Trauma grubu 1980 lerin basinda Polonya da kuruldu.
İlk isimleri Thanatos du ve bu isim altında 2 demo çalışması hazırladılar.
Ama bunlar beklenen etkiyi ve gruba gereken basarıyı sağlamadı.Grup 1992 de Thanatos ismini Trauma olarak değiştirdi ve 1993 Haziranda "Invisible Reality" piyasa sürüldü.
Soundlarını dahada güçlendirmiş ve yaklaşık 10 yıllık alt yapının tecrübesiyle Trauma , underground magazin piyasaların ve kitlelerin beyenisini kazandı.

Bundan üç yıl sonra
"Comedy Is Over" albumunu hazırladılar.Fakat bu albümün hemen ardından şirketlerinde ayrıldılar.Comedy Is Over albümüde asılı kalmış oldu, şirket dağıtımını yapmadı.
Grup ara vermeden 1997 Ekimin de yeni çalışmalarına başladı.Pagan Records la anlaşan grup "Daimonion" isimli mini bir albüm hazırladı.Grubun yaptığı bu son hamle olan önlerinin açılmasını sağladı.Grup Polonyanın birçok yerinde konser ve organizasyonlara katılmaya başladı , ki bu Trauma yükselişi oldu.

Trauma 2000 yılında yeniden stüdyoya girdi ve "Suffocated In Slumber" albümünü hazırladı.Ekim ayında piyasaya sürüldü albüm.grubun hiç çıkmıyan albümü "Comedy Is Over" yeni düzenlemelerle aynı dönemde piyasaya sürdü.
Suffocated In Slumber albümü grup için bir dönüm noktası oldu.2001 Martında albüm bütün avrupada dağıtılmaya başladı.
Decapitated ve Vader gruplarıyla "Reign Forever World Tour" a katıldı ve grubun isminin dahada bi duyulmasını sağladı.
2001 Ekim ayında "Crash Test - Live" live albüm piyasaya sürüldü.

Grup 2003 ün başlarında muzik sirketiyle yollarını ayırdı ve Mart ayında halen çalıştığı şirket olan Empire Records la sözleşme imzaladı.
Trauma yine aynı ayda albümleri olan "Imperfect Like A God" ın kayıtları için stüdyoya girdi.
250 saatlik bi çalışmanın ardından , "Suffocated In Slumber" danda daha şiddetli ve seçkin bir soundu olan "Imperfect Like A God" tamamladı.
9 sarkılık bu albüm ,digerlerinden dahada acımazsız bi söylev tarzına sahipti.Agresif brutal death metal ve tekniklerini tam anlamıyla
dinleyicilerine sunabildikleri bi albümdü "Imperfect Like A God".

Grup 2005 de "DetermiNation" Empire Records etiketiyle piyasaya sürdü.Bu albümde Trauma evrimini tamamen tamamlamış bir şekilde karşımıza çıktı.Soundlarının güçü sayesinde avrupada ve hatta amerikada bile tutulan ve sayılan bir grup haline geldi.

Trauma uzun yıllar boyunca kadrosunda fazlaca bir değişiklik olmadı.Buda kemik kadronun kendinilerini ve müziklerini zaman içerisinde geliştirmesini ve güçlendirmesini sağladı.

Elemanlar:

Artur -Chudy- Chudewniak - vocal
Jarosław -Mister- Misterkiewicz - lead guitar
Pawet Firana -Krajnik- bass
Arkadiusz -Mały- Sinica - drums
Filip -Fill- Musiatowicz- guitars