Rock N Roll Kültürü

Blues pek çok müziğin temelini oluşturur bunlardan en önemlisi de şüphesiz Rock N Roll’dur. 1950’ler Rock N Roll’unda özellikle Blues etkileri mutlak fark edilir.Rock N Roll Blues’un bir şekilde bebeği gibidir.
Blues’un bebeği olmuş adına Rock N Roll demişler.

Blues özellikle Heavy Metal’in de beslendiği bir kültürdür.Led Zeppelin bu konu da bir örneğe ihtiyaç duyulacaksa en iyi örnek olur kuşkusuz.
Kısacası bir şekilde Rock N Roll kültüründen Metal’den Heavy Metal’den söz edeceksek şüphesiz Blues’u da incelemeli ve kavrayabilmeliyiz.


Rock N Roll 1950’lerin 1960 ve 70’lerin bir şekilde kültürel zehri niteliğinde.Bunu bir şekilde ön yargılar ile bazı yozlaşmaları yükleyecek bir günah keçisi arayan dönemin muhafazakar kemsine hitaben dile getiriyorum.
1956 yılından beridir Elvis pop kültürünün çökmesinden dolayı bazı çevrelerce ve o meşhur kalça hareketlerinden dolayı da yozlaşmanın sorumlusu addedilerek muhafazakar kesimce ağır şekilde eleştirilmişti.
Nihayetinde 1957 de bir Kalipso şarkısı bu haksız eleştirilere çok güzel bir cevap niteliğindedir.

Havsalasını çalkaladı diye yıkma suçu Elvis’e / Nil Nehri doğduğundan beri havsala çalkalamak hoş gelir herkese.


Tüm bunlara rağmen aslında Rock N Roll’un kökeni Elvis’ten öncesine dayanmaktadır.Bir çok ortak düşünceye göre Elvis’in Memphis de Sun Records (Tennessee, olarak hafızlarda yer etmiş olabilir) stüdyolarında Taht’s All Right şarkısını kaydettiği 1954 yılı göstermesine rağmen Rock N Roll’un ortaya çıkışı daha eski bir tarihe dayanır.
Yine Bill Haley’in Rock Around The Clock şarkısının 1955’yılında Amerikanın ilk hit Rock N Roll parçası oluşu bir dönüm noktası olarak gösterilse bile kökeni Rock N Roll’un yeni nesil gençliğin marş’ı haline geldiği yılı 1951 yılına Radyo dj’i Alan Freed’e kadar gerilere götürüyor.
Cleveland’lı bu çılgın dj dönemin siyah ritimli Blues plaklarını çalarken Radyo programında Rock n Roll ismini bu müziğin bir çeşit yeni tarifi olarak kullanmıştı.Kuşkusuz ki Artık bu müziğin Blues’u yavaş yavaş aştığını ve daha çılgın bir tanıma ihtiyaç duyduğunu düşünmüştü.Bu’da Blues’un nasıl bir etkiyle Rock n Roll’un kalbine etki ettiğini anlamak için yeterli bir örnek olacaktır.

1951 de Alan Freed’in radyo programı öylesine popüler bir hal almıştı ki köklü Blues gurupları ve yeni yetme topluluklar kendilerini bir şekilde Alan Freed’e beğendirmeye çalışıyordu.
Bu rüşvet tekliflerine kadar böylece Alan Freed’in meşhur bir veda ile istemeyerek sonlandırmaya zorlandığı son programa kadar uzayarak sürdü.
Alan Freed’in plak satışlarındaki etkisinden olsa gerek bazı yapımcılar bu adamın programını bitirmeyi uygun görmüştü.

“Bu asla bir veda değil sadece Rock And Roll’un yeni bir başlangıcı olacaktır.

Aslında sözlerine baktığımız da veda etmemiş gibi görünse de Alan Freed bir daha asla Radyo programını yapamadı.


Tüm bunlara ek olarak Rock N Roll’un gümüz de hala daha Toplum üzerinde ne kadar önemli bir kültür olduğunu şaşırtıcı bir şekilde görüyoruz.Hala daha Rock N Roll asi gençliği marş müziği bayrağı ve dahası bir dönem gençliğinin yetişmesinde önemli bir yere sahip olan bir kültür.
Hala daha toplum belki de farkında olmadan Rock N Roll etkilerini barındırır.Eh bir çok kişice göz ardı edilmesi Rock N Roll kültürünün etkisizleştiğini ifade etmez.Aksine göz ardı nedenlerince değerlendirecek olursak Rock N Roll’un günümüze olan etkileri daha da güçlü.

Günümün yanı sıra geçmişteki etkileri bu gün çok büyük bir dikkatle incelenmeye devam ediliyor.Yakında belki de Rock N Roll’a bir öğrenim dalı gözüyle bakılacak.Çünkü Günümüzde Elvis ve toplum üzerindeki etkileri Amerika da bazı üniversitelerce ders olarak okutuluyor.


Son söz olarak Elvis’in hala ne kadar sevildiğinin bir kanıtı olarak Jorgensen’in bir açıklamasını kısaca hatırlamak yeterli olur sanırım.

Jorgensen.(Resmi olarak çıkan hemen her Elvis albümün prodüktörünü yapmaktadır.)
1997’de 8 milyon satan Elvis albümlerinin satışıyla ilgili bir açıklamadan.

“Pek çok kişi farkında değil ama Elvis hala yaşayan bir çok şarkıcıdan daha fazla satış yapıyor.


Alıntıdır.