Yarın başlayacak Demonation Festivali'ne hiç albüm çıkarmamış olan müzik toplulukları katılıyor. Festival sırasında belgesel çekilecek, sonrasında ise toplama bir albüm yayınlanacak.

Efsanevi İngiliz müzisyen John Lennon, Beatles'dan önce kurduğu ilk müzik grubu The Quarrymen ile bir festivale katılmış olsa, katılan grupların toplama albümü çıkmış olsa, şimdi biz de dinlesek güzel olmaz mıydı? Ne yazık ki o zamanlar, böyle bir adım atmak kimsenin aklına gelmemiş. Ama artık sadece albümü olmayan toplulukların konser vereceği bir müzik festivali var: Demonation Festivali. 2-3 Ekim'de gerçekleşecek ve 14 müzik topluluğunu ağırlayacak olan festivale katılmanın birinci koşulu, daha önce hiç albüm çıkarmamış olmak!


38582068088?94552159496 - Albümsüz gruplar festivalde buluşuyor


Bant dergisi organizasyonuyla ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü'nün katkılarıyla Tamirane'de düzenlenecek olan festivalde, 'büyük plak şirketlerine bağlı olmaksızın, kendi demolarını kendileri yayınlayan ve herhangi bir ticari kaygıdan muaf bir tavırla müziklerini icra eden grup ve müzisyenler' yer alacak.

Festivale üç yıldır hazırlanan Bant dergisi genel yayın yönetmeni Aylin Güngör ve derginin yazı işleri müdürü ve aynı zamanda festivale katılacak Oak topluluğunun üyesi James Hakan Dedeoğlu, amaçlarının bu toplulukları 'arşivlemek' olduğunu söylüyor: "Amaç albümü olmayan, ya sonrasında ünlenen ya da tarihe karışan grupları, bu aşamalarında belgelemek, arşivlemek. İleride 2010 yılında hangi gruplar vardı, bunlar şimdi neredeler, zamanında nasıldılar diyebilmek, bunu ve dönemi görebilmek için... Karalama Müzik tarafından festivalin aynı zamanda bir toplama albümü yayınlanacak ve bir de belgeseli çekilecek."

Katılacak topluluklar ve müzisyenler daha çok derginin takip ettikleri arasından seçilmiş. Festivale katılacak toplulukları belirlerken de hayli zorlanmışlar, zira katılmalarını istedikleri birçok grup son bir yıl içinde albüm çıkararak hakkını kaybetmiş. Nihayetinde 14 topluluk ve müzisyen üzerinde anlaşmışlar. Deneysel noise'dan indiepop'a, post-rock'tan post-punk'a oldukça farklı müzikler icra eden bu gruplar ve müzisyenler ise şunlar: Ekin Fil, Oak, Nekizm, She Past Away, Bicyle Day, Soft Gates, Seni Görmem İmkânsız, Motor Moose, Erkin Gören, Solardip, The Raws, On Your Horizon, Post Dial ve Kutu.

ÖZGÜR VE SAMİMİ
Dedeoğlu ve Güngör'e göre, toplulukların ve müzisyenlerin albümlerinin olmaması avantajlı bir durum. "Bizce bu gruplar daha şanslı. Büyük plak şirketlerinin dayatmaları olmaksızın keyfine göre, samimice işini yapmak daha güzel. İşin ekonomik kısmı ayrı tabii... Ama zaten büyük plak şirketlerinin vakti doluyor. Daha ufak, butik plak şirketleri daha fazla önem kazanıyor. Keşke Türkiye'de de böyle daha cesur ve ufak plak şirketleri olsa" diyorlar.

Festival organizatörleri sözlerini şöyle sürdürüyor: "Türkiye'de değişmesi gereken şu: Bir grubun bandrollü albümü yok diye sahneye çıkmalarına izin vermeyen mekânlar, ciddiye almayan basın, gereken ilgiyi vermeyen genel dinleyici. İşte tüm bu kafaların değişmesi gerek."

Son olarak belirtelim, festivale katılım ücretsiz!
www.demonationfest. com