SEVDİĞİNİZ bir şarkıcı ya da topluluk sizi bir şeylere alıştırmaya başladığında, hem damağınızdaki müzik tadı hem de o müzisyenlerin yaratıcılık kapasiteleriyle ilgili tehlike çanları da yavaştan çalmaya başlamıştır. Türkiye'de de çok sevilen Avustralyalı şarkıcı Nick Cave işte bu tehlike konusunda hep uyanık kalmaya çalışan bir sanatçı. Tuhaf sesiyle grubu The Bad Seed'le yıllarca tüm dünyayı hüzün sularında yüzdürüdü. Zaman zaman bu hüznü abarttığında çark edip tekrar sert şarkılarla karşımıza çıktı ve bu dengeyi hep korumayı bildi. The Bad Seeds ile son albümü Dig Lazarus Dig de bunun emarelerini zaten gösterdi. Arada roman da senaryo da yazdı.

'Nick Abi' şimdi de yine The Bad Seeds'ten kankaları Martyn Casey, Warren Ellis ve Jim Sclavunos ile beraber yan projesi Grinderman'in ikinci albümü Grinderman 2'yi piyasaya sürdü. Yan proje deyip geçmeyin. Nick Cave ve arkadaşları başlı başına, onları daha önceden tanımıyor bile olsak, ciddi etkiler bırakacak bir albüm yapmış.

Şarkı sözleriyle müziklerin uyumu çok başarılı. Sert gitar tonlarıyla, punk'tan, blues ve post rock'a kadar farklı tatlar veren müzik, 50'lik bu delikanlıların kendilerini rahat bıraktıklarında neler yapabileceğini gösteriyor. Nick Cave'in hüzünlü baladlarında olduğu gibi, Grinderman'de de içten söylemek konusundaki tavrında bir değişiklik yok. Şarkı sözü konusunda popüler müziğin en başarılı isimlerinden Nick Cave yine döktürmüş.

ÖLÜM, TANRI VE AŞK
Her zaman söz mönüsünde yer tutan, ölüm, tanrı, aşk, seks, hayat, korku gibi temalar yine baş köşede ve biraz daha rahat dile gelmiş. Açılış parçası Mickey Mouse and the Goodbye Man, sözlerinde "Kocan sana ne verdi / plazma bir ekranda Oprah Winfrey görüntüsü" diyen Kitchenette, sıkı sound'uyla Worm Tamer ve tabii ki klibi de izlemeye değer ilk single Heathen Child albümün en çok dikkat çeken parçaları.

Nick Cave yaşlandıkça duyargaları daha fazla açılan ve komple sanatçı olma yolunda emin adımlarla giden isimlerden.

Kendini çok fazla öne çıkarmadan, gerçekten başlı başına bir grup gibi duyulan Grinderman, son zaman ların en iyi proje grubu. Müziği seven dört kafadarın, libidosu yerinde, erkeklik durumuyla farkındalık arasındaki uçurumun da bilincinde rahat şarkılarını kaçırmayın deriz.