Slayer - World Painted Blood (2009)

wwnj2t - Slayer - World Painted Blood (2009)


1. World Painted Blood
2. Unit 731
3. Snuff
4. Beauty Through Order
5. Hate Worldwide
6. Public Display Of Dismemberment
7. Human Strain
8. Americon
9. Psychopathy Red
10. Playing With Dolls
11. Not Of This God

Albüm Yorumu:

kerry king'in söylediği gibi seasons in the abyss'e benzemeyen ama 80lerin slayer'ına göz kırpmış bu albüm.

şarkıları tek tek ele alacak olursak:

world painted blood

dave lombardo askeri bandoda çalar gibi başlıyor şarkıya ve tabii bu da parçaya ayrı bir hava katıyor. tamam kabul slayer'ın her zamanki açılış parçalarından biri olmamış ama yine de albümü tanımlayabilecek, değişik ama bir o kadar da güzel bir parça. kısaca 'like a disease spreading death erasing your existence'.

unit 731

kesinlikle ama kesinlikle angel of death. tabii ki onun yerini tutabilecek bir parça değil ancak şarkı sözlerinde bahsedilen konular(soykırım, katliam) ile ve iki buçuk dakika boyunca sizi soluksuz bırakıp, bir anda bitmesiyle bana reign in blood'taki çoğu insanın slayer'ı tanıdığı o şahane şarkıyı anımsatıyor. eksik olan şeylerin başında ise tom araya'nın çığlıkları geliyor. ancak göz ardı edilmemesi gereken birşey var ki şarkıya fazla kaptırırsanız kendinizi bir anda headbang yaparken bulabilirsiniz. bu yönden bir artıyı hak ediyor parça.

snuff

solo ile başlıyor lan resmen şarkı. bu ne mk dedirtti ilk 40 saniye boyunca. sonra şükür tom araya şarkıya girdi de doğru şeyi dinlediğimden emin olabildim. dave lombardo anasını ağlatmış davulların yine yanıltmadı bizi. tom da scream yapayım demiş ama pek olmamış. aslında şaşırmamak lazım yaşlandı sonuçta elemanlar. performansların düşmesi normal. şarkıda hatta ve hatta albümde en dikkatimi çeken sözler de şunlar oldu; 'murder is my future, killing is my future, where is my future?' (yanlış duymuş olabilirim emin değilim tam ama böyle olması lazım)

beauty through order

şarkının ilk elli saniyesi aşırı derecede dead skin mask'e benziyor. slayer'in birbirine benzeyen şarkılarına alışık olduğumuz için bu bizi pek rahatsız etmiyor. arada tom'un yankılanan sesinin ve yine dead skin mask'teki gibi sessiz sakin şiir okur gibi şarkıyı okumasının ardından bir anda giren nakarat insanı anlık da olsa ürkütüyor. riffler gayet güzel. sololar her zamanki slayer soloları: vicuuuv.. ivuuuvv.. fiyuvvvv.. yine de kerry king ve jeff hanneman'in performansları kötü değil. şarkının sonlarına doğru iyice azdırıyor slayer tam zirvede bizi aşağıya atıyor çoğu zaman yaptığı gibi.

hate worldwide

albümün internete düşen üç parçası(diğerleri; psychopathy red, world painted blood) içinde en beğendiğim buydu. tam bir slayer şarkısı. insana reign in blood'daki epidemic ve piece by piece'i çağrıştırmasına rağmen sound son derece farklı. şarkıda değişik bir hava var. sözler son derece antichrist ve tam anlamıyla slayer sözleri ancak sanki tanrıya ve inanca duyulan öfkeyi değil de bu iki kavramla dalga geçilmesini dinliyoruz. hatta parçayı her dinlediğimde gözümün önüne tom araya'nın şarkıyı kahkahalar eşliğinde ve eğlenerek söyleyişi geliyor. sözler son derece akılda kalıcı ve ritmin üzerine oturmuş. yıldızlı pekiyi.

public display of dismemberment

aha da klasik slayer parçası. akışkan, araya serpilen soloların ve screamlerin rahatsız etmediği, tom araya'nın tıkanmadığı, dave lombardo'nun işini yapıp davulları şeyettirdiği son derece gaz bir şarkı. albümün dikkat çekenlerinden. süre olarak kısa kalması kötü fakat hate worldwide gibi kısa ama akılda kalıcı.

human strain

vasat bir parça. hatta albüme koyulmasa da olurmuş denilebilecek kadar vasat. hemen hemen üç dakika boyunca sizi sıkıyor. eh biraz da objektif olmak lazım değil mi?

americon

albümün en dikkat çeken parçası kesinlikle. şarkı listesi açıklandığında gözüme takılan ilk parça ismi buydu. dikkat çekici bir isim bunu söylemeden geçemeyeceğim. lirikleri tam olarak algılayamadım ancak içerisinde sağlam sözler barındırdığına inanıyorum. şarkı güzel, işin ilginç yanı ise soloyu çok beğendim mk. jeff atmıştır büyük ihtimalle kerry'den böyle bir solo beklemiyorum açıkçası. herneyse dikkat çekici bir isim, güzel müzik ve güzel solo. albümün en iyi şarkısı mi? belki.

psychopathy red

albümün yayınlanan ilk parçası. akılda kalıcı, başarılı gaz bir parça. kesinlikle ilk single olarak doğru seçimdi. andrei chikalito'dan esintiler bulabileceğimiz psikopatça lirikler, yine viuvvv.. ciuvvv sololar. kısacası slayer, kısacası world painted blood.

playing with dolls

şaşırtıcı bir başlangıcı var şarkının. kendinizi parçaya dave lombardo girince toparlayabiliyorsunuz ancak. tom arayanın klasik stili ve ikinci dakikanın sonlarında gelen fısıltılarla noluyor lan diyor, tırsıyoruz biraz. youtube'da yayınlanan bir videoda gördüğüm kadarıyla parçayla ilgili bir video çalışması olucakmış galiba. ya da parçanın sadece ismini içeren kısa bir film de olabilir fazla araştıramadım. ancak youtube'daki videoda çizgi film gibi olsa da parçalanmış kadınlar filan vardı şarkının sözleri de bu şekildeyse öehh diyoruz. devam ediyoruz.

not of this god

ve klasik bir kapanış şarkısı sona geldiğimizi haber veriyor. yine antichrist lirikler, ancak bu sefer hate worldwide'daki gibi dalgasına değil ciddi ciddi nefret içeren bir vokal ve sert riffler karşılıyor bizi. şarkı bir ara duraklıyor işte o an dave lombardo başlıyor güzelim tamasini dövmeye. ardından kerry ve jeff eşlik etmeye başlıyorlar kendisine. son olarak vokale tom giriyor. şarkı bu şekilde devam ediyor. o anda düşünmeye başladım. hala slayer mi diye? ve evet şunu açıkça söyleyebilirim ki korkmayın hala slayer. hala antichrist, hala öfke dolu, hala sert, hala gaz, hala ürkütücü ve hala slayer. dinleyin dinletin diyor, world painted blood'u da burada bitiriyoruz.