Hansi Kürsch
800px Blind Guardian KC3BCrsch - Hansi Kürsch

Hansi Kürsch, Blind Guardian grubunun vokalistidir ve okul arkadaşı olan André Olbrich ile birlikte grubun kurucu üyesidir.

10 Ağustos 1966'da Lank-Latum kasabasında doğdu.Tam adı Hans Jurgen Kürsch'tür.'Hansi sözcüğü Hans Ve Jurgen kelimelerinin ard arda söylenmesinden çıkan ses birlikteliğinden oluşmuştur. Evli ve Jonas isminde bir oğlu var.

Hansi Blind Guardian grubunun ruhani lideri konumundadır.Grubun tüm sözlerini Hansi yazmaktadır.Tüm Blind Guardian şarkılarında Hansi'nin ismini görmemize rağmen grubun esas bestecisi solo gitarist Andre Olbrich'tir..Hansi bu konuda 'benim beste olarak gruba katkım azdır..bestelerin % 90'ı Andre'nindir' demektedir.1996 yılına kadar vokalistliğin yanında bass gitarıda çalan Hansi 1996 yılında özellikle Imaginations From The Other Side albümündeki şarkılardaki komplex bass riffleri nedeniyle hem vokal hem de bas gitarı birlikte götürmenin çok zorlayıcı olduğunu düşünerek sadece vokale yoğunlaşmaya karar verdi.Alman bass gitarist Oliver Holzwarth bu noktadan sonra grubun hem stüdyo hem de turnelerde bass gitarlarını çalmaya başladı.Hansi Oliver ile ilgili olarak ' Harika bir bass gitarist.tekniği Steve Harris 'e benziyor.Grubun resmi üyesi değil.Çünkü ilerleyen zamanlarda tekrar bass gitar çalabilirim ancak yapmak isteyeceğim en son şey Oliver'ı kovmaktır' demektedir.1999 yılında beyin sapında oluşan minik bir tümör sebebiyle sol kulağında % 70 işitme kaybı ve ses tellerinde kısmi paralizi meydana geldi...ancak bu tümör önemsizdi ve cerrahi müdahaleye gerek duyulmadan ilaç tedavisiyle halledildi...hansi kullandığı ilaçlardaki yüksek kortizon sebebiyle bugünkü bildiğimiz göbekli vücut yapısını kazandı..

Hansi bugüne kadar bir çok yan projede de çalıştı..Bunlardan en bilineni Amerikalı grup Iced Earth'in lideri Jon Schaffer ile yaptığı ve 2 albüm yayınladığı Demons and Wizards projesidir.Hansi sahip olduğu kendine has sesiyle bugün dünyanın en iyi heavy metal solistlerinden biri olarak tanımlanmaktadır.Hansi'nin sesi koro içinden bile ayırt edilebilir.Demons and Wizards grubundaki arkadaşı Jon Schaffer 2002 yılında 'Hansi heavy metal dünyasının Freddy Mercury'sidir' diyerek Hansi'nin sesine olan beğenisini dile getirmiştir.Sahip olduğu yüksek genişlikteki operatik sesini Demons & Wizards ile yaptıkları aynı adlı ilk albümün 12. parçası olan Chant'ta daha net duymaktayız.Tek başına kilise korosu söylüyormuş gibi söylemektedir bu şarkıda.

Hansi'nin Çalıştığı Yan Projeler: Demons and Wizards - Demons & Wizards (2000) Demons and Wizards - Touched by the Crimson King(2005) Gamma Ray - Land of the Free - "Farewell" (1994) Grave Digger - Tunes of War (1996, Arka vokaller) Nepal - Manifiesto - Besando La Tierra, Estadio Chico (1997) Iron Savior - Iron Savior (album) - "For The World" (1997) Edguy - Vain Glory Opera - Out of Control, Vain Glory Opera (1998) Grave Digger - Excalibur (1999, Arka vokaller) Therion - Deggial - Flesh of the Gods (2000) Rage - Unity (2002, Arka vokaller) Angra - Temple of Shadows - Winds of Destination (2004) The Arrow - Lady Nite - Never Say Never Ljósálfar - Ljósálfar - Forevermoor Aneurysm - TBA

En sevdiği kitap türü fantastik ve tarihsel türden kitaplardır ki bunların başında Yüzüklerin Efendisi gelir.

En sevdiği gruplar ise Queen, Genesis ve Deep Purple. En sevdiği yemek : Tayland ve hindistan mutfağı. En sevdiği içecek : Darjeeling çayı. En sevdiği renkler: Turuncu, yeşil ve kırmızı. En sevdiği film : The Lord of the Rings - Yüzüklerin Efendisi serisi En sevdiği kitap : The Lord of the Rings - J.R.R. Tolkien, The Waste Lands, Song of Susannah and The Dark Tower( Kara Kule )– Stephen King En sevdiği oyun : Satranç ( Hâlâ bilgisayar oyunları değil! ) En sevdiği gruplar: Deep Purple - Queen - The Who En sevdiği albüm : Jesus Christ Superstar Hobileri : Okumak Kendisini en mutlu eden şey : Ailesi En sevdiği sporlar : Yüzme - Futbol Görmek istediği yer : Yeni Zellanda