1990 yılında Sezen Aksu'nun İzmir'de verdiği bir konser sırasında sahneye çıkarak Aksu'ya bir parçada eşlik eden Ümit Sayın, Sezen Aksu'dan vokalistlik teklifi almış ve bu vesileyle müzik dünyasına sağlam bir giriş yapmıştı.
Vokalistliğinin yanı sıra bestecilik ve söz yazarlığıyla da uğraşan Sayın, Emel Müftüoğlu, Leman Sam, Hakan Peker, Seden Gürel, Burak Kut, İzel, Yeşim Salkım, Pınar Aylin, Aşkın Nur Yengi, Deniz Seki, Asya, Bengü, Gökhan Tepe, Zeynep Dizdar, Harun Kolçak, Deniz Arcak, Suavi, Bendeniz ve Tarkan gibi ünlü isimler için pek çok şarkı yazdı.


imajgosterasp?mod3&ampid17765 - Sayın'ın dönüşü


1994 yılında Tarkan'ın A Acayipsin adlı albümünde yer alan Dön Bebeğim ve Gitme adlı şarkıların bestecisi olan Ümit Sayın, Tarkan'a vokalistlik yaptığı dönemde kendi solo albüm çalışmalarına başladı ve 1996 yılında Hicran adlı ilk albümünü yayımladı. 1999 yılında ikinci albümü Ben tabi ki ile müzik marketlerdeki yerini alan Sayın, 2004 yılında yayımladığı Mai albümünün ardından uzun bir suskunluk dönemine girmişti. Hayranlarını çok sevindiren sürpriz bir kararla sahnelere geri dönen Ümit Sayın'ın 2010 tarihli yeni teklisi Takılma adıyla müzik marketlere sunuldu...