LULLACRY


21n3bti - Lullacry | Lullacry Biyografi

Gothic – Heavy sound’a sahip Lullacry da Finlandiya / Helsinki den çıkan başka bir grup.

Daha önce Coarse adı altında Downwards isimli bir albüm çıkartan grup elemanları, vakti zamanında Suomi Finland Perkele toplama cd’sinde kendine yer bulmuştu. Daha sonra kadrodaki değişiklikler ile bir değişim geçiren grup, vokal arayışlarına aralarına kadın vokal Tanja’yı alarak noktayı koydu.

1998 yılının sonlarına doğru bir demo çıkartan grup (Weeper’s Aeon), takip eden yıl içerisinde promosyon amaçlı 2 cd’ye imza attı (Sweet Desire ve Alone).

90’ların sonu Lullacry için çok iyi geçiyordu. Gitarda kurucu üyeler Sami Vauhkonen ve Sauli Kivilahti, vokalde Tanja, yeni baterist Jukka Outinen ve bas gitarda Heavy ile The Gathering’in altında performans sergileyen grup, piyasada kendisinden söz ettirmeye başladı. Özellikle Tuska Metal Festivali ve Nummirock Festival’indeki canlı performansları, izleyenlerin ağzını açık bıraktı diyebilirim. Verdikleri konserler ile isimlerini daha geniş kitlelere yayma imkanı bulan grup için, metal piyasasından gelecek eleştiriler daha önemliydi ve başta Finlandiya’lı müzik dergileri olmak üzere, piyasa takipçileri tarafından tam notla değerlendirildiler.

Bu konserlerden sonra Lullacry yerinde bir tercih ile akustik bazı performanslar sergiledi. Burada da olumlu eleştirler alan grup üyeleri, artık zamanıdır diyerek ilk albümün kayıtları için stüdyoya girdi. For Heart, Trust and Respect Studios firmasında kaydını gerçekleştirdikleri ilk albümleri olan Sweet Desire’ın tamamlanması 1999 yılının sonlarına doğru oldu. Albüme de ismini veren parça, çok satan Spinefarm Records firmasının toplama albümünde kendine yer buldu (Millenniumliitto).

Tarih 2000’i gösterdiğinde ise birçok Fin tv kanalında boy göstermeye başladılar. Bu popülaritelerini daha fazla arttırdı. Ulusal birçok radyo istasyonunda ve dergilerde de kendilerine yer buldular.

2000 yılının sonuna doğru Spinefarm Records firması ile bir anlaşma imzalayan Lullacry, yeni şirketinin adı altında ilk albümünü de aynı yıl içerisinde yayınladı: Be My God. 11 şarkıdan oluşan bu albüm için eleştirmenlerin de katıldığı şu yorumu yapmak pek mümkün: Kendini fark ettiren şarkı sözleri (HIM, Sentenced tarzında), Fin kokan modern, yenilikçi ve gothic etkileşimli bir heavy rock. Bu tanımdan yola çıkarak elbette Lullacry’ı aynı çizgiden ilerleyen gruplara bir alternatif olarak algılamamak lazım. Ozellikle Tanja’nın eşsiz vokali ile süslenmiş parçalardaki özgünlüğü ve atmosferi ilk dinleyişte yakalayabiliyor insan.


Grup Üyeleri

* Tanja Lainio - vokal ( 2002 de gruba dahil oldu )
* Sami Vauhkonen - Ön Gitar
* Sauli Kivilahti - Gitar
* Kimmo "Heavy" Hiltunen - Bass ( 1998 de gruba dahil oldu)
* Jukka Outinen - davul ( 1999 da gruba dahil oldu )


DİSKOGRAFİ

Albümler

* Sweet Desire (1999)
* Be My God (2001)
* Crucify My Heart (2003)
* Vol. 4 (2005)


Single lar

* "Don't Touch the Flame" (2003)
* "Alright Tonight" (2003)
* "Fire Within" (EP, 2004)
* "Stranger in You" (2005)