İngiltere'nin efsane başbakanı Winston Churchill'in nutuklarından oluşan albüm, İngiliz pop müzik listelerine dört numaradan girdi
İngiltere'nin eski liderlerinden Winston Churchill, pop müzik listesine giren ilk İngiltere başbakanı oldu. Churchill'in nutuklarından oluşan ve İngiltere'nin 70'inci yıl kutlamaları nedeniyle piyasaya sürülen bir albüm İngiliz albüm listesine dördüncü sıradan girdi.

21984074553?83069222203 - Müzik listelerinde 'Churchill' rüzgârı

Önce 1940-1945, ardından da 1951-1955 arasında iki dönem İngiltere başbakanı olan Churchill, aynı zamanda müzik listesine giren en yaşlı kişi. Bundan 136 yıl önce doğan ve İkinci Dünya Savaşı'nda ülkesini zafere götüren kişi olarak bilinen Churchill'in nutuklarından oluşan albüm, Kraliyet Hava Kuvvetleri Orkestrası tarafından kayıt edildi.


"Reach For The Skies" (Gökyüzüne Uzan) ismi verilen albümde yer alan toplam 16 nutuğun İngiliz pop müzik listesine 4 numaradan girmesi, herkesi şaşkına çevirdi. İngiltere'deki müzik listelerini resmen sıralayan şirketin yöneticisi Martin Talbot, "Listelerde bugüne dek Madonna, Cliff Richard ve Beatles gibi pek çok şarkıcı ve grup yer alıyordu. Ve şimdi de Churchill var" diye konuştu. 1940'da İngiltere ve Almanya arasındaki hava savaşının 70'inci yıldönümü nedeniyle piyasaya sürülen albümün, yeni albüm çıkaran ünlü İngiliz pop ve rock yıldızları David Bowie, Eric Clapton ve Neil Young'dan daha çok sattığı belirtildi.