Moskova'da 54'üncü Eurovision Şarkı Yarışması finali için geri sayım başladı. Rus televizyonu final gecesi için büyük sürprizler hazırlarken sokaklarda izin verilmemesine rağmen çok sayıda eşcinselin protesto gösterisi yapması bekleniyor.

Rus Moscow Times gazetesinde yer alan habere göre eşcinsel hakları savunucularının gösterilerinin damga vurduğu yarışmanın final günü eşcinseller izin alamamalarına rağmen Moskova'da yürüyüş düzenleyecek. Yürüyüşün nedeni ise Gayrussia.ru web sitesine konulan yasağın kaldırılması talebi. Polisin bu yürüyüşü dağıtmak için şiddet kullanıp kullanmayacağı merak ediliyor.

Olimpisky Spor Kompleksi'nde yapılacak final için Rus televizyonu özel bir şov hazırladı. Komedyen Ivan Urgant ve şarkıcı Alsou'nun önderliğinde yürütülen gösteride geçen yılın Eurovision galibi Dima Bilan, Cirque du Soleil sirki de katılacak.

Uzaya canlı bağlantı

Organizatörlerin asıl büyük bombası ise aksilik çıkmaması durumunda Uluslararası Uzay İstasyonu ile uydu bağlantısı kurarak yarışmayı kazanan ülkenin uzaydan anons edilmesini sağlamak.

Yarışmanın en çok merak edilen anları ise Almanya'yı temsil edecek grupla birlikte sahne alacak olan Amerikalı Dita von Teese'nin yapacağı striptiz gösterisi, Birleşik Krallık'ın nasıl bir performans sergileyeceği, ev sahibi Rusya'nın Guardian gazetesi tarafından "ağıt" olarak nitelendirilen şarkısının sürpriz yapıp yapmayacağı, favori gösterilen Türkiye, Norveç, Yunanistan, Bosna Hersek, Fransa ve Azerbaycan dışından bir ülkenin yarışmayı kazanıp kazanmayacağı...