NASUM


fwrfxd - Nasum | Nasum Biyografi

Grup 1992 senesinde Anders Jakobson (gitar) ve Rickard Alriksson (davul/vokal) tarafından kuruldu. Kurulduklarında ilk isimleri Necrony idi. Akıllarında sadece Grindcore yapmak vardı. Napalm Death' in eski stillerini devam ettirmek istiyorlardı. 1993 senesinde Alman şirket Poserslaughter Records tarafından bir split yayımlandı. İsmi ''Blind World'' olan bu splitte gruba Agathocles grubu da katıldı. Bu kayıttan 2 hafta önce gruba gitarda Mieszko Talarczyk katıldı. Bu kayıt daha sonra birkaç müzik şirketine gönderildi. Seneler 1994' ü gösterdiğinde grup yeni kaydını piyasaya vermişti. Bu demonun ismi ''Domedagen'' idi ve Napalm Death' i ne kadar sevdiklerini göstermek içinde onların ''Stalemate'' şarkısını coverlamışlardı. Aynı sene içerisinde Grindwork Productions şirketi birde split yayımlamıştı. Japonya' dan Vivisection, İsveç'ten Retaliation gibi gruplar bulunuyordu splitin içinde. 1994 senesinin devamında ise Ax/Ction Records şirketi grup için bir split daha yayımlamak istedi. Sadece Nasum'a ait olacak olan bu split ''Smile When You’re Dead'' grubun çıkışına çok yardımcı olmuştu. 1995 senesinde ''Industrislaven'' albümü piyasadaydı ve grup bu albüm için tura çıkmıştı. İlk etap Berlin'di. Daha sonra da İsveç' e giden grup performansıyla binlerce insanı etkilemişti. Fakat grupta değişen birşeyler vardı. Rickard artık grupla çalışmak istemediğini söylüyor ve grupla yollarını ayırıyordu. Grup bun ayrılışın ardından da yoluna devam etti. Kısa bir süreliğine Mieszko grupta davul çalmayı üstlenmişti.

Seneler 1996' yı gösterdiğinde grup çalışmaları bitirmişti. 1997 senesinde ilk gelen ''World In Turmoil'' albümüydü. 1998 de ise Yellow Dog Records tarafından da ''The Black Illusions'' spliti piyasadaydı. Grubun kadrosu ise gitar/vokalde Mieszko ve davul/bass/vokallerde Anders' ten oluşuyordu. 1998 senesinin devamında grup 4 şarkılık ''Cover 7’’; EP sini yayımladı. Bu arada Relapse Records ile bir anlaşma imzalandı. Yeni albüm için 42 şarkı seçildi ve bunların 38' i ''Inhale/Exhale'' albümünde yayımlandı. Albüm çok başarılı bulundu. Nasum Grindcore için bulunmaz hint kumaşıydı artık. 2 kişilik dev kadro işi çok iyi götürüyordu.Seneler 1999' u gösterdiğinde Relapse şirketi bir split yayımlamaya karar verdi. Bu sefer Nasum' un yanında Warhate grubu vardı. Bunca senenin ardından grup artık bir bas gitarist almaya karar verdi ve çok geçmeden gruba Jesper Liveröd katıldı. Bununla beraber grup Amerika' ya tura çıktı. Eleman eksikliğinden kaynaklanan turlara çıkamama hadisesi burda sona ermişti. İlk çaldıkları yer Milwaukee festivaliydi. Daha sonrada Almanya'ya gittiler.

Seneler 2000' i gösterdiğinde 3 kişilik kadroyla grup yoluna devam ediyordu. Yeni albüm çalışmaları başlamıştı. Yeni albüm için 31 şarkı kaydedilmişti ve 25 şarkı seçildi. Yeni albümün ismi ''2.0'' idi ve grup İsveç' te Entombed ile bir tura çıktı. Aynı senenin sonbaharında Carcass' a saygı albümünde ''Tools of the Trade'' şarkısını seslendirdiler. Birçok festivale katılan grup bu arada ''Asterisk'' splitini piyasaya verdi. 2 grup bu split için çalışmıştı. Fransa, İspanya, İsviçre ,İsveç... Nerdeyse tüm Avrupa' yı dolaşmışlardı. 2001 senesinde ise The Haunted ve Nine gruplarıyla bir tura çıktılar ve Wacken onları bekliyordu. Wacken' dan sonra da Japonya turuna çıktılar. Durmak bilmiyorlardı. 2002' nin ilk bahar aylarında İngiltere, İskoçya turundan sonra grup stüdyoya kapanarak yeni albüm çalışmalarına başlamışlardı. 2002\' nin yaz aylarının sonlarına doğru eski arkadaşlar Skitsystem grubu ile beraber bir split çıkardılar (Nasum/Skitsystem Split ). Seneler 2003' ü gösterdiğinde ise yeni albüm hazırdı ''Helvete’’ ; (Swedish for ;Hell)''. Bu albümde grubun hayali olan Napalm Death elemanlarından biriyle çalmak gerçek oluyordu ve Napalm Death grubundan Shane Embury gruba bu albümde yardım ediyordu. Bu albümdede 22 sağlam şarkı bulunuyordu. Gruba eski Regurgitate elemanı Urban Skytt gruba katılıyordu. Jesper' in yerine Jon Lindqvist geliyordu.

2004 senesinde Napalm Death grubuyla bir tura çıkılıyordu. Bu albümle grup ödül üstüne ödül kazanıyordu. 2004 senesinin devamında yeni albüm ''Shift'' tam 26 şarkı içerecek şekilde piyasadaydı. ''Wrath'' şarkısına klipte çekilmişti. Tanıtım için festivaller, video klipler ve basın gruba çok yardımcı oluyordu. Grup tüm Avrupa' yı turlamıştı ve sıra Tayland' ta idi. İşte bu talihsiz kent bir dev adamın sonuna sebep oluyordu. 26 Aralık 2004 günü Tayland' da yaşanan Tsunami sonucu Mieszko Talarczyk ölüyordu. Cesedi kazadan 2 ay sonra bulunuyordu. Grup üyeleri bu gerçekle yüzleştiklerinde ölümün aslında anlattıklarından çok farklı olduğunuda görüyorlardı. Grup devam etmek yerine ayrılma kararı aldı ve grup dağıldı. 2006 senesinde ise 2 diskten oluşan tam 152 şarkılık ''Grind Finale'' best of u piyasadaydı.

DİSKOGRAFİ

Inhale/Exhale (1998)
Human 2.0 (2000)
Helvete (2003)
Shift (2004)
Doombringer (2008)


Grup Elemanları

Şu Anki Üyeler

* Mieszko Talarczyk - gitar/bas/vokal
* Anders Jakobsson - davul/bas/vokal
* Jon Lindqvist - bas/geri vokaller
* Urban Skytt - gitar


Önceki Üyeler

* Rickard Alriksson - davul/vokal
* Jesper Liveröd - bas/geri vokaller