KILLER DWARFS


2aj52bk - Killer Dwarfs | Killer Dwarfs Biyografi

Toronto, Ontario.’lu Killer Dwarfs, 81’ senesinin sonlarında Russ ve Darrell Dwarf tarafından kurulur. Kendilerine has, olayları gülünç görme yeteneğine sahip glam rock grubu olarak ün salacaklardır. Tüm grup üyeleri ‘’ Dwarf ‘’ soyadını benimser.

Russ "Dwarf" Graham (vokal), Bryce "Dwarf" Trewin (gitar), Ange "Dwarf" Fodero (bas), ve Darrell "Dwarf" Millar (davul) kendi isimlerini taşıyan ilk kayıdı gerçekleştirir 1983.

Grubun nötr kaldığını düşünen Trewin ve Fodero yerini bir seneden daha az sürede Mike "Dwarf" Hall ve "Bad Ronbo Dwarf" (asıl soyadı; Mayer) bırakır. Klasik Killer Dwarfs kadrosu şeklini alır..

Bu kadro meyvesini verir, ikinci album Stand Alone artık raflardaki yerini almıştır ve zamanın marşı haline gelecek "Keep the Spirit Alive" video’su, hem albume kâfi derecede övgü hem de gruba plak şirketi Epic Records ile bir anlaşma getirir.
Turlar düzenlenir, ikinci albumde yer alacak şarkılar derlenir. Texas turu ile grup USA’ye ilk defa adım atar, kapalı gişe performanslar beraberinde övgü dolu yazıları getirir. 1986

Saxon ve Accept ile USA ve Kanada turlanırken Stand Alone o zamana kadar görülmemiş 80.000 kopya satar.
Bir sene sonra Simon Hanhart prodüktörlüğünde Big Deal satışa sunulur. Album, video ve single "We Stand Alone" gelecek yıllarda hard rock radio ve canlı performansların zımba teli olan yedi şarkıyı yumurtlar.

Bir klüb de başlatılan Kuzey Amerika turnesini, Iron Maiden ile çıkılacak, kapalı gişe Great
Britain turnesi izler. Tur, Wembley Arena ve Londra, The Hammersmith Odeon konserleriyle doruğa ulaşır.

Bir sonraki sene Killer Dwarfs, ödüllü prodüktör Andy Johns ile beraber Dirty Weapons’u kayıt etmek için Toronto dan L.A’a taşınır ve ilk hit "It Doesn't Matter" Amerikan rock radyolarında çalınmaya başlar. Şarkı 13 şehirde bir numaraya ulaşırken Dirty Weapons MTV Headbangers Ball programında istek alır. Album Kanada’nın prestijli müzik ödülü Juno Awards‘a aday gösterilir.

1991 yılında başarılı kadrodan Mike yerini Gerry "Dwarf" Finn’a bırakır, album kayıtlarına devam edilir. Sonuç; yeni stüdyo çalışması Method To The Madness olarak dinleyici karşısına çıkar. Çok kısa sonra, müzikteki değişim hissedilir, melodik hard rock ve heavy metal arka koltuğa geçmiş, grudge’a doğru eğilim görülmüştür.
Bir sabah bir çok akranları gibi kendilerini plak şirketi ve kendi müzik tarz dışında bulur. Eski başarılı günler arkadalarında kalmıştı, Graham’in ailevi sorunları grubu buzun üzerine itmeye yetmişti. Son konser kendi evleri Toronto’da 1995 ilk baharında verilir.

Altı senelik bir aradan sonra, bu süre zarfında Killer Dwarfs, Big Deal, Dirty Weapons, ve Method To The Madness tekrar piyasaya çıkarılmıştır, The Dwarfs, Toronto’da tekrar toplanır ve "Reunion of Scribes – Live" isimli DVD kayıdı bu re-union projesinin bir sonucudur. 2002‘ de satışa sunulur.

DİSKOGRAFİ

Stüdyo Albümleri

* Killer Dwarfs, 1983, re-release 2002
* Stand Tall, 1986, re-release 2003
* Big Deal, 1988, re-release 2000
* Dirty Weapons, 1990, re-release 2000
* Method to the Madness, 1992

Live ( Canlı )

* Reunion of Scribes: Live 2001, 2002