S.O.D. (Stormtroopers of Death)

190 logo - S.O.D. (Stormtroopers of Death)Ülke : Amerika
Tür : Hardcore/Crossover


Elemanlar :
Vokal: Billy Milano
Gitar: Scott Ian
Bass: Dan Lilker
Bateri: Charlie Benante


Albümler

1985 - Speak English Or Die
1992 - Live at Budokan
1999 - Bigger Than the Devil
2000 - Seasoning the Obese

sod bigger than the devil a 1 - S.O.D. (Stormtroopers of Death)

Grup Hakkında

S.O.D. (Stormtroopers of Death); Anthrax gitarist Scott Ian tarafından, kafasında ki Crossover tarzı fikirlerini gerçekleştirmek üzere bir yan proje olarak kuruldu. Turnelerden vakit buldukları sıralarda Scott Ian, sonradan grubun maskotu konumuna gelecek olan "Sargent D."nin çizimlerini yapmaktaydı. Daha sonra Anthrax grubu "Spreading the Disease" albümünün kayıtlarını yaparken; Scott Ian ve Charlie Benante albümün son rötuşlarının bitişini beklemekten sıkılıp, stüdyoda doğaçlama olarak bir şeyler çalmaya başladılar.

Ardından Anthrax'ın ilk albümü "Fistful of Metal"de bassları çalmış olan Dan Lilker ile o sıralar ismi pek duyulmamış olan Billy Molano'yu yanlarına alarak, çalışmalara başladılar. Başta Agnostic Front olmak üzere hardcore gruplarından etkilenimli bir soundları vardı. Scott Ian, Billy Molano'ya gruba katılması için teklif götürdüğünde, Molano "The Psychos" isimli grupta bass gitar çalıyordu ve ilk vokal deneyimi neredeyse "Speak English or Die" albümünün kayıtları sırasında olmuştu!

Grup, ilk crossover gruplarından biri -belki de ilki- olarak bir yandan oldukça övülürken; diğer yandan da medya tarafından çok saldırgan olmaları yüzünden eleştiriliyordu. 1985 çıkışlı ilk albümleri "Speak English Or Die" tam bir klasik haline gelmişti; ve ardından bir konser albümü ile bir stüdyo albümü daha yapmalarının ardından DVD yayınları hariç çalışmalarına son verdiler. Bünyesinde hardcore ve metal bulunduran bir grup olarak, sayısız hardcore, post-hardcore, screamo, ve metalcore grubunu etkilediler. Grubun dağılmasının ardından Billy Milano M.O.D.'u (Methods of Destruction) kurdu.

alıntıdır