İdefix.com, 2010 yılının ilk 8 ayında en çok satan albümlerini belirledi. En çok satan albümlerin %81,54’ünü yerli, %18,46’sını ise yabancı albümler oluşturuyor. Tarkan, Candan Erçetin, Şebnem Ferah, Sertap Erener ve Ezginin Günlüğü, son aylarda çıkan yeni albümleriyle müzik sektörüne hareket getirerek yılın en çok satan Top 10 listesinde yer almayı başardılar.

Türkiye'nin en büyük kültür ürünleri alışveriş sitesi İdefix.com, 2010 yılında müzik dünyasının yıldızlarını belirledi. İdefix.com üzerindeki müzik albümü satış rakamlarına göre, Türk dinleyicileri, %81,54'lük oranla yerli albümleri, %18,46'lık oranla ise yabancı albümleri satın aldı. Albümleri son birkaç ay içinde çıkmış olan Tarkan, Candan Erçetin, Şebnem Ferah, Sertap Erener ve Ezginin Günlüğü ulaştıkları satış rakamlarıyla yılın en çok satanlar listesinin Top 10'ine yerleşmiş bulunuyorlar. Müzik piyasasına büyük bir hareket getiren yeni albümlerin yanı sıra, "Zeki Müren ile Başbaşa - Radyo Günleri Box Set"i, "Anadolu'nun Kayıp Şarkıları", Nazım Hikmet'in sesiyle "Kendi Sesinden Şiirler" ve "24 MFÖ Şarkısı Collection / Agu / Yaz" adlı derleme çalışmalar da 2010'un en çok satan Top 20 albümü listesinde yer almayı başardı.

Müziğin yeni kralı pop. Rock yükselişini, arabesk ise düşüşünü sürdürüyor
Albüm satışlarını türlere göre değerlendirildiğimizde ise pop türündeki eserlerin %20,29, rock'ın %16,33, halk müziğinin %11,55, Türk Sanat Müziği'nin %10,33, klasik müziğin %7,70, etnik türündeki eserlerin %6,52 ve caz eserlerinin %4,77 oranlarına sahip olduğu görülüyor. Bir zamanlar Türk müzik pazarının hakimi olan ve son günlerde çok tartışılan arabesk türündeki eserlerin satış oranı ise bugün sadece %1,69 seviyesinde. Satış oranlarına göre klasik müzik albümlerinin %7,70, arabesk albümlerinin %1,69 oranında satıyor olması ise yapılan tartışmalara son noktayı koyuyor.

Diğer taraftan türlerin satış oranları değerlendirildiğinde rock müziğin son yıllardaki yükselişini sürdürdüğü görülüyor. Rock türündeki albümlerin geçtiğimiz bir yılın satışlarındaki oranı ise %15,30, 2008'deki oranı ise %14,86'idi.