Rusya'nın başkenti Moskova, 54. Eurovision şarkı yarışmasına hazır. Yarışmayı merakla beklediklerini belirten Rus müzikseverler Türkiye'ye de başarılar diledi. Programın gerçekleşmesi için seçilen Olympiyski Stadyum, dev posterlerle kaplandı. Posterlerde Eurovision'un yüzü Rusya'nın Miss World 2008 dünya güzeli Kseniya Suhinova'nın katılımcı 42 ülkeyi simgeleyen ülke bayrakları ve farklı saç stilleri ile fotoğrafları yer aldı. Moskova'nın en büyük caddelerinde ise Eurovision'u tanıtıcı reklamlar ve bayraklar asıldı, çimlerde renkli çiçekler kullanılarak Eurovision yazıları yazıldı. Aynı zamanda Rusya'nın en önemli ulusal televizyonlarında yarışmayı tanıtan kliplere yer verilmeye başlandı.


hadisekutututut - Rusya Türkiye'ye başarılar diledi


Olimpiyski Stadyum'un içinde hazırlıklar da tamamen sona erdi. Yarışma için hazırlanan sahnede katılımcılar provalarını gerçekleştirebiliyor. Yarışmada 'Düm Tek Tek' adlı şarkısıyla Türkiye'yi temsil edecek olan Hadise, Pazar günü ilk kez prova için sahneye çıktı. Hadise ayrıca 7 Mayıs tarihinde yarı-finalden önce gerçekleşecek son provasının ardından basına açıklamalarda bulunması bekleniyor.


Klasik müzik sanatçısı olan Mario Dyurant, Eurovision'da iyi sanatçıları ve iyi şarkı söyleyenleri desteklediğini ifade etti. Dyurant, "Ben sanatçının sadece giysisine değil, aynı zamanda ortaya koyacağı yeteneğe önem veririm. Oyu kullanırken toplam duruma bakmak lazım" diye konuştu.


Geçen yıl şarkı yarışmasını arkadaşlarıyla birlikte bir klüpte izlediğini anlatan Rus vatandaşı Katerina Yihudina, kim güzel şarkı söylerse onu destekleyeceğini belirtti. Yihudina, "Sanatçıda iki şeye dikkat ederim. Ses ve dış görünümü. Moskova'da bu yılki Eurovision şarkı yarışması için muazzam hazırlıklar yapılmış bulunuyor. Sürekli renkli Eurovision araba ve otobüslerini görmek mümkün. Kapalı salon da güzel hazırlanmış" dedi.
Türk şarkıcı Hadise'yi çok beğendiğini anlatan Olga Starikova, Türkiye'ye birkaç kez gittiğini ve ülkeyi çok beğendiğini belirtti. Starikova, "Her şeyden önce sanatçının sesine ve ortaya koyduğu şova göre değer veririm. Moskova'daki hazırlıklar da güzel. Türk takımına da başarılar diliyorum. Türkiye'de çok bulundum. İstanbul güzel kent. Türkiye'ye çok çok başarılar diliyorum" şeklinde konuştu.
"Moskova'da yapılacak Eurovision şarkı yarışmasının bizim için çok anlamı var" diyen Viktoriya Razumova ise şöyle konuştu: "Nihayet Avrupa bizde nasıl şov dünyasının olduğunu kendi gözleriyle görecek. Rusya bu etkinlik çerçevesinde kendisinin neye sahip olduğunu ortaya koyacak. Yunanistan'a oyumu vereceğim. Benim için önemli olan şarkının kendisi ve kurgu"
1956'da başlayan Eurovision macerası, San Remo Şarkı Festivali'nde doğdu. 24 Mayıs 1956'da İsviçre'nin Lugano kentindeki Kursaal Theatre'da gerçekleştirilen ilk organizasyonda Hollanda, İsviçre, Belçika, Almanya, Fransa, Lüksemburg ve İtalya yer alırken, Lys Assia nın söylediği "Refrain" şarkısı ile İsviçre birinci olmuştu.