ALBÜMLERİ dünya çapında 70 milyondan fazla satan ve yaklaşık 40 yıllık mazisiyle dünyanın en ünlü hard rock topluluklarından olan Scorpions, dün akşam Maçka Küçükçiftlik Park'ta sahne aldı. Efsane topluluk, Sting in the Tailin albümlerinin ardından çıktıkları 'Mammoth Turnesi'yle aslında tüm hayranlarıyla son kez buluşuyor.


Türkiyeli Scorpions severler de topluluğun beş kıtayı kapsayan ve sonrasında müzikal kariyerlerine son verecekleri turnenin bir parçası olmanın keyfini yaşadı. Onları son kez canlı izlemek isteyen 10 bini aşkın dinleyici, dün akşam erken saatlerden itibaren Küçükçiftlik Park'ın önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Alman topluluk, konser boyunca seslendirdikleri klasik hitleriyle hayranlarını mest etti. Vokalist Klaus Meine ve solo gitarda Rudof Schenker yine topluluğun lokomotifleri oldu.


Scorpions, 40 yıllık müzik mazisinde her yaştan ve kesimden 'ortalama dinleyici'ye hitap ettiklerini bir kez daha ispatladı. 18 yaş altı dinleyici sayısı, son dönemlerde Türkiye'yi ziyaret eden dünya çapındaki müzisyenlerin konserleriyle kıyaslandığında açık ara öndeydi. Jübile konserinde iki saat sahnede kalan Scorpions, bir dönemin sona erdiğini ve müzikteki bütün değişimlere rağmen 'steril ve hisli' şarkıların her dönem iş yapacağını da ispatlamış oldu.