David Gilmour

439px David Gilmour in Munich July 2006 ed  - David Gilmour

Doğum adı David Jon Gilmour
Doğum 6 Mart 1946 (1946-03-06) (63 yaşında)
Cambridge, İngiltere
Tarz(lar) Progresif rock, hard rock, blues-rock, psychedelic rock
Meslek(ler) Gitarist, Şarkıcı, Müzisyen, Söz yazarı, Prodüktör
Çalgı(lar) Vokal, gitar, bas gitar, klavye, saksafon, bateri, armonika
Etkin yıllar 1963-günümüz

David Jon Gilmour, CBE (d. 6 Mart 1946) İngiliz psychedelic rock grubu Pink Floyd' un gitaristi ve solistidir. 13 yaşındayken komşuları tarafından hediye edilen bir klasik gitar ile yolculuk başladı. Çevresinde mükemmel ritm duygusu ve gitara olan hakimiyeti ile dikkat çekiyordu.

Pink Floyd'a katılmadan önce Paris'e giderek kurduğu toplulukla Avrupa turu yaptı. Fransızcası iyiydi ve müziğin yanısıra Paris'te erkek model olarak çalıştı.

Roger Waters'ın gruptan ayrılmasından sonra yayınlanan The Division Bell albümünde Gilmour' ın tarzını anlamak mümkündür. Aynı zamanda David Gilmour, About Face ve On An Island adında üç solo albümü bulunmaktadır.İlk prodüktörlüğünü 1973'te Unicorn adlı gruba yapmıştır.On An Island albümü ise müzikal yaratıcılığının doruk noktasıdır.

David'in en önemli hobisi uçmak; bunun dışında model uçak ve enstrüman koleksiyonculuğu ile ilgileniyor ve çeşitli havacılık gösterilerine katılıyor.Çift motorlu uçaklar,helikopterler,jetler için ehliyeti var.Bunun yanı sıra çok pahalı bir gitar arşivine sahip olan Gilmour Fender Stratocaster'in 001 seri numaralı gitarına sahiptir.1986 yılında evlendiği Ginger Gilmour'dan 1990 yılında ayrıldı.29 Temmuz 1994'te Polly Samson'la evlendi.3' ü eski eşinden olmak üzere 7 çocuk babasıdır.

Solo Çalışmaları

* Jokers Wild
* David Gilmour (1978)
* About Face (1984)
* On An Island (2006)
* David Gilmour at Hammersmith Odean

* Live in Gdansk (2006) Aynı zamanda merhum Rick Wright'ın da son konseri olmuştur.