"Wheels Of Fire"
Dördü de hızlı araba kullanmayı çok severdi.
Bu parçayı kayıt ederken gerçekten yerel polis tarafından çevrildiler.

"Heart Of Steel"
Joey'a yakın kişiler sık sık sorarlar; "O gerçekten çelik bir kalbe sahip mi ?".
Bu bir cevaptı.

"The Crown And The Ring (Lament Of The Kings )"
Bu grubun Kings Of Metal albümündeki favori parçası. Büyük bir meblağ karşılığında(Atlantic'i delirten) Birmingham'ın St. Paul Katedral'in de profesyonel kilise korosu eşliğinde kayıt edildi. Tüm koro giyindi, grubun üstünde sadece geleneksel kot pantolonları vardı.
Joey hep der ki klasik/kilise müziği çok serttir...

"Warriors's Prayer"
Joey büyükbabasının ona çocukken anlattığı bu hikayeyi tekrar anlatmaya karar verdi.

"Blood Of The Kings"
Manowar fanları hakkında (Avrupa'daki) ve onların mektupları, ki bu mektuplar bazen şarkılar için materyal verdi. Bu mektuplar Blood Of The Kings'tir...

"Achilles"
Achilles, Truva Savaşı hakkında bilgi veren Homeros'un İlyadası'nda görülmekte.
Bu şarkı aynı zamanda Deena Weinstein'a da adanmıştır (kitabı için "Heavy Metal" özellikle manowar hakkındadır). Aynı zamanda Deena Weinstein Joey'un birkaç yıldır yakın arkadaşı.

"Hail To England"
Sir Thomas Melory'nin Kral Arthur hakkındaki anlatımından.

"Thor"
Thor şarkısı Norveç Mitolojisindeki şimşek tanrısı Thor hakkındadır.
Manowar daima Norveç Mitolojisinden etkilenmiştir.

"Achilles, Agony and Ecstasy In Eight Parts"
..."Her bölümün kendine has bir anlamı var: Hikayeyi okuduğunda, anlıyorsun ki mesela davul solosu,
yeni bir ordunun bir araya toplanmasını sembolize ediyor - davullara vuruluş tıpkı bir örs'e vuruluş gibi...
Bass solosu Hector'un bedeninin parçalanmasını anlatıyor, ayak bileklerinden delik açılıp arabaya nasıl zincirlendiğini anlatıyor.
Tabi ki dinleyici olayın tümüne hakim olmak için biraz zamana ihtiyaç duyacak.
Aptal insanlar için kolay müzik yapmıyoruz biz!"

All Men Play On Ten
Hepimizin bildiği gibi, Manowar dünyadaki en gürültülü grup. 1984'te "10" amfilerdeki en yüksek dereceydi. Ve manowar bu parçayı "tüm insanlar en yüksek derecede çalmalı" diye yazdı. Fakat bir cevap vardı. Bir şirket 11 dereceli yeni bir makine üretti 1985 yılında.
Çok güzel bir parçadır bu. Grup genellikle bu parça için konuk bir gitarist çıkarır sahneye seyircilerin arasından.

The Demon's Whip
Bu parça "Hellraiser" filmi için yazılmıştı, fakat parça yapımcılar için çok sert geldi ve bu yüzden almadılar. Bir fan Joey'a parçanın başındaki ilginç sesleri sordu. Joey'un cevabı şuydu "Arkaplandaki sesleri dinlemeye çalış, o zaman anlayacaksın."
Ayrıca "The Demon's Whip" bilgisayarlar kullanılmaksızın 208 bpm ile dünyadaki en hızlı parça.

"Metal Warriors"
" Dinleyicilerimiz hakkında bir parça; metalin kardeşleri ve kız kardeşleri hakkında - onlar MANOWAR Fanları! Fanlar MANOWAR'u küçük kulüplerden çıkardılar ve büyük salonlarda çalmamızı olanaklı kıldılar. Dinleyicilerimiz bizi "METALİN KRALLARI" yaptılar. Onlar bizim "Metal Savaşçıları" mız!
Ve: Korkaklar ve pozcular alanı terk edin!"

"Ride The Dragon"
" Fantastik bir arkaplan vardır: Tehlikelerle dolu bir dünyada yaşıyoruz ve bu tehlikelerden mümkün olduğunca uzağa kaçmak istiyoruz - Doğu Almanya'da ki tehlikelere bakın, yada New York, Riotlar ve Los Angeles'ta ki... Ve bu yüzden herkes kendi fantastik dünyasına gitmek ister. Ejderha bu fantezilerden biridir: Gökyüzünde üstüne binip dolaşırsın, tüm kötülükleri arkanda bırakırsın ve kendini büyük büyülü bir güç gibi hissedersin !..."

"Burning"
" Bu parçanın anlamı; herkesin mutlaka çözmesi gereken kişisel problemleri vardır. Ve her insanın kendi kaderi vardır. Bazısı cennete inanır, diğeri cehenneme. Herkesin kendi düşüncesi vardır, mesela ben inanırım ki kendi dünyamızda yeterince kötülüğe sahibiz, bu yüzden dünyada cehennemi yaşıyoruz. Öldüğümüzde -gökkuşağının sonunda- , her şey daha güzel olmalı gökyüzünde!"

"Power Of Thy Sword"
" Grup hakkında bir parça: Eğer sahnedeysek, çalmayız, kılıçlarımızın gücüyle savaşırız - Gitarlar kılıçlarımız; teller çelikten yapılı... Sadece kasetten parçayı dinleyerek MANOWAR'u anlayamazsın: Her şeyi bir araya getirmelisin: Çizimler, şarkı sözleri, müzik ve şovumuz... Grubu görmelisin - grubun kılıçlarıyla sahnede nasıl savaştığını görmelisin! O zaman anlayacaksın grubun ne için ayakta kaldığını!"

"Guyana (Cult Of The Damned)"
Dini bir grup hakkında bir parça. Yol göstericilerine "Rahip Jim" deniliyordu. Rahip Jim tüm insanlarına kendilerini öldürmelerini emrediyordu (çocuklar dahil, bu yüzden şarkının sonunda "anne" çığlıkları var). Lady Diana'nın ölümünden sonra İsviçre'deki bir konserde, tüm kalabalık şarkıyı Eric'le beraber söyledi. Fakat "Guyana" yerine "Diana" diye bağırdılar.

"Master Of The Wind"
Bu grup için çok özel bir parça. Bir gün bir MANOWAR Fanı'ndan bir mektup aldılar. Mektupta; çocuğun hastanede yatmakta olduğu, çok kötü bir hastalığı olduğu, ve hayalinin ölmeden önce MANOWAR'la tanışmak olduğu yazıyordu. Grup önce, mektupta yazanların zırva olduğunu düşündü. Bu yüzden çocuğun ailesiyle görüştüler ve her şeyin doğru olduğunu anladılar. Sonra, hastaneye gittiler ve çocukla buluştular. Çocuğun durumu gerçekten çok kötüydü. Yaşamak için çok az zamanı vardı. Bu vakitten sonra grup Master Of The Wind üzerinde çalıştı, ve bitirdikten sonra bir walkman veya bir kasetçalar yardımı ile şarkıyı çocuğa dinlettiler. Çocuk için şarkı harikaydı, ve çocuğun dileği; tüm manowar fanlarının "Master Of The Wind" i duymasıydı. Grup şarkı üzerinde bazı düzenlemeler yaptı - ve artık tüm Manowar fanları bu harika şarkıyı dinleyebilirdi. Bu üzücü olay için şunları söyleyebiliriz; "Tekrar güzel günler gelecek ve eğer bu genç çocuk dünyadaki hayatında bu güzel günleri göremezse, belki diğer tarafta - belki de gökkuşağının ötesinde görebilecek..."