87d6ee52495b5b7 - Alex'in Ermenice şarkısına izin çıkmadı

Taverna krallarından Hayko’nun oğlu Alex’in Ermenice şarkısı TRT tarafından yasaklandı. Vatan’ın haberine göre TRT, Alex’in ‘İz’ isimli albümünde Ermenice söylediği şarkıyı sakıncalı buldu. Türkçesi ‘Acıyla Dolu’ olan şarkının TRT kanallarından yayınlanmasına izin verilmedi.
Türk sinemasının önemli isimlerinden Türkan Şoray’ın ‘Buruk Acı’ olarak sözlerini yazdığı şarkı 1980’li yıllarda Alex’in babası ünlü taverna kralı Hayko tarafından Ermenice yazılmış ve söylenmişti. Hayko’nun oğlu Alex yeni albümü için Ermeni Çocuk Korosu ile şarkıyı tekrar Ermenice okudu. Orijinal haline sadık kalınarak babası Hayko tarafından yeniden yazılan şarkıyı TRt Denetleme Kurulu’nun neden göstermeden yasaklaması genç şarkıyı oldukça şaşırttı.
Alex, ‘Ben herhangi bir art niyet ya da politik mesajlar içermeden bu şarkıyı hazırlamıştım. Babamın sözlerini yazdığı şarkıyı çocuk korosu ile stüdyoda söylerken çok duygusal anlar yaşadım. Şarkının Ermenice sözleri tamamiyle aşkı anlatıyor. Yasaklamak çözüm değil, bence halkın tercihine bırakmak lazım. Zaten halk en güzel yasağı o şarkıyı ve sanatçıyı dinlemeyerek veriyor” diye konuştu.
(Vatan)
AA