Dünyaca ünlü İngiliz rock grubu Tindersticks, 20 ve 21 Eylül tarihlerinde iki gece üst üste Babylon’da sahne alacak!


Rock altyapılarını soul ve caz öğeleriyle birleştiren İngiltere - Notthingam'lı Tindersticks, bariton bir sese sahip olan ünlü solistleri Stuart A. Staples önderliğinde çalışmalarına kaldığı yerden devam ediyor. Bugüne kadar sırasıyla [1993] Tindersticks, [1995] Tindersticks, [1997] Curtains, [1999] Simple Pleasure, [2001] Can Our Love..., [2003] Waiting for the Moon [2008] The Hungry Saw ve 2010 tarihli Falling Down a Mountain albümlerini kaydeden Tindersticks, canlı performanslarında ve aranjmanlarında piyano, glockenspiel, vibrafon, keman, trompet, klarnet, org ve fagot gibi alışılmışın dışında enstrümanlar kullanıyor.


1991 yılında Nottingham’da Stuart Staples, David Boulter ve Neil Fraser tarafından kurulan Tindersticks, ismini Yunanistan’da tesadüfen bir plajda buldukları kibrit kutusundan alıyor. Kendi plak şirketleri Tippy Toe Records’dan çıkardıkları ilk parçaları Patchwork ile müzik piyasasına adım atan grup, bunu izleyen yıllarda özellikle orkestra düzeninde gösterdikleri görkemli performanslarıyla ismini duyurmaya ve diğer indie rock gruplarından ayrışmaya başladı.

İngiliz grup, üçüncü albümleri Curtains’dan sonra müzikal yönlerini değiştirerek soul müziğin etkisine de girmeye başladı. Tindersticks alışılmadık bir grup olduğunu çıkardıkları iki farklı parça yayınlayarak ispatladı. Birinci parça; John Barry'nin bir kaç sene sonra Fun Lovin’ Criminals tarafından da yorumlanan We Have All The Time In The World adlı parçasıydı. İkinci parça ise bir Pavement yorumu olan Here oldu.


Grup bu iki parçayla, ne tür bir müzik olursa olsun rahatlıkla çalabileceklerini ispatlamış oldu. Grubun efsanevi solisti Stuart A. Staples ise [2005] Lucky Dog Recordings, [2006] Leaving Songs ve Dave Boulter ile birlikte hazırladıkları [2007] Songs for the Young at Heart adlı solo albümleriyle kendi solo çalışmalarına ağırlık vermeye başladı ve 3 albüm yayımladı. Grup kendi çalışmalarının yanı sıra Trouble Everyday ve White Material gibi alternatif Fransız filmlerinin müziklerini de hazırladı.

Tindersticks, 20 ve 21 Eylül tarihlerinde iki gece üst üste bir Pozitif titreşimi olan Babylon'da sahne alacak