Forumda Arama Nasıl Yapılır ?
Sanırım üyelerimizin bu konuya ihtiyacı var.


Genckolik.net'te aynı yazıların tekrar tekrar yayınlanmasını engellemek için açaçağımız her konu için arama yapmamız gereklidir. Arama yaparken bazı seçeneklere dikkat etmek arama sonuçlarının daha iyi ve doğru çıkmasını sağlar.


Forumda nasıl arama yapılması gerektiğini bir örnekle anlatacağım,umarım faydalı olur.


***

Diyelim ki ben,
Bu Bir Suç Duyurusudur..Kendimi İhbar Ediyorum

Bir dilin bütün sözcüklerini kullansam seni tarif edemeyeceğimi biliyorum.Ulaşılmaz oldun hep; dokunmak, hissetmek ve dolu dolu yaşamak isterken seni,Ama erteleyemediğim bir şey vardı, sana benziyordu.Su olsan dokunduğumda bozulurdun, bozulmayan bir ‘şey’din...Gidilecek bir yer olsa sonu olurdu, sonu olmayan bir ‘şey’din...Uykuda görülecek bir rüya olsa uyanırdım, beni rüyamdan uyandırmayacak bir ‘şey’din...Simsiyah saçların olsun istiyorum, ama bahtın değil...O gün seni gözlerinden, Anafatma’dan, üç ırmağın birleştiği yerinden öpeyim desem, aklına ırmaklar gelir.Düşün ki yılan dağından aşağı iniyoruz ve dünyada sadece iki kişilik türkü kalmış, onu söylüyoruz.Öyle bir ‘şey’sin sen...Seni düşündükçe yoruluyorum desem dünyanın en büyük yalanı olur.Yalanım yok...Bu günden yarına ne kalır bilmem, ama sen kalırsın tıpkı yatağı değişmeyen bir ırmak gibi...Yaşadıklarımız azdı, zamana sığmadık yaşamak isterken her şeyi.Bu gün şarkı söylüyorsam, o gün şarkı değil, şarkı gibi seni yaşamak isterim.Halkıma benziyordun, bir yanın göç, bir yanın toprak kokuyordu hep.Gezmediğim yerin kalmadı, bazen yasaklandın bana, bazen suç gibi boynumda taşıdım seni.Yedi telli sazımla bile tam anlatamadım. Sen bir uçurum gülüydün, ellerimi her uzattığımda bin kırıkla geri döndüm.Yasaların bile tanımlayamadığı bir ‘şey’din sen.Haritalara sığmazdın, her ülkede bir başka gülüyordun, uzundun, inceydin, dokunduğumda nereli olduğumu seninle hatırlardım.Bana hep kendimi hatırlatan bir ‘şey’sin sen...Uzaksın, yakınsın, özlenensin ama bugün değil, yarın gibi bir ‘şey’sin sen...Bugün her şeyi değiştirmek için çabalarken, sen değişmeyen olarak duruyorsun karşımda.Kabul ediyorum. Dünyaya bu kalsın, ama sen bilme...Dünyada kaç iklim, kaç zulüm, kaç ölüm var? Bir seni bunların karşısına koymak nasıldır bilemezsin.Bilme!..Bugün her ölümle biraz ölürken, seni düşündükçe hayata dönüyorum yeniden.Gecenin en karanlık yerindeyim, bir sigara ateşinin aydınlattığı kadar ışık bile olsan yine de istiyorum seni.Sadece benim seni anladığım, kimsenin unutmamak için defterine not düşmediği, ama hayatımda hep bir dipnot olarak kalan kendi yasaklarım gibi unutmuyorum seni.Dağları delmiyorum, inmek istiyorum oralardan.Hepiniz gibi aynada saçlarımı taramak, “günaydın” der gibi sokağa fırlamak ve şarkı söylemek istiyorum sana. Bir başka dilden seviyorum, kırmızıdan daha uzundur...Gelincikler gibi bir mevsim değil, dört iklim, köşe bucak, kim ne derse desin geri dönecek yerim yok, bir kentin ortasındaçığlık çığlığa bağırarak tek başına kalsam da yine seviyorum seni.Bu bir suç duyurusudur, kendimi ihbar ediyorum..
Bu yazıyı Genckolik.net'e konu olarak açmak istiyorum.Ama öncesinde arama yapmam gerekiyor konu forumda mevcut mu değil mi diye.Peki nasıl bir arama yaparsam konunun forumda olup olmadığını daha kesin ve kolay bir şekilde görebilirim ?


Öncelikle,
Açacağımız konunun neyle alakalı olduğunu,hangi bölüme açılması gerektiğini az-çok biliyoruzdur.Mesela,bu benim açmak istediğim konu Sevda Sokağı'na uygun bir konu.Yani açılsa açılsa Sevda Sokağı'na açılır.Bu yüzden aramayı tüm forumda değil de sadece Sevda Sokağı'nda yapabilirim.Bunun için de,


e2572a3a 1 - Forumda Arama Nasıl Yapılır ?

Arama butonuna tıklayarak Gelişmiş Arama'yı seçip Gelişmiş Arama Seçeneklerinin olduğu sayfaya geliyoruz.


7af2f66f 2 - Forumda Arama Nasıl Yapılır ?


Kelimelerde ara yazan yerin altındaki boşluğa konuda geçen bir kelimeyi yazıyoruz.Daha sonra Aranacak Forumlar... kısmından da konuya uygun bölümü seçiyoruz.

[Ben konunun içinde geçen delmiyorum kelimesini yazdım ve Aranacak Forumlar... kısmından da Sevda Sokağını seçtim.]


Ve arama butonuna basıyoruz.Aradığının kelimeyi kapsayan konular karşınıza gelecektir.


7e53810e 3 - Forumda Arama Nasıl Yapılır ?

Bakın benim açmak istediğim konu daha önce verilmiş.Demekki benim açmama gerek yok.


Püf Noktalar

* Aratacağımız kelimeyi seçerken,Çok fazla kullanılmayan zor bir kelimeyi seçmeye dikkat etmeliyiz.Yani ben kalkıp da örnek verdiğim yazıda geçen;hep,bazen,başka gibi kelimeleri seçmiş olsaydım ulaşmak istediğim sonuca ulaşamazdım.Eğer ki seçtiğiniz kelime gerçekten az kullanılan bir kelimeyse,aramayı forumun genelinde yapmış olsaydınız yine çok kolay bulursunuz.

* Aramayı yaparken konu başlığını olduğu gibi yazarsanız istediğiniz sonuca varamazsınız.Konunun başlığı ile değil,içerisinde geçen belirleyeceğiniz az kullanılan 3 veya 4 kelime belirleyerek arama yapmaya çalışın.

* Eğer arama yapmak için birden fazla kelime seçtiyseniz, belirlediğiniz kelimeleri aralarına mutlaka + işareti koyarak arama yapınız.

***

Keyifli Forumlar...