2010 Avrupa Kültür Başkenti projelerinden 'Altın Yollar'ın üçüncü etabı 'Evliya Çelebi'nin İzinde' sürüyor. Üç Kadın, Çelebi'nin geçtiği coğrafyalarda, etnik türküler seslendiriyor
Yıl 1630, yer İstanbul. Osmanlı Sarayı'nın kuyumcubaşısının oğlu Derviş Mehmed Zillî bir gün rüyasında peygamberi görür. Peygamberin elini öperken öylesine heyecanlanır ki, "Şefaat ya Resulallah" diyecekken "Seyahat ya Resulallah" sözleri dökülüverir ağzından... Derviş Mehmed Zillî'nin ya da bildiğimiz adıyla Evliya Çelebi'nin gezgin hayatı böyle başlar. 40 yıl boyunca Osmanlı topraklarını karış karış gezer; gördüklerini, tanıklık ettiklerini meşhur Seyahatnâme'sinde bir araya getirir.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti'nin uzun soluklu projelerinden, kültürlerarası diyalogun önemini ve seyyahlarla sanatçıların bu diyalogun kurulmasında oynadıkları rolleri vurgulamak amacıyla hayata geçirilen Altın Yollar'ın üçüncü etabı 'Evliya Çelebi'nin İzinde' de, adından anlaşılacağı üzere, Evliya Çelebi'nin seyahatlerini günümüz koşullarında tekrarlıyor.

Yolculuk çerçevesinde düzenlenen basın toplantıları, sanatçı buluşmaları ve konferanslar gibi etkinliklerin yanı sıra konserler önemli bir yer tutuyor. Proje kapsamında konserler verenler arasında ise Üç Kadın topluluğu da bulunuyor. Normalde bağımsız çalışmalar sürdüren üç şarkıcıdan, Özlem Taner, Yasemin Göksu ve İmran Türkoğlu'dan oluşan gruh, Evliya Çelebi'nin ayak izlerini takip ederek, seyyahın geçtiği kentlerde konserler veriyor. Türkçe'den Azerice'ye, Çerkezce'den Lazca'ya, Kürtçe'den Ladino'ya, pek çok dilde, çeşitli etnik kültürlerden seçtikleri sevda türküler seslendirirken, Üç Kadın topluluğuna bağlama, kanun, kemençe, kaval, zurna, perküsyon ve akordeonda müzisyenler eşlik ediyor.

Üç Kadın, Evliya Çelebi'nin izini sürerken, 20 Eylül'de İstanbul'dan yola çıktı. Filibe, Sofya, Manastır, Üsküp, Priştine ve Belgrad'dan sonra 1 Ekim'de Saraybosna'da, bir gün sonra ise Mostar'da sahneye çıktılar. Travnik, Zagreb, Zigetvar'a uğradılar. Bir sonraki durakları ise, -Evliya Çelebi'nin rotası bir özelliği de, 2010 yılının üç Avrupa Kültür başkentini birleştiriyor olması,- Macaristan'ın Pecs ve Almanya'nın Essen şehirleri olacak.

KİTAP VE BELGESEL
Bu arada projenin kalıcı olması için de çalışmalar sürüyor. Karikatürist Semih Poroy, fotoğraf sanatçısı Serkan Taycan ile yazar Hülya Vatansever'in yorumlarından oluşan bir kitap ve bir belgeselle proje geniş kitlelere ulaştırılacak.

Altın Yollar'ın 26 Kasım - 17 Aralık arasında İstanbul'da gerçekleşecek olan son etabı çerçevesinde ise proje de işbirliği yapılan ülkelerden müzisyenlerin yer alacağı İstanbul Dünya Müzikleri Festivali (WOMIST) düzenlenecek. İstanbul 2010 - Avrupa Kültür Başkenti