Discharge

patchdischargepunk - Discharge


Discharge, İngiliz hardcore punk grubu. 1977’de Terry «Tez» Roberts ve Roy «Rainy» Wainwright tarafından kurulmuştur. Birçok kadro değişikliği yaşamış olsalar da, 80’ler başında en önemli kayıtlarını yaptıkları dönemim kadrosu: Kelvin «Cal» Morris (vokal), Tony «Bones» Roberts (gitar), Roy Wainwright (bas) ve Terry Roberts (davul) şeklindedir.

1982’de çıkan ilk albümleri «Hear Nothing See Nothing Say Nothing» İngiliz bağımsız listelerinde 2 numaraya kadar yükseldi, genel İngiltere listelerinde de ilk 40’a girmeyi başardı. 80’lerin başında birkaç EP ve single yayınladılar: 1981-Why (ilk yayınları) ve 1982’de çıkan single «State Violence State Control». 82’den sonra gitarist Peter «Pooch» Purtrill’in gruba girmesiyle grup belirgin bir thrash metal-crossover eğilimleri göstermeye başladı. 90’larda grup bir çok metal etkileşimine sahip albüm yayınladı, bu durum orjinal fan kitlelerini de etkilemedi değil. 2000’lerin başına gelindiğinde orjinal kadro yeniden toplandı ve grubun adını taşıyan 80’ler ruhuna sahip bir albüm yayınladılar. Grubun müziği geçmişte ve günümüzde bir çok gruba ilham kaynağı olmuştur, hardcore punk, crust, grindcore ve daha birçok extreme metal alt türünün belirleyicilerinden olmuşlardır. Grubun birçok parçası Metallica, Anthrax, Sepultura ve daha bir sürü grup tarafından cover’lanıp yadedilmiştir.

Hardcore punk/crust’ın alt türü kabul edilen , discharge’dan dolayı türemiş bir janr olup, tür ismindeki discharge anlamında olup, discharge stili davul ritmlerinin hakim olduğu bir tür agresif hardcore punk’tır.