Dark Tranquillity- Damage Done Albüm Kritiği


23hvuah - Dark Tranquillity- Damage Done Albüm Kritiği


Bir grup düşünün,yaptığı müzikte hem gaz hem hüzün hem ciddiyet.Yaptığı her albümde ayrı bir displin ayrı bir özveri.Günümüz melodic death metalinde şarkılara bu kadar yoğun duygu katabilmek gayet güçken DT bunu hemen hemen her albümünde yerine getirmeyi sanki bir görev bilmiş.İnsanı alıp götüren gitar riffleri,içinizdeki nefreti sert vuruşlarlan dile getiren bateri sesleri,oldukça derinden ansızın çıka gelen klavye melodileri.Tüm bunların hepsi sanki Damage Done albümünde dahada bir toplanmış gibi.Duyguları bu tür müzikte enstrümanlarla ne kadar dile getirmek zor olsada DT bu albümde bunu hakkıylan yerine getirmiş.

Dark Tranquillity'de farklı kılan bu değil mi zaten ? Melodik death'e duygu katmak.


Albüm girişinde melodik bi sounddan sonra gitarın güzel bir rifflen ansızın mikaelin sesiylen bütünleşip sert bir hal bulması daha ilk şarkı Final Resistance'la bizi uyandırmaya yetiyor gibi gözüküyor.

Devamında Hours Passed in Exile şarkısının tıklanmasıylan albüm yavaş yavaş dahada karanlık,ritmik bir hal almaya başlıyor.Bu şarkıdaki klavye sesleri ve sert gitar rifflerine dikkat.

Sonrasında Monochromatic Stains şarkısıylan garip bir halde albüm kendi havasından çıkıyormuş hissi veriyor.Şarkıdaki hareketlilik,enstrümanların kombine uyumu sadece saf melodik death metal.Tabi bu yavaş yavaş ortalara ve sonlara doğru mikaelin sesi ve müzikteki değişimlen sona eriyor.

Ve hemen ardından Single Part of Two şarkısıylan adeta içinize birşey saplandığını hissedebilirsiniz.Hüzünlü sert bir sounddan sonra mikaelin girişi şarkıyı oldukça duygusal kılmış.Gitar sololarının ve klavyenin bir şarkıya bu kadar yoğun bir his vermesi DT nin ne kadar farklı bir yapıda müzik yaptığını tekrar yinelemiş oluyor.Zor ve sıkıntılı zamanların ilaç gibi gelen DT harikası bir şarkı desek yerinde olur.

The Treason Wall ilen bu durum mikaelin brutali ve müzikteki ahenk ile alabildiğine devam ediyor.Şarkının 02:11. saniyesinden itibaren ne demek istediğimi daha iyi anlıyacaksınız

Nihayet Format C For Cortex'len bu durum dahada vahim bir hal alıyor.Şarkının girişinden itibaren sonuna kadar çarpılabilme ihtimaliniz yüksek.Sıkıntılı ve hüzünlü zamanlarınızda cesaret edebiliyorsanız bu şarkıyı mutlaka tadmalısınız diyebilirim.

Something has got to giveeeeee
These things I just don't want you to hear/feelllll

Brutali yeterince sizi derinlere çekmeye yeterli zaten.

Albümün kendi adını taşıyan Damage Done parçası ilen şarkıya hızlı bir giriş yapan DT sizi kuytulardan aniden çekecektir,fakat sonlara doğru klavye melodilerindeki melankoli sizi tekrar o kuytulara çekmek isteyecektir.

Devamında Cathode Ray Sunshine girişi ve sonrası sizi yücelmişcesine gaza getirecektir.Mikael'de gaza çakılacak çakmak görevi görecektir

Ve the Enemy ile biraz dinlemenin ve dinmenin vakti gelmiştir.

White Noise Black Silence ise bu kadar dinlendin yeter,hadi kalk dercesine sizi yerinizden hoplatacaktır.

Bu durum nihayetinde müthiş bir enstrümantal şarkıylan gayet sakin bir şekilde bizlere veda edecektir.DT "Bizden bu kadar,varsa üstümüze bu kadar şeyi içinde bulunduran bir grup daha karşımıza çıksın" dercesine Ex Nihilo parçasıylan albümünü sonlandırıyor.

...


Kritik:ultrAgs
Kendimce bir değerlendirmedir.