meshuggah - MeshuggahMeshuggah

Kendileri Death Metalden ziyade Math Metaldir.
Meshuggah 1987 yılında Umea, İsveç’te kuruldu. Gitarist Fredrik Thordendal, bas gitarist Peter Nordin ve vokalist Jens Kidman 1989 bir çıkış EP’si kaydettiler.. Umea bu müziğin yükselişi için güzel bir bölgeydi çünkü hemen herkes rock müzikle iç içeydi. Jens Kidman’a göre Umea’dan bir sürü iyi grup çıkıyordu çünkü başka yapacak bir şey yoktu. Umea’yı müzik açısından asıl güçlendiren ise üniversiteydi. Hemen herkes bir grupta çalıyordu ama sadece birkaç tanesinin ismi şehir dışına çıkabilmişti. “Herkesin amacı yaptıkları müzikle şehirden kurtulmaktı, o yüzden buradan bir çok müzisyen çıkıyor” diyor Marten Hagstrom..

Meshuggah’ın 1989’da piyasaya çıkan ilk EP “Psykisk Testbild”i dinlediğinizde zaten genel etkilenimleri görebilirsiniz ki en büyük etkilenim kesinlikle Metallica idi.. EP’nin tarzı o dümdüz bir çizgide ilerlese de daha sonraki dönemlerde grubun müziği, eklenen progresif öğeler ve Fredrik Thordendal’ın gitar soloları ile yepyeni bir kimlik kazanacaktı.

Grup ilk albümü “Contradictions Collapse”i 1991’de piyasaya çıkardıktan sonra baterist Tomas Hake gruba katıldı. Grubun ilk sözleşmesi ise Alman firma Nuclear Blast ile oldu.. Albümdeki şarkılar EP’ye göre daha komplike ve süre olarak da daha uzundu.. Firma albümün promosyonu adına hiçbir harekette bulunmayınca ilk albümün satışı oldukça kötü oldu. Bu albümün sonrası ve ikinci albümün çıkışı arası, grubun gitaristi Jens Kidman bütün konsantresini vokale vermeye karar verince, gitar misyonunu, Tomas Haake’nin altıncı sınıftan beri arkadaşı olan, Marten Hagstrom üstlendi. Hagstrom; “Building a Big Building” şarkısının grubun karakterini anlattığını savunuyor.

Grup bu yeni kadrosuyla kaydettiği ilk EP “None”ı 1994’te piyasaya çıkardı ki bu EP, firmanın gruptaki potansiyeli görmesini sağlıyordu. Lakin yaşanan talihsizliklerin ardından grup senenin geri kalanını sessiz geçirdi; marangoz olan Frederik Thordendal sol parmağını kesmişti. Tam parmak iyileşti derken bu sefer de Tomas Haake elini makineye kaptırınca, geri kalan aylar provasız geçiyordu. “Selfcaged” EP’si 1994 senesinin baharında kaydedilmesine rağmen yaşanan aksilikler nedeniyle bir sene sonra piyasaya çıkabildi..

Tarih Ocak 1995’i gösterirken firma, Avrupa kadrosundan grubu çıkarınca grup tekrar halk arasına karıştı.. Eve dönen Meshuggah, “Destroy, Erase, Improve” albümünü kaydedip, Machine Head ile Avrupa turnesine çıktı. Turun yarısında bas gitarist Peter Nordin hastalandı.. Orta kulak problemi yaşayan Nordin, İsveç’e geri döndü.. Machine Head bas gitaristi Adam Duce yardım teklif etse de grup Machine Head’in performansını etkilememek için tura 4 kişi devam etme kararı aldı.. Bazı konserlerde Fredrik bas gitar çalarken, bazı konserlerde ise Marten gitarını bir oktav düşürerek şovun devam etmesini sağlıyordu. “Destroy, Erase, Improve” Mayıs 1995’te piyasaya çıkarken, albümün pazarlamasını bu sefer Nuclear Blast üstlendi.. Grup, 1995’in kış aylarında Clawfinger’la küçük bir İskandinavya ve Almanya turuna çıkarken, Peter Nordin yine kadroda yoktu ki kısa bir süre sonra da gruptan ayrıldı.. Nordin’den doğan boşluğu Gustaf Hielm doldurken aynı senenin sonbaharında Hypocrisy ile bir ay sürecek bir turneye çıkıyorlardı.

1996 yılında Fredrik kendi solo albümü üzerinde çalışmasının yanı sıra İsveç’in süper ikilisi Mats & Morgan’ın ilk albümünde de yer aldı.. Bu arada Meshuggah yaz aylarına doğru bir de demo kaydetti fakat demo bir şekilde kayboldu.. 1997 yılının Mart ayında Fredrik’in solo albümü piyasaya çıktı.. Mayıs ayında grup, finans işlerini daha rahat halledebilmek için Stockholm’e taşındı..

Bu arada grup yeni bir EP hazırladı. EP’de yeni bir şarkı “Sane” ve son albümün açılış şarkısı “Future Breed Machine”nin 3 ayrı versiyonu bulunuyordu. “The True Human Design” adlı EP, firmanın sayısız ertelemelerinden sonra nihayet sonbaharda piyasaya çıkabildi. Yıl sona ererken yeni albümün hazırlıkları ise başlamıştı.
Ocak 1998’de, Gustaf Helm grubun daimi üyesi oldu. Grubun İsviçreli hayranı Peter Stöckli’nin kurduğu fan club, grup hakkında 36 sayfalık bir booklet yayınladı.. Maalesef fan club, finansal problemler nedeniyle uzun süre tutunamadı ve kapandı. Şubat ayında Nuclear Blast, “Contradictions Collapse” albümünü makyajladıktan sonra 4 yayınlanmamış şarkı ekleyerek tekrar piyasaya çıkardı.. Grup bunu gereksiz görse de en azından grubun ilk zamanlarını dinleyemeyenler için faydalı olmuştu. Yeni albüme dair dedikodular sürekli ortaya atılırken, yeni albüm “Chaosphere”in kayıtlarına Mayıs ayında başlandı.. Albümün kaydından hemen sonra Mesuggah ufak bir Amerika turuna çıktı.. Birkaç ertelemenin ardından albüm, Kasım ayında nihayet gün ışığı görürken Tomas Haake’nin albüm hakkındaki yorumu ise oldukça ilginçti; “Destroy Erase Improve güzel ama gay bir albümdü, Chaosphere ise bambaşka!”.. Bazıları grubun barındırdığı progresif öğelerin yok olduğunu söylese de grup gayet doğal bir gelişim süreci içerisinde kendini bulmaya devam ediyordu.

1999 senesi konser iptalleri ile başlasa da işler, Slayer’la çıkılan dünya turuyla yoluna girmeye başlamıştı. Yeni albümleri ve konser performansları Amerikan medyasının dikkatini çekmeyi başarmıştı.. Gitar, bateri ve metal dergileri Meshuggah hakkında yazılar yazmaya başladılar. Grup, aynı senenin yaz aylarında İsveç’te de birkaç konser verdi.. 2000 senesiyle beraber tekrardan yeni albüm dedikoduları yayılmaya başladı. Grup şarkı yazımında yavaş yavaş ilerlerken, bekleyen hayranlarına ise “Rare Trax” adlı bir albüm piyasaya çıkardı.. Albümde eski demolar ve hiç yayınlanmamış şarkılar mevcuttu. Yeni albümün piyasayı çıkması 2001 yılının sonbaharı olarak belirlenmesine rağmen albüm bir türlü çıkamadı. Nuclear Blast yine grubu ihmal ediyor ve albüm söz verilen videolar olmadan piyasaya çıktı.

2001 yılının Haziran ayında Gustaf Hielm gruptan ayrıldı. Neden ayrıldığı veya gruptan atılıp atılmadığı ise muallak ama görünen o ki bu ayrılık grup içerisinde bir rahatsızlık yaratmadı.. Gustaf yine de grubun etrafında dolanıyor, bazı işlerde yardım ediyordu. Meshuggah, Tool’a katılarak büyük bir Amerika turnesi gerçekleştirirken toplam 10.000 kişiye çaldılar.. 2002’nin Mart ayında yeni albüm söylentileri dolanmaya başlamıştı.. Demo için kaydedilen üç şarkı Meshuggah’ın müzikal evriminde ulaştığı yeni boyutu gösteriyordu. Asıl albümün kayıtları Mayıs’ta başlarken, 5-6 hafta sonra tamamlanıyordu. Grup, tekrar Amerika’nın yolunu tuttu ve Ozzfest’e katılarak belki de hayatının en sağlam sahne performansını gerçekleştirdi..

“Nothing” albümünün internete düşmesi grupta şok etkisi yaratsa da linkin fazla bilinmemesi gruba bir zarar vermedi.. Birkaç ay sonra piyasaya çıkan albüm, daha önce hiç duyulmamış kalitede hem temiz hem brutal vokaliyle eşsizdi.. Grup her albümde gelişirken hayranları, ikiye bölünmüştü.. Bir kısım grubun geldiği yeni noktayı inanılmaz bulurken, bir kısım da hayal kırıklığı yaşıyordu.. 2002 senesinin sonunda, albümün piyasaya çıkışının hemen ardından grup tekrar Tool ile Amerika turnesine çıkıyordu..