77693619 - Amy Winehouse1983 senesinde Londra’da dünyaya gelen İngiliz müzisyen Amy Jade Winehouse, küçüklüğünden itibaren caz müziğine karşı yoğun ilgi göstermeye başladı.


1983 senesinde Londra’da dünyaya gelen İngiliz müzisyen Amy Jade Winehouse, küçüklüğünden itibaren caz müziğine karşı yoğun ilgi göstermeye başladı. 10 yaşındayken yakın arkadaşı Juliette Ashby ile ‘Sweet 'n' Sour’ adlı rap grubunu oluşturan Winehouse, 13 yaşında ise ilk gitarına kavuştu. İlk bestelerini de ertesi sene yazmaya başlayan sanatçı, ilerleyen senelerde erkek arkadaşı Tyler James’in aracılığıyla demo kasetlerini Universal Records’a ulaştırdı ve kısa zaman içerisinde şikretle albüm anlaşmasına vardı.Sharon Jones’un uzun süreli grubuyla stüdyoya giren ve 2003 senesinde “Frank” adlı ilk stüdyo albümünü Salaam Remi’nin prodüktörlüğünde müzikseverlerin beğenisine sunan Amy Winehouse, albümün tarzına soul, caz, blues ve R&B müzik türlerini yansıttı.


Sesinin rengiyle ve albümdeki şarkı sözleriyle birçok müzik eleştirmeninden övgü dolu sözler toplayan Winehouse, albümüyle İngiltere listelerinde 13. sıraya yerleşti. Billboard 200 listelerinde ise 61. sırada kalan albümden çıkan single’lardan “Take the Box” ile İngiltere Single listelerinde 57 numara olan sanatçı, albüm sonrasında birçok müzik festivalinde sahne aldı.2006 senesinde “Back to Black” adlı 2. stüdyo albümünü Mark Ronson ve Salaam Remi’nin prodüktörlüğünde piyasaya süren Amy Winehouse, albümde ilk albümünde yakaladığı tarzını devam ettirdi. Albümün yapım aşamasında en çok 50’li ve 60’li senelerin bayan soul gruplarından etkilendiğini dile getiren Winehouse, albümüyle İngiltere listelerinde zirve olmayı başardı. Billboard 200 listelerinde ise 2 numara olan albümden çıkan ilk single “Rehab” ile İngiltere Single listelerinde 7. sıraya yerleşirken, Billboard Hot 100 listelerinde ise 9 numara oldu. Bir diğer single “Tears Dry On Their Own” ile de İngiltere Single listelerinde 16 numara olan sanatçı, ertesi sene Mark Ronson’un “Version” adlı albümüne konuk oldu ve albüm için The Zutons’un “Valerie” parçasını baştan yorumladı. Parçanın single’ı ile İngiltere Single listelerinde 2 numara olmayı başaran müzisyen, aynı sene “Back to Black” albümünün özel basımını hayranlarına iletti.2007 senesinde Sugababes üyesi Mutya Buena’nın “Real Girl” adlı albümüne konuk olan Amy Winehouse, ertesi sene “Rehab” parçasıyla Grammy’lerden “Senenin En İyi Parçası”, “Senenin En İyi Kaydı” ve “En İyi Bayan Pop Vokal Performansı” ödüllerine layık görüldü. Ayrıca aynı ödüllerden “En İyi Yeni Sanatçı” ve “Back to Black” albümüyle de “En İyi Pop Vokal Albümü” ödülleriyle de onurlandırılan Winehouse, aynı sene yaşadığı uyuşturucu ve alkol problemleri sebebiyle adı sıkça medya dünyasında yer aldı.