Finlandiyalı çello ustaları Apocalyptica’nın 7 stüdyo albümü '7th Symphony' Sony Music ile müzik marketlerde! 7th Symphony’nin prodüktörlüğünü Coheed and Cambria, Queens of the Stone Age, Bad Religion gibi müzik gruplarıyla da çalışmış olan Joe Barresi üstlendi. Albümde 8 enstrümantal şarkının yanı sıra metal ve rock müziğin önde gelen isimleriyle 4 tane de vokalli şarkı bulunuyor.


imajgosterasp?mod3&ampid17783 - 'Senfonik nağmeler ruhumu sardı'


Apocalyptica 2007 tarihli son albümleri Worlds Collide’dan sonra sessizliğini 7th Symphony albümün çıkış parçası olan End of Me ile bozdu. Bush grubunun vokalisti Gavin Rossdale’in vokal yaptığı bu şarkı, artistik öğeler içerek karanlık videosu ile de büyük ilgi gördü. Albümde ayrıca Gojira ve Sepultura’nın Cavalera kardeşlerinin grubu Cavalera Conspiracy gruplarından Fransız gitarist ve vokalist Joe Duplantier 'Bring Them To Light' şarkısında, Amerikalı rock grubu Shinedown’un vokalisti Brent Smith 'Not Strong Enough' şarkısında, bir diğer Amerikalı rock grubu Flyleaf’in güzel vokalisti Lacey Mosley ise 'Broken Pieces' şarkısında Apocalyptica’ya eşlik eden önemli müzisyenler.

Ayrıca dünyanın en iyi davulcularından biri olan Slayer grubunun davulcusu Dave Lombardo albümdeki '2010' şarkısı ile '7th Symphony'de Apocalyptica’ya eşlik ediyor. Aslında bu Lombardo için bir ilk sayılmaz. Ünlü davulcu ve grup, Apocalyptica’nın 2004 tarihli Reflections albümde ve 2007 tarihli Worlds Collide albümünde de birlikte çalışmıştı.


Finlandiya’nın prestijli okullarından Helsinki Sibelius Akademi’den mezun olan Apocalyptica çelllistleri Eicca Toppinen, Perttu Kivilaakso ve Paavo Lötjönen grubun Metallica şarkıları coverları yaparak başladıkları başarılı kariyerlerine özgün şarkıları ve besteleriyle devam ediyor. Tüm dünyayı çello ve metal müziğin uyumu ile tanıştıran ve ülkemizde de verdiği konserlerle geniş bir hayran kitlesine sahip olan Apocalyptica’nın bu enfes albümü şimdi müzik marketlerde. Apocalyptica 2007 albümünde yer alan Three Days Grace grubundan Adam Gontier’in vokal yaptığı 'I Don't Care' şarkısıyla Amerika’da 1 milyonun üzerinde dijital şarkı satışına ulaşmış ve Billboard Rock Chart'ta ise 1 numaraya yerleşmişti.


Ülkemizde 2 farklı versiyonuyla satışa sunulan albümünün sınırlı sayıdaki DVD’li versiyonunda ise 2 bonus şarkı ve grubun Sibelius Akademi’de kaydettiği 6 canlı video yer alıyor. Bu şarkılar ise şu şekilde: Beautiful, Not Strong Enough [ft. Tipe Johnson of Leningrad Cowboys], End of Me [ft. Tipe Johnson], I Don't Care [ft. Tipe Johnson], Sacra ve Bittersweet.