DORO

2gwtied - Doro

Seksenli yılların başında yükselmeye başlayan underground heavy metal çevresinin üst liginde bir isim olarak dikkati çekti. 1986’da Alman grubu Warlock ile yaşadığı tecrübe onun için erken bir patlama oldu, grup, İngiliz “Monsters Of Rock” festivalinde tam anlamıyla ortalığı dağıttı.. Bu erken başarı gruba Amerika kapılarını da açtı haliyle.. O andan itibaren satılan milyonlarca Doro albümü insanların kolleksiyonlarını süsledi.. Doro’nun son Warlock albümü, “Triumph And Agony” milyon üzerinde kopya satarak grubun en başarılı albümü oldu. 1989’da ilk solo albümü,”Force Majeure”yi çıkaran Doro, 250.000’lik satışıyla Almanya’da altın plak aldı.. Daha bir çok ülkeden ödüller alan Doro en büyük ödülünü 1994’te Almanya’nın ‘Echo’ ödüllerinde “en iyi bayan şarkıcı” seçilerekaldı. Doro, İspanya’da bir tanrıça gibiydi ve İspanyollar, O’nu arka arkaya 13 defa “en iyi uluslararası bayan şarkıcı” unvanı ile ödüllendirdiler..

Kabaca dokuz ay sonra Düsseldorf’ta gerçekleştirdiği performans bir devasa bir doğum günü partisine dönüştü, Doro artık kendi müzik dünyasında yani bir boyut açıyordu.. Hiç şüphe yok ki “Classic Diamonds” albümü hayranlarını oldukça heyecanlandıracak. Albüm, ‘Fur immer’, ‘All We Are’ gibi Doro klasiklerinin zamana uygun ve dikkatli gerçekleştirilen orkestral yorumlarından, ‘Love Me In Black’, ‘Rare Diamonds’ gibi dramatik baladlardan ve Judas Priest şarkısı olan ‘Breaking The Law’ın Doro - U.D.O. düetli versiyonunu da içeriyor. Albümde tabi ki yeni şarkılar da var; super bir slow şarkı olan ‘Let Love Rain On Me’ ile arkadaşı, dünya bayanlar boks şampiyonu, Regina Halmich’e yazdığı bir şarkı gibi.. Bunda Doro’nun da yıllarca boks yapmasının etkisi olduğu düşünülebilir.

http://www.youtube.com/watch?v=87mOs0f6ZTU&NR=1

Albümün ilk ısınma konserleri 2004 baharı boyunca sürdü. Doro ve grubu tur boyunca, üç düzine klasik enstrüman ile, yeni kurulan bir Alman konservatuarı tarafından desteklendiler.. ‘Doro and the Classic Night Orchestra’nın ana performansı ise ‘Wacken Open Air’da gerçekleşti. Bu performansı bir tur takip etti.

Doro’nun diğer rock’n’roll ünlülerinin çekişmeleri ve kavgalarının arasına yıllardır hiç karışmamış olması mucize değil. Doro her hayranından, Gene Simmons, Jurgen Engler, Jack Ponti, Barry Becket, Slash, Peter Steele gibi daha binlerce müzisyenden oldukça saygı gören bir insan. Hepsi Doro’nun amacını biliyorlar: Doro, hayatını hep düzgün yaşamaya çalışan, yüksek erdemlerle donatılmış süper hırslı bir müzik aşığı.. eğer bu kadar meşhursanız hakkınızda mutlaka iddialar, dedikodular olacaktır ama Doro’da bir tane bile yok!

Bulabileceğiniz diğer şeyler ise; müthiş bir ses ve kocaman bir kalp.. Doro her zaman gülen bir yüze sahip ve hayatında “tatil” diye bir kavram yok. Boş zamanlarında bile her zaman fan club toplantılarına katılıyor, yeni şarkılar ve sahne şovlarıyla ilgili fikirler üzerinde çalışıyor veya adı duyulmamış yerli gruplarla takılıyor.. Mottosu şu: Her zaman bir şeyler yapmalısınız. Ve bunu kendiniz yapmalısınız, birisi sizin için bir şey yapmaya başladığı zaman, sonuçta hiçbir şey olmuyor..

İnanılmaz ama gerçek: Sadece birkaç sene önce Doro, birkaç kere Alman Polisi tarafından elinde bir kova yapıştırıcı ile gecenin bir yarısı milletin evine, çitlere, duvarlara kendi konser afişlerini asarken yakalandı. Biraz daha geriye dönersek Warlock tur otobüsünün içinde kendisi de dahil gece boyunca içen grup elemanlarının hepsi kafayı bulmuş, sızmışken, Doro kendini zorlayarak hiç uyumadı ve tüm gece otobüs kullandıktan sonra konsere o şekilde çıktı.. Her zaman kendi limitlerini zorlamayı severdi..

“Müziksiz bir hayatım olduğunu hayal etmek bile imkansız” diyor Doro.. Evet kesinlikle hayal edilemez.. Eşsiz karakteri, inatçılığı, hassaslığı, güvenirliği, dürüstlüğü, azmi ile yanındaki herkesi bir şekilde kendi mevcudiyetinden faydalandırır.. Özellikle “Classic Diamonds” gibi albümleri çıkarmaya devam ederse. Bu albüm Doro için bir çok kapı açacak ve bu albüm Doro’nun inanılmaz kariyerinde parlayan başka bir yıldız olarak kalacak..


Diskografisi


Warrior Soul
Albüm Çıkış Tarihi : 2006


In Liebe Und Freundschaft – For Love And Friendship
Albüm Çıkış Tarihi : 2005


Classic Diamonds
Albüm Çıkış Tarihi : 2004


Fight
Albüm Çıkış Tarihi : 2002


Calling The Wild
Albüm Çıkış Tarihi : 2000


Love Me In Black
Albüm Çıkış Tarihi : 1998


Machine Ii Machine
Albüm Çıkış Tarihi : 1995


Doro Live
Albüm Çıkış Tarihi : 1993


Angels Never Die
Albüm Çıkış Tarihi : 1993


True At Heart
Albüm Çıkış Tarihi : 1991


Rare Diamonds
Albüm Çıkış Tarihi : 1991


Doro
Albüm Çıkış Tarihi : 1990


Force Majeure
Albüm Çıkış Tarihi : 1989