SUICIDAL TENDENCIES


9q934o - Suicidal Tendencies | Suicidal Tendencies Biyografi

Amerika'lı hardcore punk grubu Suicidal Tendencies 1982 yılında California'da kuruldu. Kuruluş kadrosundan kalan yegane isim ise grubun efsanevi frontman'i Mike Muir -namı diğer Cyco Mike-! Skate Punk akımının öncülerinden olsalar da müzikleri heavy metalden thrash metale hip hop'tan funk'a kadar pek çok farklı türü barındırır.

Crossover tarzının yaratıcılarından, müziklerinde hardcore / punk / thrash /deathcore ve funkcore gibi birçok farklı elementi birleştirerek tam 25 yıldır dünyanın en özgün gruplarından biri olmayı başarmıştır Suicidal Tendencies .

Grubun adı da o zamanlar bağlı oldukları eyaletteki akıl hastanesinin broşüründen seçip buldukları medikal bir terimden gelmektedir.

Seçtikleri isimden de cesaretleri belli olan grup, hiçbir zaman yanlış anlaşılma endişesi taşımadan tavırlarını tavizsizce sergilediler. Mike Muir liderliğinde 80'lerin başlarında kurulduklarından beri türün takipçileri ve yeni katılan gruplarını etkilemeye devam ediyorlar. İlk zamanlarında hardcore türünden örneklerle çıktıkları yolculukta, thrash metal de uğradıkları duraklardandı -skatepunk ekolünün yaratılışına katkıları Amerika'da müthiş bir hayran kitlesine sahip olmalarına vesile olmuştu-. Grubun kurulduğu ilk tarihlerde çektikleri en büyük sıkıntı konser verememekti, bunun da sebebi, grup elemanlarının yerel çetelerle bağlantıda olduğu ve konserlerinin anormal şiddetli bir güruha ev sahipliği yaptığının ülke çapında kulaktan kulağa yayılmasıydı. Gitgide büyüyen Suicidal Tendencies ismi yeraltına sığmamaya başladı ve patlamanın fitilini de Fronter adlı şirketle imzaladıkları anlaşma ateşlemiş oldu.

Takvimler 1983 senesini gösterdiğinde Suicidal Tendencies kendi adlarını taşıyan ilk albümleriyle piyasaya kendilerine yakışır bir giriş yaptı, albüm o güne dek çıkan tüm hardcore albümlerinden fazla satmakla kalmadı, Mtv'de "Instutuionalized" klipleriyle en çok yer bulan hardcore-punk grubu da oluverdiler. Aynı adlı şarkı, Emilio Estevez'in kült filmi Repo Man ve dönemin ünlü tv dizisi Miami Vice'ın bir bölümünde de -grubun da dizide rol almasıyla- yer bulmayı başardı.

Suicidal Tendencies erken yakaladıkları başarıya rağmen grup elemanlarının, bu başarının da önüne geçen kötü şöhretleri neticesinde ne yeni albümlerini yayınlayacak bir şirket bulabildiler ne de Los Angeles'ta 90'ların başına kadar sahne alabildiler. Gruptan haber alınamayan bu süre zarfında dağıldıklarına dair söylentiler bile çıkmış olsa da Mike Muir asla başarının peşini bırakmadı ve Caroline Records ile yeni albüm için anlaşma imzaladılar. Eleman değişikliklerinden sonra ise ortaya çıkan sonuç, içinde "Possesed to Skate" adlı yeni skate-punk marşının da bulunduğu “Join the Army” adlı albüm oldu. Bu albümle beraber Suicidal Tendencies severlere heavy metal dinleyen kitle de eklendi. Ve bu genişleyen kitle, gruba Epic Records'un da kapılarını açtı. "How Will I Laugh Tomorrow When I Can't Even Smile Today" adlı yeni albüm ise grubun hardcore'dan heavy metal'e dönüşümünün miladı olarak kabul ediliyordu.

90'lara belki de en başarılı girişi yapan gruplardandı Suicidal Tendencies, "Lights, Camera, Revolution" grubu altın plak'la tanıştırmakla kalmadı, o yılın Mtv'de yayınlanan Headbanger's Ball adlı programda en çok istek alan kliplerden "You Can't Bring Me Down"ı da ekstrem müziğin tüm sevenlerine armağan etti. Gruba bu albüm sırasında, son yıllarda Metallica'dan da tanıdığımız, Robert Trujillo da dahil oldu. Trujillo'nun funk stili grubun müziğinde dikkate değer bir gelişimi de beraberinde getirdi. '91 yılında çıktıkları Queensryche turnesiyse grubu arena kitleleriyle tanıştırdı. '92 yılında çıkan “Art of Rebellion” adlı albümleri, grubun kariyerindeki en deneysel çalışmalardan birisi olma özelliği taşımaktaydı. Bu dönemde Trujillo ile beraber Muir, Infectious Grooves adlı bir funk metal projesine giriştiler, sonradan Jane's Addiction davulcusu Stephen Perkins gibi pek çok ünlü müzisyenin de katılımıyla "The Plague That Makes Your Booty Move" adlı ilk albümlerini de kaydettiler. Bu albüm piyasada tükenip tekrardan da basılması mümkün olmayınca, Mike Muir çareyi, albümü yeniden Suicidal Tendencies ekibiyle kaydedip "Still Cyco After All These Years" adıyla yayınlamakta buldu.

'94 yılında yayınlanan “Suicidal For Life” ise grubun duraklama döneminin başlangıcı oldu. Suicidal Tendencies adıyla best of albümler yayınlanırken Mike Muir hem Robert Trujillo ile Infectious Grooves için albümler kaydetti hem de Cyco Miko adıyla solo çalışmalara başladı. '90lı yıllar sona ererken başka bir ekiple Suicidal Tendencies'i toplayan Mike Muir '99 yılında “Freedumb” ve 2000'de” Free Your Soul and Save My Mind”ı yayınladı. O yıllardan beri farklı müzikal projelerde de yer alan Mike Muir, 2007 yılında yepyeni bir albüm için Suicidal Tendencies'i yeniden topladı, albüm öncesi "ısınma turu" kabul edilen ve sınırlı sayıda performansın sergileneceği Avrupa turnesinin şanslı duraklarından bir tanesi de 29 Mayıs gecesi İstanbul olacak!!!


Grup 29 Mayıs 2007 Salı Günü Bronx da Türk hayranlarının karşısına çıkıp mükemmel bir performans sergiliyerek unutulmaz bir konser yaşatmıştır.

Grup Üyeleri

* Mike Muir – vokal (1981– )
* Mike Clark – ritim gitar (1987– )
* Dean Pleasants – geri gitar (1997– )
* Steve Brunner – bas (2002– )
* Eric Moore – davul (2008– )

DİSKOGRAFİ

Stuüdyo Albümleri

* Suicidal Tendencies (1983)
* Join the Army (1987)
* How Will I Laugh Tomorrow When I Can't Even Smile Today (1988)
* Controlled by Hatred/Feel Like Shit...Déjà Vu (1989)
* Lights...Camera...Revolution! (1990)
* The Art of Rebellion (1992)
* Still Cyco After All These Years (1993)
* Suicidal for Life (1994)
* Freedumb (1999)
* Free Your Soul and Save My Mind (2000)

Derlemeler

* Welcome to Venice (1985)
* F.N.G. (1991)
* Prime Cuts (1997)
* Friends & Family, Vol. 1 (1997)
* Friends & Family, Vol. 2 (2002)
* Year of the Cycos (2008)


Six the Hard Way (1998)