Müzik mi imajdan çıkar, imaj mı müzikten? Bu saçma sorunun dibindeyiz. Son bir kaç yıldır UR So Gay ve I Kissed a Girl şarkılarıyla dünyanın en çok tanınan pop yıldızlarından Katy Perry bize bu soruyu istemeden yine sorduruyor. Halbuki 26 yaşındaki 'hanım kızımız' müziğiyle herhangi bir müzik tartışmasının kenarından bile geçemez. EMI Müzik etiketiyle çıkan son albümü Teenage Dream ise bugüne kadar ortaya koyduğu minumum düzeydeki müzikal performansı bile silebilecek cinsten.
Ama bunların hiçbirinin önemi yok. İlk albümünden bu yana birazcık büyüyen 'hanım kızımız' yine de kendini nasıl satacağını bilen tarzı, bulunduğu durumu tamamen kabul ederek ve gocunmadan konuşarak, kendisini bize gerçeklikmiş gibi sunarak üstesinden gelmeyi başarıyor. Albüm kapağından büyük müzik dergilerinde boy boy vücudunu sergilediği fotoğraflara kadar her şey onun emrine amade. Pop müziğin kadınlar için altın kuralları böyle işliyor, evet ama Perry'de geride müzik bile yok.

10498213818?122698180516 - Bebelere şarkılar!


Teenage Dream, tek tek şarkılarına baktığımızda da tam bir pop müzik faciası. Başta What Am I Living For, Pearl, California Gurls olmak üzere parçaların hemen hepsi berbat. Parlak ışıklar, 'eski' bir tarz, özgür cinselliği -sıradışı olmak için- savunan şarkı sözleri, market rafındaki renkli şekerlemelere ya da herhangi bir ürüne benzeyen hali, çocukken dinlediği 90'lar popuna öykünerek ve öykündükçe de sıradanlaşarak yaptığı vokalle kimseyi kandıramaz diyemiyoruz.

Çünkü Katy Perry bütün bunlara rağmen albüm listelerinde hep tepede olmayı başarıyor. Bunun kerametini anlatmaya bu sayfa yetmez. Giderek muhafazakârlaşan bir dünyada ya da Sodom ve Gomorra çağında 'zararsız seksi kız' imajı insanların bir yerlerini gıdıklıyor ve Katy Perry kötü müziğini insanlara yedirmeye ve gıdıklamaya devam ediyor.