Rusya'nın başkenti Moskova’da düzenlenen 54. Eurovision Şarkı Yarışması finalinde Türkiye'yi 'Düm Tek Tek' adlı parçasıyla temsil eden Hadise 4. oldu. Norveç 387 puanla yarışmayı 1. olarak tamamladı...

Moskova’da devam eden 54. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi ‘Düm tek tek’ şarkısı ile temsil eden Hadise 18. sırada sahneye çıktı.


Almanya’dan sonra sahneye çıkan Hadise salonda büyük coşkuya neden oldu. Ellerinde Türk bayrakları ile Hadise’ye destek veren Türklerin yanı sıra Azerbaycan vatandaşları da, Azerbaycan bayrakları ile “Türkiye, Türkiye” diye tempo tuttular.


Hadise, stilist Mahmut Karadağ tarafından "Gizia" firmasına yaptırılan ve Türk Bayrağı'nı simgeleyen kırmızı renk kostümü ile sahne aldı.

İtalya'nın Milano kentinden getirilen özel kumaşla yapılan ve iki parçadan oluşan elbisenin kenarları altın ve Swarovski taşlarla işlenmişti. Hadise'ye, Rus dansçı kızlar Olga ve Svetlana eşlik ederken, dansçı Uğur Yıldırım'ın akrobatik hareketleri de koreografiyi canlandırdı.

Bu arada Eurovision Şarkı Yarışması tarihinde bir ilki gerçekleştirilen Moskova’da Eurovision tarihinin en büyük sahne ve dekoru kuruldu. Daha önce yapılan açıklamalarda 22 bin kişiye ev sahipliği yapacağı söylenen Olimpiski Arena’da boş yer olmaması da dikkat çekti.

Finalde, yarışmaya katılan 25 ülke sanatçıları şu sırayla sahneye çıktı:

1. Litvanya'dan Sasha Son, 2. İsrail'den Noa ve Mira Awad, 3. Fransa'dan Patricia Kaas, 4. İsveç'ten Malena Ernman, 5. Hırvatistan'dan İgor Cukrov ve Andrea...

6. Portekiz'den Flor-de-lis, 7. İzlanda'dan Yohanna, 8.Yunanistan'dan Sakis Rouvas, 9. Ermenistan'dan İnga ve Anush, 10. ev sahibi Rusya'dan Ukrayna asıllı sanatçı Anastasia Prikhodko, 11. Azerbaycan'dan Aysel ve Arash...

12. Bosna Hersek'den Regina grubu, 13. Moldova'dan Nelly Ciobanu, 14. Malta'dan bu ülke adına yarışmaya 3. kez katılan Chiara, 15. Estonya'dan Urban Symphony, 16. Danimarka'dan Brinck, 17. Almanya'dan Alex Swings Oscar Sings...

18. Türkiye'den Hadise, 19. Arnavutluk'tan 16 yaşında yarışmanın en genç solisti olan Kejsi Tola, 20. Yarışmanın favorileri arasında gösterilen Norveç'ten Alexander Rybak, 21. Ukrayna'dan ekonomik krizi protesto şarkısıyla Svetlana Loboda, 22. Romanya'dan Elena, 23. İngiltere'den Jade Ewen, 24. Finlandiya'dan Waldo's People grubu, 25. ve son sırada İspanya'dan Soraya sahne aldı.