Ödüllü oda müziği topluluğu Borusan Quartet, '1 Yolculuk' projesi kapsamında 28 Ekim'de internet üzerinden canlı olarak konser verecek
Türkiye'nin önde gelen oda müziği topluluklarından Borusan Quartet'e 2010-2011 sezonu için, '1 Yolculuk' isimli bir konsept hazırlandı. Grubun bu konsept çerçevesindeki ilk konseri, 28 Ekim'de borusansanat. com adlı internet sitesinde canlı olarak gerçekleşecek. Borusan Kültür Sanat'ın stil danışmanı Z. Berhan Yılmaz'ın imzasını taşıyan projenin fotoğraflarını Mehmet Erzincan çekti. Grubun konserde ilk kez giyecekleri kıyafetleri ise, deneysel moda tasarımının Türkiye'deki öncü ismi Hatice Gökçe hazırladı. Gökçe ile bu projenin perde arkasını konuştuk...

TARZLARIMIZ TUTUYOR
Borusan Kültür Sanat'ı ve tüm aktivitelerini takip ediyordum ancak Borusan Quartet'in bu kadar başarılı bir oda müziği topluluğu olduğunu bilmiyordum. Çok kısa sürede hem Türkiye'de hem dünyada çok önemli başarılara imza attı. Grubun felsefesi ve müzikleriyle de tarzlarımızın uyuştuğunu düşünüyorum.

TERLETMEYEN KUMAŞ
Kıyafetleri tasarlarken iki konuya dikkat ettim. İlki; grubun kendilerini sahnede daha konforlu ve rahat hissedecekleri tasarımlar yaratmak. Diğeri ise sahnede yaptıkları müzikle bir bütünlük sağlamak... Sahne ışığının altında kıyafetlerinin nasıl görüneceği de önemliydi.
Enstrüman çaldıkları için kırışmayan, leke tutmayan kumaşları tercih ettik. Teri hızla emerek vücuda serinlik hissi veren bambu elyafından dokunmuş kumaşlardan gömlekler yaptık.
Konserin internetten yayınlanması, dünyanın her yerinden aynı anda izleyici katılımının olabilmesi ve bu performansı konser salonunu dolduracak dinleyiciden daha fazla kişinin dinleyebilmesi heyecan verici... Borusan bu dijital yayın için ciddi çalışmalar yaptı. Tabii ki tasarımları giyecek olmaları da benim icin gurur verici...

EN İYİ ODA MÜZİĞİ TOPLULUĞU
2005 yılında kurulan Borusan Quartet, bu yıl Andante dergisi Klasik Müzik Ödülleri töreninde 'Yılın Oda Müziği Topluluğu' ödülünü ve New York'taki Carnegie Hall'da finali gerçekleşen 2010 ICMEC Uluslararası Oda Müziği Topluluğu yarışmasında altın madalyanın sahibi oldu. Grup kemanda Esen Kıvrak ve Olgu Kızılay, viyolada Efdal Altun, viyolonselde ise Çağ Erçağ'dan oluşuyor.

GRUBU DİNLEYEMEYENLER İÇİN GÜZEL BİR FIRSAT!
Projenin konsept danışmanı Z. Berhan Yılmaz, '1 Yolculuk'la ilgili şunları söyledi:
İnternet üzerinden yayınlanacak bu konser, Borusan Kültür Sanat'ın sosyal medyaya ve internete verdiği önemi gösteriyor. Grubu tanımayanlar ve dinleyemeyenler için güzel bir sürpriz olacak.
Borusan Quartet'in 2005'ten bu yana, yurt içi ve yurt dışında aldığı birincilik ödülleri ve Türkiye'nin önde gelen oda müziği topluluklarından biri olması, böyle bir projeyi hazırlamamda en büyük etken oldu.

KLASİK OLMASIN
'Grubun sahnede notalarla oluşturduğu ihtişamı, kendi silüetlerine de yansıtabilmek istedim. Klasik bir görünüm istemiyorduk. Tarzlarını yansıtan özel kostümler giymelerini istedik. Bunun için erkek modasında kendine has bir çizgisi olan Hatice Gökçe ile çalıştık.