarkı yazmaya, kaydetmeye devam ediyordu. Bir çok insan grubun o inanılmaz uyumunu yakalamak için geldi geçti. Onlarca denemenin ardından kadro nihayet oturdu. Bas gitarist Bob Yost, baterit Walter Ryan ve gitarist Mark Strausberg 1991’de kurulan yeni Possessed kadrosuydu.. 1991’de iki şarkılık bir demo kaydedildikten sonra Yost gruptan ayrılırken yerine Paul Perry gruba dahil oldu.. Yeni bas gitaristleri ile üç şarkılık bir demo daha kaydeden grup, Machine Head’in alt grubu olarak Bay Area’da sahnelere geri dönüyordu ki Machine Head o sıralarda ilk albümü Burn My Eyes’ı yeni piyasaya çıkarmıştı. Bir süre daha Possessed’i ayakta tutmaya çalışan Mike daha fazla diretmedi ve Possessed derin uykusuna yatmış oldu .

Grup Elemanları

* Jeff Becerra - Vokal (1983–1989, 2007- )
* Ernesto Bueno - Gitar (2007- )
* Rick Cortez - Gitar (2007- )
* Bay Cortez - Gas gitar (2007- )
* Vanik Vartanian - Davul (temporary: 2008- )


DİSKOGRAFİ

1984 - Death Metal (Demo)
1984 - Rehearsal
1985 - Seven Churches
1985 - Seven Churches (Demo)
1986 - Beyond The Gates
1987 - The eyes of horror (1987)
1991 - Demo
1993 - Demo
2004 - Agony in Paradise