“Aleme gelişimden ne kazandı bu alem

Güzelliği ve şanı artacak mı ben gidersem ?
Duymadım bir kimseden bu sırrı söyleyen yok :
Niçin doğdum, ya niçin öleceğim bilemem !”

Ömer Hayyam


kerimcapli1r - Kayıp yetenek , kaybolmuş bir dâhi KERİM ÇAPLI


2 Kasım Salı günü, 55 yaşında bir müzisyen, sessiz sedasız bu hayattan çekildi. Adını çok az kişi biliyordu ama bilenler için, Kerim Çaplı, bir dâhiydi. Davul, gitar ve klavyede virtüözdü. Vokalde de tüm yeteneğini gösterirdi. Çaplı'nın parlak başlayan hayatı, ruhsal ve fiziksel rahatsızlıkları nedeniyle parlaklığını yitirerek sona ermişti. Çaplı'yı tanıyanlar, onun yeteneğinin Türkiye'de başka kimsede olmadığı konusunda hemfikirler. Bir de karmaşık bir insan olduğu konusunda...
Kerim Çaplı, 17 Ocak 1949'da İzmir Karşıyaka'da doğar. Piyanist Erdoğan Çaplı ve opera sanatçısı Azra Gün'ün oğludur. Çaplı, babasıyla birlikte, 1955'te ABD'ye taşınır. Erdoğan Çaplı ya da New York'ta (Rochester) bilinen adıyla 'Piano Pasha', ünlü Crescent Beach Hotel'de piyano çalmaktadır. O sıralarda 15 yaşında olan Kerim Çaplı'nın, babasıyla davul çaldığı ve çok yetenekli olduğu kulaktan kulağa yayılmıştır. Beatles şarkıları cover'layan Groop Ltd. adında bir grubu olan 17 yaşındaki Jake Gerber, Çaplı'ya birlikte çalmayı teklif eder. Beatles'a hayran olan Çaplı teklifi kabul eder. Davul çalmanın yanı sıra vokal da yapabileceğini söylediğinde, Gerber onu pek ciddiye almaz. Fakat çalmak için bir araya geldiklerinde işler değişir. Çaplı, herkesi hayretler içinde bırakır.
Kuzey New York'ta yavaş yavaş popüler olmaya başlayan Groop Ltd.'ın başarı grafiği, Çaplı'nın da katılımıyla hızla yükselmektedir. 1964 yazında Çaplı ve Gerber'ın yazdığı iki şarkıdan oluşan bir albüm yayımlarlar. Ciddi bir başarı kazanırlar. Şarkılar, listelere girer, grup televizyon programlarına çıkar. Bu arada Erdoğan Çaplı, oğlunu kontrol altına alamamaktadır. Gerber'ın anne ve babası Çaplı'nın kendileriyle kalmasını önerir. Çaplı, liseyi bırakır ve Gerber'la birlikte yaşamaya başlar. 1965'in sonuna doğru, grup içinde problemler yaşanmaya başlar. Gerber ve Çaplı, kardeş gibi olmalarına rağmen, çok da kavga etmektedir. 1966 ortalarında grup dağılır. Çaplı, bir süre The Heard'de çalar, daha sonra Kaliforniya'ya taşınır ve Sundowners adlı gruba katılır. 1967 yazında, Monkees'in alt grubu olarak turneye çıkarlar. O dönem, İngiltere'de Beatles neyse, Amerika'da da Monkees odur. Bir gün Jake Gerber'a, Çaplı'dan bir telefon gelir. Çaplı, grubuyla birlikte Rochester'a geldiğini ve onunla buluşmak istediğini söylemektedir. Holiday Inn'e giden Gerber, inanılmaz bir kalabalıkla karşılaşır. Grupla ve Monkees'le tanışır. Çaplı, Gerber'a kendileri gibi Monkees'in alt grubu olan ama birkaç gün önce işine son verilen çok iyi bir gitaristi kaçırdığını söyler. Gitaristin adı Jimi Hendrix'tir. Çaplı'ya göre, Hendrix'in atılma sebebi, olağanüstü çalması ve Monkees'den sahne çalmasıdır.
Çaplı, Monkees'in kayıtlarında davul çalar. Bu sıralarda babasını kaybeder. 1969'da, bir gün ortadan kaybolur. Herkes, intihar ettiğini ya da vurulduğunu düşünmektedir. Oysa Türkiye'ye dönmüştür.


Hendrix'le çaldı
Yönetmen Selim Demirdelen, Kerim Çaplı'nın ilginç hikâyesini duyunca, filme aktarmak üzere hayatını araştırmaya başlamış. Demirdelen ve asistanı Ekin Kohen, iki yıl süren araştırmalar sonucu yukarıdaki bilgilere ulaşmış. Bunca ayrıntıya rağmen, Çaplı'nın hayatının bir bölümü hâlâ karanlıkta.
Kerim Çaplı'yla ne zaman tanıştınız?
İki sene önce Mojo'da tanıştım. Kardeşim Mehmet, Mojo'da çalıyor; ondan ne kadar iyi bir müzisyen olduğunu duyuyordum. Bir sürü hikâye vardı, anlatılan. Jimi Hendrix'le çalmış falan diye; ben de araştırmaya karar verdim.
Nasıl araştırma yaptınız?
Onu tanıyanlarla konuştum, internetten araştırdım. Son dönemde sağlığı iyi olmadığı için kendisi çok anlatmıyordu. Daha doğrusu anlatamıyordu çünkü hatırlamıyordu geçmişini. En etkileyici tarafı, davulcularla konuşuyorsunuz, "Abi, ben onun tırnağı olamam," diyor, solistlerle konuşuyorsunuz "Onun gibi solist görmedim," diyor, gitaristlerle konuşuyorsunuz aynı şeyi söylüyor. Ben bu kadar yetenekli bir adam Türkiye'de tanımıyorum. Araştırmalar devam etti ve Amerika'daki arkadaşlarına ulaştım.
Nasıl ulaştınız?
İnternette araştırma yaparken, yahoo'da bir sohbet sayfasında, 60'ların grupları ile ilgili araştırmalar yapan bir adamla tanıştım. Çaplı'nın Rochester'da yaşadığını öğrendim. İngiltere'de müzisyen üretmek anlamında Liverpool neyse, Amerika'da da Rochester o.
Çaplı, Jimi Hendrix'le sadece aynı sahnede mi çalmış, yoksa beraber çalmış mı?
Turnenin sonuna doğru Hendrix, davulcusuyla bir problem yaşıyor ve Çaplı'yla çalıyor. Kendisi Hendrix'in davulcu adayları arasında. Ama Hendrix ölüyor.
Peki bu başarıya rağmen neden Türkiye'ye dönmüş?
Bilmiyorum. İstanbul'a döndükten sonrası biraz muamma. Benim kabaca bildiğim, apar topar askere alınıyor. O bir darbe indiriyor. Amerika'da çok popüler oluyor, sanıyorum o ruh haliyle Türkiye'ye gelip rock star gibi karşılanmayı beklerken askere alınıyor.
Amerika'daki arkadaşları intihar ettiğini zannediyorlarmış...
Evet. Aslında Kerim'i biri vurdu diye duymuşlar. Onlara, "Kerim Çaplı hakkında bir araştırma yapıyorum," diye mail attığımda çok şaşırdılar ve "30 senelik bir sır perdesini kaldırdın," dediler.
Buradaki müzisyenlerle bağlantıya geçtiğiniz zaman söyledikleri ortaktı değil mi? Çok iyi bir müzisyen, hatta dâhi olduğu ama aynı zamanda çok karmaşık ve anlaşılmaz olduğu, kavga ettiği...
Karmaşık olduğu, çok konuşmadığı, kavga çıkarttığı, insanlar kendisine dik dik baktığı zaman sinirlendiği, kafalarına baget fırlattığı...
Tükürdüğü...
Tükürdüğü, anlatılan hikâyeler arasında.
Bir yandan da çok kibarmış ama.
Çok iyi bir ailenin çocuğu, dolayısıyla çok görgülü bir adam. Ben sinirlendiğini görmedim. Röportajlar esnasında çok soru sorduğumuzda biraz canı sıkılıyordu. Bir gün röportaj için ofise geldiğinde hiç konuşmadı. Sorduk, "Ne oldu?" diye. Beyoğlu'nda bir otelde kalıyordu. Otelin önünde bir hafta önce silahlı çatışma olmuş. Bir haftadır buna takmış, "Burası nasıl bir memleket," deyip duruyordu. Çok duyarlı bir adamdı. Konuşmanın ortasında bir anda gözlerinden yaşlar akmaya başlıyor ve "Karımı, çocuklarımı son bir kez görmek istiyorum," deyiveriyordu.
Son zamanlarına kadar görüşme imkânı bulabildiniz mi?
Son altı ayında konuşamıyordu, otelden de çıkamıyordu. Sağlığı kötüye gitmeye başlayınca aranızda duygusal bir bağ oluşuyor. Filmi bir kenara bırakıp onu iyileştirmenin peşinde koşmaya başladık. Check up'lar yapıldı ve beyninde ödem olduğu ortaya çıktı. Tam ameliyat ettirelim, belki sağlığına kavuşur derken, kaybettik.
Neden otellerde yaşıyordu?
Ailesiyle görüşmüyordu, psikolojik sorunları sebebiyle tek başına yaşayacak durumda da değildi. Batu Abi, sağ olsun ona otel ayarlamıştı. Otelleri de devamlı değiştiriyordu, çünkü kavga ediyordu resepsiyonla. Konuşmalarımızda, "Ah bir ev tutsak, ben orada müzik yapsam. 10 milyon tane beste var kafamda, onları çalmam lazım," diyordu. En büyük hayalim, bu filmi yapıp onun da galaya gelmesi ve Türkiye'nin bu adamı tanıması, çocuklarının da babalarıyla gurur duymasıydı.
Kerim Çaplı'nın yayımlanmamış bir albümü var, değil mi?
Evet. Beş sene önce yaptığı yayımlanmamış kayıtları buldum. Rıza Erekli'de kaydedilmiş, Yavuz Selim Gencer sponsor olmuş. Tamamı İngilizce, her şeyi Kerim Çaplı çalmış. Şimdi o albümün yayımlanmasına çalışıyorum.
Kerim Çaplı'yla ilgili, neredeyse şehir efsanesi olmuş hikâyeler vardır...
Evet. Konsere çıkmışlar, Kerim Abi klavye çalıyor. Elektrik arızası oluyor ve klavye bir şekilde ters dönüyor. Yani tizden basa... Kerim Çaplı, "Olsun önemli değil, ben çalarım," diyerek bütün konseri tersten çalıyor.
Tüm bu araştırmaların sonucunda ne yapmayı düşünüyorsunuz?
Aslında film benim için artık ikinci planda. Birinci planda Çaplı'nın tanınması var. Dolayısıyla film gerçekleşmezse bütün bu araştırmalar başka bir form olabilir. Öyle ya da böyle onun ne kadar önemli bir müzisyen olduğunun herkes tarafından öğrenilmesi lazım.
Sizce Kerim Çaplı, Amerika'dan Türkiye'ye dönmeseydi, şu anda dünya starı olabilir miydi?
Kesinlikle. Dünya starı değilse bile, dünya çapında çok önemli bir müzisyen olurdu. Türkiye'ye gelmiş olması, maalesef şanssızlık.

"Kaderi zorlamadım ve görüşmedik"
Sündüs Tanman, Kerim Çaplı'yla 1981'de, Taksim Dilson Oteli'nde müdür sekreteri olarak görev yaptığı sırada tanışmış. Çaplı'nın annesini de çocukluğundan tanıyormuş. 1985'te evlenmişler, 1994'te ise boşanmışlar. "Ben Kerim'in rahatsızlığı olduğunu bile bile onunla evlendim. Bu yüzden onu suçlayamam," diyor Tanman. Zor bir çocukluk geçirmiş olan Çaplı'nın sıcak bir yuvası olursa bazı şeylerin düzeleceğini düşünmüş. Fakat evlendikleri yıl Çaplı'yı doktora götürmeye başlamış, sonunda da tedavi olması için hastaneye yatırmış.
1992'de ayrı yaşamaya başladıktan sonra Çaplı'yla bir daha hiç görüşmeyen Tanman, "Hani kaderi zorlamazsınız ya, öyle bir şeydi," diyor. "Aramadım, o da aramadı. Çocuklarını görmek isteseydi, tabii ki gösterirdim. Görüşmesek bile bizi hep sevdiğini söylemiş." Sündüs Tanman ve Kerim Çaplı'nın Deniz (18), Aylin (17), Alican (16) ve Ahmet (15) adında dört çocuğu var. Hepsi müziğe yetenekli ve ilgili. Fakat Tanman, maddi imkânsızlıklardan ötürü çocuklarına enstrüman alamadığını söylüyor. Çaplı için "Dâhiydi," diyor Tanman ve ekliyor. "Ama çok hazin bir ölüm. Ölümünden evvel, beyninde ödem oluştuğundan haberdar olsaydık, mutlaka yardımcı olurduk. Sağ olsunlar Batu Mutlugil ve arkadaşları yardımcı olmuş. Biz olamadık. Bu, içimdeki büyük bir yaradır."

Oğuldan babaya şiir
15 yaşındaki oğlu Ahmet Çaplı'nın, Kerim Çaplı için yazdığı şiir...

Ölümle Varolan Babama
Bu hayata geldim bir senin yüzünü göremedim
Bu hayatta bir seninle konuşamazdım
Senin yokluğunu içime gömerek yaşadım
Tam 12 yıl boyunca
Senden yollarca uzakta...
Bir kez baba diyemedim
Baba demenin ne olduğunu bilemedim
Ama her zaman içimde avuttum ki kendimi
Bir babam var ve sonuçta hayatta diye...
Sen kendini o kadar mahvettin ki
Biz aldık en son ölüm haberini
O kadar insanlardan uzaklaştın ki
Öğrendin zamanla iyiliği
Ama artık vakit geçti...
Senden bir "oğlum" duymak isterdim
Bir bağırışını dinlemek
Bir şefkatini görmeyi çok isterdim
Yanımda da olsan uzakta da
Ama sonuçta baba adıyla...
Ben yine uzaktayım senden
Bu sefer yollarca değil düşlerce uzağım
Bu akşam koyarım yastığa başımı
Seni düşünürüm uzun uzun son halini hayal ederek...
Ölümle mi varolmak uyardı sana
Kim senin gibi müzik ustasıydı?
Seni mahveden ruhun mu?
Ölümle varolmadan yaşamda kayboldun önce
Neden baba?...
Hasta olduğunda bile saklamışsın kendini
Çok mu korkuttu hayat seni
Çok mu uzak kıldı bizden kâbuslarla
Özlem neden güç vermedi sana?
Simdi varoldun yeniden hayatıma
Tam 12 yıl sonra
Ölüm haberini alınca
Burada göremiyordun beni ama
Artık umarım görürsün oradan
Ama yine ben seni göremeden
Ama yine sana baba diyemeden...
Rahat ol baba, sen nasıl olursan ol seni daima seveceğim,
Çünkü kimseye baba diyemem seni düşlediğim kadar...
"Türkiye'de Çaplı gibi bir isim yok"
Müzisyen ve Mojo Bar'ın ortağı Batu Mutlugil, dostunu anlatıyor.
Siz Kerim Çaplı'yı en yakından tanıyan kişilerden birisiniz.
Kerim'i çok eski tanırım. Neredeyse 69'dan beri. İlk kez, Gökçen Kaynatan konserinde izlemiştim. Dediler ki, "Amerika'dan gelen yeni bir gitaristimiz var." Baktım, sarı saçlar, bukleler, yüksek topuklu çizmeler... Bir herif çıktı, gitar çaldı, çok beğendim. Kerim'di.
Nerede izlemiştiniz?
Budak Sineması'nda. Asıl Kerim'le ilk konuşmamız yıllar sonra, MFÖ'nün bir konserinde olmuştu. Kerim orada çalıyordu. Oğlum Batuhan ufaktı, onu götüreyim dedim. Bir baktım, Kerim, bilet kuyruğunda bekliyor. O meşhur hikâye...
O meşhur hikâye dediğiniz, siz Kerim Çaplı'yı bilet kuyruğunda görünce "N'apıyorsun?" diyorsunuz, o da "Konsere gireceğim, bilet alıyorum," diyor. Siz de "Sen konserde çalıyorsun, ne bileti," deyip onu kulisten içeri sokuyorsunuz.
Evet, sonra kulisten geçip seyircilerin arasına oturuyor ve konseri seyrediyor, çalması gerekirken. O konserden sonra Kerim'in izini kaybettim. MFÖ'yle, Seyyal Taner'le, Umay Umay'la çaldı. Orhan Atasoy'la bir grup kurdu. Ortaköy'de Star 88'de çalıyorlardı bir dönem. Fakat huzursuzdu. Rahatsızlıkları başlamıştı. Biz o sıralar Blue Blues Band'de üç kişiydik. Sunay (Özgür), ben, Yavuz (Çetin). İstediğimiz davulcuyu bulamıyorduk. "Kerim'le çalalım," dedim. Fakat Kerim, birlikte çalışılması çok zor bir insandı. Ama onu olduğu gibi kabul ettim. Çok iyi dost olduk. Özellikle çocuklarımdan bahsetmek istemiştim, "Senin de çocuklarını gidip görelim," dediğimde bana çok kızdı. "Bu konuya hiçbir şekilde karışmanı istemiyorum, bir daha da çalmam seninle," dedi. Aynı şekilde eşi konusunda da böyleydi, annesi konusunda da.
Kerim Çaplı nasıl bir müzisyendi?
Kerim'le bir sene beraber çalıp şarkı söyledikten sonra ona inanılmaz saygı duymaya başladım. Ben bir sürü gitarist severim ama bu adam bir genius (dâhi). Ama enteresan bir genius. Belki bana kızacaklar, Batu ukalalık ediyor diye ama bence Kerim'in yaratıcı ruhu bitmişti. Adamda o kadar çok kabiliyet vardı ki, yapılacak bir besteyi, çıkacak bir plağı önemsemiyor herif. Onun felsefesi "Türkiye'de bir şey yapılsa n'olur ki,"ydi. "Bizim Zeppelin'le çalmamız gerekiyordu, niye çalamadık" diyen bir adam.
Neden Amerika'dan döndüğünü biliyor musunuz?
Bilmiyorum. Amerika'daki grup arkadaşı Jake Gerber'ın dediğine göre annesini görmeye geliyor.
Türkiye'de Çaplı gibi bir isim var mı sizce?
Yok canım. Buraya, Mojo'ya, Iron Maiden geldi. Kasılarak, burunlarından kıl aldırmayak girdiler içeri. Davulcuları sempatik bir herif, tanıştık. "Bak," dedim "sana bir adam dinleteceğim." Herif, Kerim'i dinledi, kafayı yedi, bu nasıl bir davulcudur diye. Sonra onu davula davet ettik, Kerim basa geçti, ben gitar çaldım. Adamın Kerim'i iyice görmesini istedim.
Sizce Amerika'da kalsaydı...
Kerim, Amerika'da kalsaydı, biz şu anda Kerim'in parçalarını yorumluyor olacaktık. Kerim, duyduğunu çalardı. Dâhiydi. Kerim piyanistti. Mi? Gitaristti. Mi? Davulcuydu. Mu? Basçıydı. Mı? Bilmiyoruz ki... Hepsini mükemmel icra eden bir adamdı. Acaba şarkıcı mıydı? Şu anda burada oturuyordur, inan bana. Ve gülüyordur, bunlar neyle uğraşıyor diye.


Kerim Çaplı, bir dâhiydi. Davul, gitar ve klavyede virtüözdü

'ALINTIDIR'