INTRUDER


dw5sih - Intruder | Intruder Biyografi

Intruder bir Technical Thrash/Speed Metal grubudur . 1984 senesinde kurucu üye baterist ve söz yazarı John Pieroni, bas gitarist Dave Hackley ve vokal&gitarda Dave Louden ile başlangıçta trio olarak kurulan Tennessee’li Intruder bodrum katında Black Sabbath coverlayarak gürültü yapmaya başlar. Ve hazır olduğuna inandıklarında bodrumdan dışarı çıktılar!

Gitarist Arthur Vinett’in kendilerine katılmasıyla bu dörtlü Transgresser adı altında birçok yerde çalmaya başlar fakat bu sırada yer değiştirmeler yaşanır. Vokalist Ronny Cline ve bas gitarist Garry Todd fotoğrafta görünen yeni simalardı artık, bu kadro Güney boyunca sayısız performans verir. Aslında Jimmy Hamilton de Cline’in vokal görevini üstlenir şimdi demo kayıt için de kollar sıvanmıştı.
Dinler dinlemez aniden gruba aşık olan Dave Richards’e gönderilen demo kayıtları kendilerine Azra/Iron Works ile bir imza sağlar. Demo kayıtlardan sonra Nashville Müzik sahnesinin veteran ismi John Downey de kısa bir süreliğine grupla beraber bas gitar çalar.

İleriki dört albümle daimi eleman olacak Todd Nelson katılan en yeni isim olur ve albüm için stüdyoda toplanıp isim olarak Intruder’i seçerler.

Majör müzik yıldızlarının albümlerini kayıt ettiği Treasure Isle Studio’da sadece hafta sonları ve gece geç saatlerde çalışabilme nedeniyle The Live To Die kayıtları uzun bir periyot devam eder. Aslında Live To Die dijital kayıt edilen ilk birkaç heavy metal albümden biriydi. Albüm sonraki iki projede grupla beraber yakın çalışacak Tom Harding prodüktörlüğünde A.B.D, Avrupa ve bir miktar Japonya’da kopya satar.

Intruder Avrupa basınından güzel eleştireler almasına karşın dönemin underground pazarının bir parçası olamadığından Live To Die gerektiği gibi listelerde dolaşamamış ve bu yüzden de Azra/Iron Works hayal edilebilenden daha fazla promosyon yapmak zorunda kalmıştı. Dark Angel ile hazırlanan(split album) ve nadiren bulunan bu kayıtların değişmez nesnesi Cover Up’in da yer aldığı bir single da piyasaya sürülmüştür.

1990 yılında Metal Blade ile imzalayan Intruder ikinci albümü A Higher Form Of Killing’i piyasaya çıkarır. Live To Die yeraltında yanık bir halde kalırken şimdi onlar daha yüksek plak şirketiyle beraberlerdi. Bugün bile grubun dinleyicileri Metal Blade etiketli üç kayıtın bütün Intruder çıkış gücünü ihtiva ettiğini düşünmektedir.

Dikkat edilmelidir ki Live To Die – Intruder dönemi Metal Blade döneminden farklıdır. Live To Die speed metal mizaçına eğilir, halbuki Metal Blade’e geçtiklerinde fikir değiştirip thrash stilinde karar kılmışlardır. Ve bu dönemde Greg Messick ikinci gitarist olarak Intruder’a katılmıştır.
1990 yılında Metal Blade üzerinden yayınlanan EP Escape From Pain’de Live To Die albümünden üç şarkıya “Cold-Blooded Killer”, “Kiss of Death” ve “T.M. (You Paid The Price)” yer verilir. Ayrıca “Cold-Blooded Killer” daha thrash sound ile tekrar kayıt edilir.

Üçüncü albüm Psycho Savant sonrası aynı türdeki birçok grup gibi 90’larda unutulup giden Intruder, 2002 yılında Ohio’da Classic Metal Festival’ine yeni bas gitaristi Chris Veach ile katılarak tekrar aktif hal almıştı. Şu sıralar Best Of projesinde eski parçaları yeni vokal ve gitar ile kayıt ediyorlar.


DİSKOGRAFİ

1987 - Live To Die
1989 - A Higher Form Of Killing
1990 - Escape From Pain
1991 - Psycho Savant


Grup Üyeleri

Vokal : Jimmy Hamilton
Gitar : Arthur Vinnett (Dead Sun)
Gitar : Greg Messick (War Within)
Bass : Chris Veach
Davul : John Pieroni